Neptune Energy, ExxonMobil, Rosewood i EBN współpracują przy projekcie L10 dotyczącym wychwytywania i składowania CO2

Strona główna Energetyka, OZE Neptune Energy, ExxonMobil, Rosewood i EBN współpracują przy projekcie L10 dotyczącym wychwytywania i składowania CO2

Partnerzy portalu

Neptune Energy, ExxonMobil, Rosewood i EBN współpracują przy projekcie L10 dotyczącym wychwytywania i składowania CO2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Zachary Theodore/Unsplash

Neptune Energy, spółka zależna ExxonMobil XTO Netherlands, Ltd., Rosewood Exploration Ltd. oraz EBN Capital B.V. ogłosiły wczoraj podpisanie umowy o współpracy w zakresie realizacji projektu L10, dotyczącego wielkoskalowego wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w holenderskiej części Morza Północnego.

Umowa łączy możliwości techniczne i handlowe niezbędne do stworzenia solidnej oferty składowania dwutlenku węgla dla klientów holenderskiego sektora przemysłowego. Podjęte działania mają  doprowadzić prace nad projektem L10 do etapu wyboru koncepcji już w 2022 r., a do końca roku doprowadzić projekt do stanu gotowości FEED, po czym konsorcjum ma w planach złożyć wniosek o licencję na składowanie.

Obecnie trwają rozmowy z emitentami z różnych sektorów przed zbliżającą się rundą składania wniosków o dofinansowanie SDE++ przez władze holenderskie.

– CCS ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia holenderskich celów klimatycznych na rok 2030. Umowa o współpracy jest znaczącym krokiem w rozwoju projektu L10 realizowanego przez Neptun Energy, który wspiera naszą strategię wyjścia poza poziom zero netto i składowania do 2030 roku większej ilości dwutlenku węgla niż ta, która jest emitowana z naszej działalności (zakres 1) i sprzedawanych produktów (zakres 3) – powiedział dyrektor zarządzający holenderskim oddziałem Neptune Energy, Lex de Groot.

Fot. Twitter


– Po pomyślnym zakończeniu studium wykonalności możemy teraz połączyć naszą wiedzę w dziedzinie CCS. Ten kolejny ważny krok, umożliwi nam budowę jednej z największych instalacji CCS na Morzu Północnym. Ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury oznacza, że razem możemy pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych, a także zapewnić, że ta część transformacji energetycznej stanie się czystsza, tańsza i szybsza – dodał de Groot.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z naszymi partnerami joint venture w tym projekcie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, w którym możemy ponownie wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu w zakresie składowania podpowierzchniowego będziemy mogli wnieść znaczący wkład w rozwój tego projektu. CCS na morzu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych, a EBN jest zdeterminowana, aby przyczynić się do stworzenia systemu energetycznego neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla – skomentował kierownik programu CCUS w EBN, Berte Simons.

– ExxonMobil z zadowoleniem przyjmuje możliwość współpracy z przemysłem i rządem w zakresie wsparcia projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla L10. Wychwytywanie i składowanie CO2 jest sprawdzoną, gotową do wdrożenia technologią, która może pomóc w redukcji emisji w niektórych sektorach emitujących najwięcej zanieczyszczeń i tym samym przyczynić się do osiągnięcia przez społeczeństwo celów zerowej emisji netto –  powiedział Dan Ammann, prezes ExxonMobil Low Carbon Solutions.

Ten etap projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w L10 ma potencjał do składowania 4-5 milionów ton CO2 rocznie dla odbiorców przemysłowych w wyeksploatowanych polach gazowych wokół obsługiwanych przez Neptune obszarów L10-A, B i E. Stanowi on pierwszy etap potencjalnego rozwoju większego obszaru L10 jako wielkoskalowego rezerwuaru CO2.Źródło: ExxonMobil.com, neptuneenergy.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.