bp i Linde planują duży projekt CCS w celu przyspieszenia dekarbonizacji

Strona główna Energetyka, OZE bp i Linde planują duży projekt CCS w celu przyspieszenia dekarbonizacji

Partnerzy portalu

bp i Linde planują duży projekt CCS w celu przyspieszenia dekarbonizacji  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. bp.com
bp i Linde ogłosiły dziś plany realizacji dużego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Teksasie, który umożliwi niskoemisyjną produkcję wodoru w istniejących zakładach Linde. Projekt będzie również wspierał składowanie dwutlenku węgla (CO2) wychwyconego z innych zakładów przemysłowych – torując drogę do dekarbonizacji na dużą skalę korytarza przemysłowego na teksańskim wybrzeżu.

Firmy chcą podjąć współpracę z dodatkowymi emitentami gazów cieplarnianych w celu dekarbonizacji teksańskiego wybrzeża zatoki. Projekt ma obejmować wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) oraz produkcję niskoemisyjnego wodoru

Po zakończeniu projektu CO2 będzie wychwytywany z zakładów produkcji wodoru Linde w rejonie Houston i potencjalnie z innych zakładów w Teksasie emitujących dwutlenek węgla, następnie i magazynowany w celu produkcji niskoemisyjnego wodoru dla regionu. Zielony wodór będzie sprzedawany klientom wzdłuż sieci rurociągów wodorowych Linde na podstawie długoterminowych umów, aby umożliwić produkcję niskoemisyjnych chemikaliów i paliw.

W ramach projektu bp oceni, opracuje i wyda pozwolenia na obszary sekwestracji CO2. Działalność bp w zakresie handlu i spedycji ma na celu wniesienie do projektu niestandardowe rozwiązania niskoemisyjne, w tym energię odnawialną i certyfikowany gaz ziemny, wraz z doświadczeniem w handlu i zarządzaniu ryzykiem cenowym.

Linde wykorzysta swoją technologię i doświadczenie operacyjne do wychwytywania i sprężania CO2 ze swoich zakładów produkcji wodoru na potrzeby projektu. Projekt ten, wraz z rozległą infrastrukturą zakładów produkcji wodoru i kawerną magazynową połączoną siecią rurociągów biegnących przez teksańskie wybrzeże zatoki, umożliwi Linde dostarczanie przystępnego cenowo, niskoemisyjnego wodoru oraz, wraz z bp, zapewni rozwiązania w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

– Wiedza z zakresu energetyki w Teksasie i silne łańcuchy dostaw były tworzone przez pokolenia. Ten nowy projekt w zakresie niskoemisyjnej energii pomoże nam wykorzystać te atuty w kolejnym rozdziale transformacji energetycznej. W szczególności może on pomóc w dekarbonizacji trudno dających się wyeliminować gałęzi przemysłu, zapewniając największy potencjalny wpływ na emisje przy jednoczesnej ochronie miejsc pracy. bp z dumą wspiera ten projekt, kontynuując realizację naszej własnej strategii i ambicji zerowej emisji netto – powiedział Dave Lawler, przewodniczący i prezes bp America.

Projekt ten będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju działalności niskoemisyjnej bp. Firma ocenia wielkoskalowe projekty wodorowe i CCS dla klastrów przemysłowych w USA, a także już prowadzi działania w Teesside, przemysłowym sercu Wielkiej Brytanii.

– Linde dąży do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 35 proc. do 2035 roku i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wychwytywanie CO2 z naszych zakładów produkcji wodoru w rejonie Houston będzie znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia tych celów – dodał Dan Yankowski, prezes Linde Gases North America.

Cała inwestycja, która ma zostać uruchomiona już w 2026 roku, umożliwi również wychwytywanie i składowanie CO2 z innych dużych zakładów przemysłowych w regionie i może ostatecznie zmagazynować do 15 milionów ton metrycznych rocznie w wielu lądowych składowiskach –  co odpowiada wycofaniu z ruchu około 3 milionów samochodów rocznie.

–  Cieszymy się, że możemy wykorzystać wiodący portfel technologii i infrastrukturę Linde do wsparcia tych działań oraz udostępnić niskoemisyjny wodór naszym klientom na Wybrzeżu Zatoki. W szerszym ujęciu Linde jest dobrze przygotowana do realizacji podobnych projektów, zarówno u wybrzeża, gdzie eksploatujemy dwa rurociągi wodorowe i kawernę do przechowywania, jak i w innych miejscach w USA – podsumował prezes Linde Gases North America.


Źródło: bp.com, linde.com


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.