Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Strona główna Energetyka, OZE Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Partnerzy portalu

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. arendalsfossekompani.no

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.

Arendals Fossekompani, Kongsberg Gruppen i Moreld to partnerzy przemysłowi, którzy będą współwłaścicielami nowej spółki Hydepoint AS. Moreld oferuje rozwiązania w zakresie infrastruktury morskiej, Kongsberg - systemy zasilania i zarządzania energią, a Arendals Fossekompani - rozwiązania w zakresie optymalnego planowania i eksploatacji infrastruktury energetycznej. Współpraca opiera się na inicjatywie Kjella O. Johannessena, doświadczonego przedsiębiorcy, byłego lidera klastra naftowego i gazowego NODE oraz lidera sieci przemysłowej Green Energy Network.

Johannessen informuje w komunikacie, że projekt Hydepoint został opracowany przede wszystkim jako koncepcja pływającej infrastruktury, która może być łatwo skalowana pod względem wielkości i liczby. Rozwiązuje kilka wyzwań związanych z morską energetyką wiatrową i zapewnia elastyczność niezbędną do wdrożenia lokalnej infrastruktury i łańcuchów wartości przy zmniejszonych wymaganiach dotyczących.

- Hydepoint to kompletne rozwiązanie przeznaczone do odbioru, konwersji i przesyłu energii z morskich farm wiatrowych, przy zmniejszonej zależności od lądowej sieci energetycznej. Umieszczony w pobliżu farm wiatrowych Hydepoint może przetwarzać całość lub część energii na wodór. Zmniejszy to potrzebę rozbudowy sieci energetycznej zarówno na lądzie, jak i na morzu - wyjaśnia Morten Henriksen, wiceprezes wykonawczy Arendals Fossekompani.
Globalne zapotrzebowanie na wodór produkowany z udziałem energii z OZE rośnie w szybkim tempie. Dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej, w tym zbliżająca się runda licencyjna w Norwegii dla projektów offshore wind, będzie wymagała znacznego wzmocnienia sieci elektroenergetycznej. Częściowa lub pełna konwersja energii na wodór zmniejszy zapotrzebowanie na inwestycje w sieć energetyczną i skutecznie zwiększy produkcję wodoru.

- Wodór jest obecnie wykorzystywany bezpośrednio w wielu gałęziach przemysłu. Będzie stosowany także w produkcji alternatywnych nośników energii, takich jak amoniak i syntetyczny LNG. Zielony wodór, czyli wodór produkowany w oparciu o energię odnawialną, zastąpi szary wodór, który jest oparty na gazie ziemnym. Będzie to miało pozytywny wpływ na środowisko zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej - mówi Henriksen.

- Istnieje ogromny potencjał redukcji kosztów dzięki rozwiązaniom, które mogą być uprzemysłowione, standaryzowane i budowane w dużych ilościach. Firma Hydepoint będzie oferować w pełni rozwinięte podstacje, w których zarówno koszty, jak i czas dostawy ulegną znacznej redukcji  - mówi Geir Austigard, dyrektor generalny firmy Moreld.

Inwestorzy nie podali danych specyfikacyjnych projektu. GospodarkaMorska.pl będzie śledzić rozwój projektów Hydepoint.
Źródło: Arendals Fossekompani

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.