Światowi eksperci reprezentujący Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych, The Nature Conservancy, rządy, agencje badawcze i sektor prywatny zebrali się, aby podzielić się najlepszymi praktykami w zakresie poprawy gospodarki morskiej na podstawie doświadczeń zdobytych na całym świecie.
Morskie obszary chronione (MPA) są kluczowymi narzędziami do zmniejszania zagrożeń bioróżnorodności, ochrony siedlisk morskich i przybrzeżnych, tworzenia rozwiązań klimatycznych i wspierania ludzkich potrzeb poprzez zrównoważone użytkowanie. Światowe ramy różnorodności biologicznej konwencji o różnorodności biologicznej mogą uwzględniać ambitny cel zwiększenia zasięgu MPA do 30% do roku 2030. Tymczasem niespełna 3% morskich obszarów chronionych spełnia swoje cele w obliczu narastających lokalnych i globalnych zagrożeń.
Aby sprostać temu wyzwaniu, zespół ekspertów zbiera się na Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie Oceanów w czerwcu 2022 r. w Lizbonie w Portugalii w ramach wydarzenia towarzyszącego zatytułowanego: „Jakość ma znaczenie: Wzmocnienie zarządzania, efektywnego gospodarowania i odporności morskich obszarów chronionych w celu uzyskania wielorakich wspólnych korzyści”. W wydarzeniu wezmą udział prelegenci z sektora prywatnego, lokalnych agencji nauki o morzu, przedstawiciele organizacji non-profit, rządów i organizacji międzyrządowych. Mówcy podzielą się doświadczeniami, w jaki sposób wprowadzają innowacje technologiczne i najlepsze praktyki w zarządzaniu gospodarką morską, a także zwrócą uwagę na wartościowe narzędzia, zwiększą współpracę, wymianę wiedzy i wykorzystanie zdobytych doświadczeń.
Dr Lizzie McLeod, szefowa działu Global Reefs w The Nature Conservancy zauważa: „Ścisłe partnerstwo obejmujące sektor prywatny, administrację rządową, organizacje pozarządowe, naukowców i społeczności lokalne jest niezbędne do poprawy zdrowia oceanów. Wykorzystanie zdobytych doświadczeń i najlepszych praktyk na całym świecie w celu poprawy zarządzania oceanami jest priorytetem ochrony przyrody, w tym współtworzenia rozwiązań z kluczowymi partnerami”.
W oparciu o to wydarzenie Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych, The Nature Conservancy oraz inni partnerzy zajmujący się ochroną przyrody przy wsparciu Mary Kay Inc. opracowują zestaw narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji dla zarządców obszarów morskich, które poprawią zarządzanie tymi zasobami, wesprą zrównoważone finansowanie morskich obszarów chronionych i pokierują odbudową siedlisk morskich w oparciu o najlepsze praktyki z całego świata. Dzięki wykorzystaniu innowacji naukowych i nowych technologii oraz najlepszych światowych praktyk zarządzający obszarami morskimi są w stanie lepiej radzić sobie z głównymi zagrożeniami, przed którymi stoją ekosystemy morskie na całym świecie.
„MPA są kluczowe dla zdrowia oceanów i zrównoważonego rozwoju. Jednak bez odpowiedniego wsparcia nie zawsze są one skuteczne. Niezbędne są narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji, które umożliwiają lepsze projektowanie MPA i zarządzanie nimi, dzielenie się wiedzą i współpracę, co zapewni zainteresowanym podmiotom morskim wsparcie, jakiego potrzebują, aby jeszcze efektywniej chronić oceany” – powiedział Ole Vestergard, dyrektor programowy Programu Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych.
„Firma Mary Kay jest zaszczycona, że może wspierać TNC we współpracy z UNEP i pozostałymi ekspertami z całego świata, w wysiłkach na rzecz ochrony najcenniejszych zasobów naszego świata – oceanów – powiedziała Deborah Gibbins, dyrektor operacyjna Mary Kay. - Organizacje te działają na pierwszej linii frontu walki o ochronę naszych dróg wodnych i mamy nadzieję, że dzięki wsparciu Mary Kay będą dysponowały narzędziami i zasobami potrzebnymi do zachowania czystości naszych oceanów dla przyszłych pokoleń”.
W czasie, gdy rządy doprecyzowują swoje cele w zakresie ochrony przyrody, warto zwrócić uwagę na pojawiające się innowacje i technologie, które przyczyniają się do realizacji międzynarodowych celów w zakresie bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Nowe narzędzia decyzyjne i fundamentalne założenia naukowe są potrzebne, aby zwiększyć możliwości planistów i zarządców morskich w zakresie skuteczniejszego zarządzania siedliskami morskimi w obliczu zmian klimatycznych i innych zagrożeń.
The Nature Conservancy
The Nature Conservancy jest międzynarodową organizacją zajmującą się ochroną przyrody, której celem jest zachowanie terenów i wód, od których zależy całe życie. Opierając się na nauce, kreuje innowacyjne, praktyczne rozwiązania dla najtrudniejszych wyzwań naszego świata, tak aby przyroda i ludzie mogli wspólnie prosperować. Przeciwdziała zmianom klimatu, chroniąc ziemie, wody i oceany na niespotykaną dotąd skalę, dostarczając żywność i wodę w sposób zrównoważony oraz pomagając w zrównoważonym rozwoju miast. Działając w 79 krajach i terytoriach firma stosuje podejście oparte na współpracy, które angażuje lokalne społeczności, rządy, sektor prywatny i innych partnerów. Aby dowiedzieć się więcej, należy odwiedzić strony www.nature.org lub śledzić @nature_press na Twitterze.
Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP)
UNEP jest najważniejszym światowym głosem w sprawie środowiska. Zapewnia przywództwo i zachęca do partnerstwa w trosce o zasoby naturalne, inspirując, informując i umożliwiając społeczeństwom i poszczególnym obywatelom poprawę jakości życia bez szkody dla przyszłych pokoleń.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
AI pomoże sterować oczyszczalniami ścieków? Może być wiele korzyści
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 06:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 06:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 06:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 06:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 06:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 06:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 06:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 06:05 |