Ekspert: chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie

Ekspert: chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie - ZielonaGospodarka.pl
22.05.2024 15:00
Strona główna Energetyka, OZE Ekspert: chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie

Partnerzy portalu

Ekspert: chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie - ZielonaGospodarka.pl

Strategia energetyczna województwa zakłada, że Dolnym Śląsk będzie w przyszłości obszarem samobilansującym się energetycznie, to znaczy, że wytwarzana tu energia będzie tu konsumowana – powiedział PAP dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey.

W środę we Wrocławiu odbyła się konferencja „Strategie dla Dolnego Śląska. Kierunki działania i finansowania ochrony środowiska i transformacji energetycznej”, którą zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W sympozjum wzięli udział m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas spotkania omawiano dokumenty dotyczące kierunków działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska na Dolnym Śląsku i w Polsce – to m.in. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), Strategia wspólna NFOŚiGW i WFOŚiGW oraz Plan Działań w Zakresie Neutralności Klimatycznej województwa dolnośląskiego.

Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego (instytucja samorządu województwa dolnośląskie) w rozmowie z PAP przypomniał, że dla Dolnego Śląska powstał pierwszy w kraju, opracowany w regionie, dokument strategiczny odnoszący się do transformacji energetycznej.

Strategia Energetycznej Województwa Dolnośląskiego została przyjęta przez samorząd województwa dolnośląskiego w 2022 r. Dokument zakład, że region osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r.

„Nie da się zbudować strategii energetycznej w oddzieleniu od innych regionów i kraju. Państwo musi zapewnić funkcjonowanie pewnej podstawy energetycznej, ale my z naszej strony chcemy wzmocnić na Dolnym Śląsku wszelkie procesy zmierzające do tzw. subregionów samobilansujących się energetycznie – chcemy jak najwięcej energii wytwarzać u siebie i konsumować u siebie” – mówił Zathey.

Dyrektor podkreślił, że kluczowe w tym kontekście jest magazynowanie energii. „To jest pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego w Polsce – nie potrafimy magazynować znaczących ilości energii pochodzących z odnawialnych źródeł energii, co powoduje, że te źródła oceniane są jako niestabilne” – powiedział.

Zaakcentował, że rozwój odnawialnych źródeł energii musi być uzupełniony o kontrolowany system konsumowania tej energii w momencie jej produkcji. „Nadwyżki zaś muszą być magazynowane; dlatego w strategii wskazujemy na konieczność rozwoju technologii związanej z systemami magazynowania energii” – dodał.

Dyrektor zwrócił też uwagę na konieczność rozwoju klastrów energetycznych czy spółdzielni energetycznych. „Takie organizacje zaplanują produkcję i konsumpcję energii – to bardzo ważny filar w koncepcji transformacji energetycznej” – podkreślił.

Zathey poinformował, że region stara się o dodatkowe środki unijne na transformację energetyczną. "To środki na wypracowanie rozwiązań technologicznych; być może już na początku czerwca okaże się, że otrzymamy takie środki finansowe, co pozwoli na przyśpieszenie implementacji naszej strategii energetycznej" – dodał.

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ malk/

Fot, Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.