Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Strona główna Energetyka, OZE Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Partnerzy portalu

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

- Transformacja energetyczna w Europie Środkowej nabiera tempa, a farma wiatrowa Baltic Power jest jej punktem orientacyjnym. Po jej uruchomieniu w 2026 r. do polskiego systemu energetycznego zostanie dodane dodatkowe prawie 1,2 GW mocy, zapewniając około 3 procent całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. W kolejnych latach przybędzie dodatkowe 5,2 GW, dzięki budowie kolejnych farm wiatrowych na 5 nowych koncesjach Grupy ORLEN na Morzu Bałtyckim. W kontekście tych planów szczególnie ważne są partnerstwa z doświadczonymi globalnymi graczami, które dają nam dostęp do innowacyjnych technologii ograniczających emisję dwutlenku węgla związaną z samą budową odnawialnych źródeł energii - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Baltic Power będzie generować 4 000 GWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie, unikając emisji około 2,8 mln ton CO2 rocznie. Dodatkowa redukcja emisji, już na etapie budowy farmy, będzie możliwa dzięki wykorzystaniu stali produkowanej w sposób zrównoważony do produkcji elementów wież, na których zostaną zamontowane gondole. Materiał ten zostanie wykorzystany do wykonania górnych elementów 52 z 76 wież Baltic Power. Według firmy Vestas, dostawcy turbin dla farmy, zrównoważony materiał będzie stanowił 15 procent całej użytej stali. Wykorzystuje on niemal w całości surowiec pochodzący z recyklingu, wytapiany w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną z wiatru. Zmniejszy to intensywność emisji CO2 o 66 procent na kilogram stali w porównaniu do stali konwencjonalnej. Stal produkowana przez ArcelorMittal w belgijskim mieście Charleroi ma taką samą jakość i wydajność technologiczną jak konwencjonalnie produkowane materiały.

- Jako pierwsza morska farma wiatrowa na polskich wodach, Baltic Power rozpoczyna nowy rozdział w Polsce i podnosi poprzeczkę w zakresie zrównoważonego rozwoju projektów. Jako branża, której misją jest budowanie przyszłości bez emisji netto, szukamy innowacyjnych sposobów realizacji naszej wizji w całym łańcuchu wartości. Ta nowa technologia właśnie to robi, ustanawiając nowy standard dla całej globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej, aby zapewnić, że pozyskujemy zrównoważone materiały w celu dalszego zmniejszenia śladu węglowego - powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland Power.

Farma Baltic Power, o mocy prawie 1,2 GW, będzie zlokalizowana 23 km od wybrzeża Bałtyku. W 2024 r. rozpoczną się przygotowania do budowy fundamentów, na których staną turbiny o wysokości ponad 230 metrów. W 2025 r. na farmie zostanie zainstalowanych 76 turbin wiatrowych Vestas o mocy 15 MW każda. Trwają już prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która będzie odbierać energię z morza. Baltic Power ma podpisane umowy z głównymi dostawcami w celu zabezpieczenia całego łańcucha dostaw. Wśród wykonawców znajdują się najbardziej doświadczeni dostawcy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, w tym firmy z Polski.

- Znalezienie sposobów na dekarbonizację emisji powstających podczas wydobycia surowców i rafinacji stali ma kluczowe znaczenie dla nas i dla całej branży. Vestas postrzega partnerstwo z ArcelorMittal i przyjęcie stali niskoemisyjnej jako istotną dźwignię w redukcji emisji CO2 w branży wiatrowej. Zaangażowanie naszych klientów ma kluczowe znaczenie dla napędzania transformacji, więc jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zapewnić wartość naszym klientom dzięki temu rozwiązaniu. Projekt Baltic Power stanowi solidny przykład tego postępu, po zabezpieczeniu pierwszego zamówienia i potwierdzeniu dostarczenia znacznej wartości naszym klientom - mówi Dieter Dehoorne, dyrektor ds. globalnych zakupów w Vestas.

Całkowity budżet projektu Baltic Power szacowany jest na około 4,73 mld euro. Projekt jest finansowany w formule Project Finance, a umowy kredytowe na łączną kwotę około 4,4 mld EUR zostały zawarte z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jest to największe finansowanie pozyskane dla pojedynczej inwestycji w historii Polski i jedna z największych tego typu transakcji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Europie.

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki Grupy ORLEN. Zgodnie ze strategią Koncernu, do końca obecnej dekady Grupa osiągnie 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych znajdujących się obecnie w portfelu Koncernu zapewni mu ok. 6,4 GW nowych, zeroemisyjnych mocy wytwórczych i przyczyni się do osiągnięcia celu neutralności węglowej firmy w 2050 roku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.