Komisja Europejska wpisała dwie inicjatywy GAZ-SYSTEM na najnowszą listę projektów wspólnego zainteresowania (Project of Common Interest, PCI) Unii Europejskiej, opublikowaną 1 grudnia 2025 r.
Wyróżnione zostały kluczowe inwestycje spółki w obszarze wodoru: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy oraz Pomorski Klaster Zielonego Wodoru.
- Status PCI potwierdza, że nasze projekty wodorowe wpisują się w kierunek europejskiej transformacji energetycznej. Dzięki tym inwestycjom powstanie nowoczesna, bezpieczna i niskoemisyjna gospodarka zarówno w Polsce, jak i w regionie. Uzyskany status otwiera nam także dostęp do unijnego wsparcia finansowego, kluczowego dla budowy rynku paliw niskoemisyjnych – powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Projekty inwestycyjne GAZ-SYSTEM, które były analizowane przez Komisję, a następnie uzyskały status priorytetowy mieszczą się w inicjatywach regionalnych dotyczących sieci wodorowej:
Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy – międzynarodowy projekt korytarza służącego do przesyłu wodoru z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec. Jego realizacja umożliwi zagospodarowanie potencjału wodorowego wschodniej części Morza Bałtyckiego oraz zapewni dostęp do stabilnych dostaw odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru krajom, przez które przebiegać będzie korytarz przesyłowy.
Pomorski Klaster Zielonego Wodoru – projekt obejmuje budowę dedykowanej infrastruktury wodorowej w północno-zachodniej Polsce i północno-wschodnich Niemczech, która umożliwi połączenie instalacji wytwórczych wodoru z konsumentami wodoru na wspomnianym obszarze. Inwestycja zakłada także budowę połączenia transgranicznego Polska – Niemcy.
Nadanie projektom statusu PCI to istotny krok w kierunku budowy nowoczesnej infrastruktury energetycznej w Europie. Uznanie inwestycji wodorowych za projekty o znaczeniu wspólnotowym podkreśla ich strategiczną rolę w transformacji energetycznej, szczególnie w kontekście rosnącej roli Morza Bałtyckiego jako centrum produkcji i przesyłu zielonej energii.
Status PCI umożliwia zastosowanie specjalnych procedur administracyjnych, regulacyjnych i środowiskowych, co przyspiesza prace przygotowawcze i procesy pozwoleniowe. Projekty spełniające dodatkowe kryteria mogą ubiegać się również o dofinansowanie z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) zgodnie z Rozporządzeniem (UE) 2022/869 dotyczącym transeuropejskiej infrastruktury energetycznej.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Upał uderza w europejską energetykę. Atom zmniejsza moce, a ceny energii szybują
00:02:55
Gdańsk gospodarzem I Forum Rektorów Uczelni Bałtyckich
OSGE wnioskuje o pierwszy w UE kontrakt różnicowy dla SMR. Wniosek o wsparcie dla 14 reaktorów
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Jak schłodzić się w trakcie upału bez klimatyzacji? Oto kilka sposobów
ESG coraz ważniejsze dla przedsiębiorców przy dostępie do kapitału
PGE Baltica i PEJ wspólnie dla dostawców sektora offshore wind i energetyki jądrowej
E.ON Polska i SIPH wspólnie wesprą firmy w obniżaniu kosztów energii
PSE podpisały umowę na rozbudowę kluczowej stacji elektroenergetycznej w Gdańsku
GAZ-SYSTEM zaprasza na wakacyjny piknik w Górkach Zachodnich
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
| Ropa brent | 73.66 $ | baryłka | 0,19% | 30.06.2026 10:05 |
| Cyna | 50950 $ | tona | 1,29% | 30.06.2026 10:05 |
| Cynk | 3490 $ | tona | 0,87% | 30.06.2026 10:05 |
| Aluminium | 3160.25 $ | tona | -0,09% | 30.06.2026 10:05 |
| Pallad | 1226.25 $ | uncja | 1,03% | 30.06.2026 10:05 |
| Platyna | 1593.2 $ | uncja | -1,31% | 30.06.2026 10:05 |
| Srebro | 58.76 $ | uncja | -0,68% | 30.06.2026 10:05 |
| Złoto | 4030.7 $ | uncja | -1,78% | 30.06.2026 10:05 |