POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

BASF planuje zbudować pompę ciepła wielkości boiska piłkarskiego

zk

28.05.2023 21:56
Strona główna Energetyka, OZE BASF planuje zbudować pompę ciepła wielkości boiska piłkarskiego

Partnerzy portalu

BASF planuje zbudować pompę ciepła wielkości boiska piłkarskiego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

BASF deklaruje, że "tworzy chemię dla zrównoważonej przyszłości". W drodze do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku firma chce wykorzystywać ciepło odpadowe do wytwarzania pary w procesie produkcyjnym. W tym celu niemiecki gigant chemiczny potrzebuje pompy ciepła wielkości boiska piłkarskiego.

Firma podejmuje inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju w niemal wszystkich sektorach działalności. BASF przygotowuje się obecnie do budowy przemysłowej pompy ciepła w Ludwigshafen w Niemczech, która odegra kluczową rolę w strategii na rzecz ochrony klimatu i przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Zakłady chemiczne obsługiwane przez firmę generują pokaźne ilości ciepła, z których znaczna część pozostaje niewykorzystana. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne, BASF planuje wykorzystać ciepło odpadowe ze swoich zakładów produkcyjnych i systemów chłodzących do wytworzenia dużej części pary, która będzie wykorzystywana w produkcji.

W ubiegłym roku BASF nawiązał strategiczne partnerstwo z MAN Energy Solutions w zakresie budowy przemysłowych pomp ciepła w Ludwigshafen.

Planowana wielkoskalowa pompa ciepła umożliwiłaby produkcję pary z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jak twierdzi wykonawca projektu MAN Energy Solutions, przewiduje się wykorzystanie ciepła odpadowego z układu chłodzącego jako źródła energii cieplnej. Pozostałe ciepło w wodzie byłoby przetwarzane przez sprężanie w celu wytworzenia pary, która zostanie wprowadzona do sieci parowej. Integracja planowanej pompy ciepła może dać do 150 ton metrycznych pary na godzinę, co odpowiada mocy cieplnej 120 MW.

Kluczowa energia bez emisji CO2

Para wytwarzana w ten sposób jest bardzo energooszczędna i nie powoduje emisji CO2. Produkcja wielu chemikaliów, które BASF dostarcza do niemal każdej branży, w tym budownictwa i rolnictwa, wymaga ogromnych ilości energii. Firma twierdzi, że potrzebuje 20 milionów ton metrycznych pary rocznie tylko w samym obiekcie w Ludwigshafen.

Budując pompę ciepła wielkości boiska do piłki nożnej, BASF osiągnie swój główny cel - wykorzystanie nowych technologii i jednoczesną ochronę klimatu.


- Pompy ciepła pomogą nam generować ogromne ilości pary, wykorzystując energię odnawialną w energooszczędny sposób i zmniejszając naszą emisję CO2 - powiedział producent chemikaliów w oświadczeniu.

Połowa pary, którą obecnie wykorzystuje, jest wytwarzana w konwencjonalnych elektrowniach zasilanych paliwami kopalnymi.

BASF dla ochrony klimatu

BASF ma bardzo ambitną strategię klimatyczną. Do 2030 roku chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zakupy energii o 25 procent. Firma zamierza osiągnąć neutralność węglową do połowy wieku.

Gigant chemiczny planuje również zastosować inne technologie, takie jak e-kotły i zelektryfikowane turbiny parowe, w swojej trajektorii transformacji energetycznej.

- Naszym zadaniem jest znalezienie dla BASF sposobów na wytwarzanie pary bez śladu węglowego- i to właśnie uwielbiam w mojej pracy. Opracowujemy rozwiązania, które pomagają BASF, a także społeczeństwu! - powiedział wiceprezes Bart Van Assche, odpowiedzialny za technologię infrastruktury w skali globalnej.

BASF nazywa swoją zasadę działania verbund, co w języku niemieckim oznacza połączenie, kombinację lub kompozycję. Jak wyjaśnia firma sześć zakładów jest połączonych ze sobą w taki sposób, że produkty uboczne z jednego procesu produkcyjnego stają się surowcem dla innego. W ten sposób zmniejsza się ilość odpadów i maksymalizuje efektywność energetyczną.

Firma podała, że dzięki ponownemu wykorzystaniu ciepła odpadowego zaoszczędziła około 18,7 TWh energii w samym 2020 roku. Ponadto emisja CO2 została zmniejszona o 3,8 miliona ton metrycznych.Źródło: BASF, balkangreenenergynews

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.