M.Brzezinski dla wp.pl i money.pl: bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe

M.Brzezinski dla wp.pl i money.pl: bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe - ZielonaGospodarka.pl
20.05.2024 09:13
Strona główna Energetyka, OZE M.Brzezinski dla wp.pl i money.pl: bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe

Partnerzy portalu

M.Brzezinski dla wp.pl i money.pl: bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe - ZielonaGospodarka.pl

Putin chciałby zagłodzić energetycznie Polskę. Ważne jest, abyście wyrwali się z uzależnienia od węgla i rosyjskich źródeł energii - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w rozmowie z money.pl i wp.pl. Dodał, że najlepszym rozwiązaniem są inwestycje w elektrownie atomowe.

Zdaniem ambasadora "Polska jest na dobrej drodze podejmując współprace przy budowie pierwszej elektrowni atomowej z amerykańską firmą".

"Stany Zjednoczone nie mogłyby być bardziej dumne z tego, że polski rząd formalnie zaakceptował firmy Westinghouse Civil Nuclear Technology i Bechtel jako budowniczych pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce" - zaznaczył Mark Brzezinski.

"Polska gospodarka jest na fali wznoszącej, kolejne pokolenie ma duże oczekiwania w zakresie wzrostu gospodarczego. Kraj musi być w stanie sam się zasilać. A jedynym źródłem energii, które może zapewnić taką skalę zasilania, jest atom. Dlatego mądrze, że Polacy to robią" - dodał.

Na pytanie, czy Westinghouse zamierza się również zaangażować finansowo w budowę elektrowni atomowej, odpowiedział: "W finansowaniu pierwszej polskiej elektrowni atomowej amerykański rząd uczestniczy, na poziomie miliardów dolarów, poprzez udział w tym projekcie Exim Banku i innych podmiotów".

Brzezinski dopytywany o udział francuskiej firmy Électricité de France (EDF) w budowę drugiej elektrowni atomowej zauważył, że ta sama technologia i ten sam konstruktor zapewniają efektywność pod względem kosztów i czasu. "Jeśli zmienisz technologię i zmienisz budowniczego, to bądź gotów na to, że proces budowy będzie mniej wydajny" - podkreślił.

Ambasador dodał również, że "zmiana konstruktora przy drugiej elektrowni jądrowej wygeneruje miliardy dodatkowych kosztów. Kosztów, których nie trzeba byłoby się spodziewać w przypadku użycia tej samej technologii drugi raz".

"Potencjalnym rezultatem takiej zmiany będzie też wydłużenie okresu potrzebnego do wybudowania tej drugiej elektrowni. Nie wiem, w jaki sposób miałby to być dla Polski dobry interes. Nie polecałbym tego jako ktoś, kto śledzi relacje amerykańsko-polskie od ponad 40 lat" - dodał Mark Brzezinski.

pmal/ par/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.