POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

zk

08.09.2021 11:39 Źródło: Eneria
Strona główna Energetyka, OZE Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Partnerzy portalu

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Eneria

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.

Gdański Naftoport to obiekt stanowiący istotny element dla bezpieczeństwa logistyki dostaw ropy naftowej w naszym kraju. Pozwala on sprowadzać ropę z kierunków innych niż rosyjski, a przede wszystkim – drogą alternatywną do lądowego transportu rurociągowego. Surowiec z Rosji, czyli największego dostarczyciela, płynie bowiem do Polski głównie poprzez system rurociągów „Przyjaźń”, co z jednej strony ułatwia jego przesył, ale z drugiej utrwala uzależnienie od jednego kierunku dostaw. Problemy, jakie stwarza ta sytuacja były widoczne w maju 2019 roku, kiedy to w ropociągu znalazła się zanieczyszczona ropa. Tranzyt paliwa musiał zostać wstrzymany, a sam surowiec – oczyszczony. Niemniej, reperkusje tego wydarzenia były odczuwalne jeszcze przez kilkanaście miesięcy, m.in. poprzez dyskusje nad bezpieczeństwem energetycznym.

Patrząc z tej perspektywy, znaczenie Naftoportu jako kluczowego obiektu polskiej infrastruktury krytycznej wzrasta. Dlatego też szalenie ważne jest zagwarantowanie jego bezpieczeństwa oraz nieprzerwanej pracy.

Zabezpieczanie takich obiektów polega na analizie już najbardziej podstawowych poziomów ich funkcjonowania – m.in. na zapewnieniu potrzebnej do działania energii. W tym zakresie władze Naftoportu sięgnęły po sprawdzoną markę i zainstalowały na terenie portu po raz kolejny agregat prądotwórczy Caterpillar.

Bezpieczny przeładunek paliw dzięki rozwiązaniom Enerii

Pierwszy agregat prądotwórczy Caterpillar rozpoczął pracę w gdańskim Naftoporcie w 2005 roku. Jest to jednostka w zabudowie kontenerowej, pracująca w modelu stand-by, czyli takim, który uruchamia generator, jeśli z jakiegoś powodu przerwane zostaną dostawy energii elektrycznej z sieci. Przez 16 lat swojej pracy jednostka ta nie miała ani jednej awarii – choć pracowała w trudnych warunkach, asekurując jeden z największych terminali przeładunkowych w Europie.

W czerwcu 2021 roku władze Naftoportu zdecydowały się zakupić kolejny agregat Caterpillar. Zakup urządzeń został poprzedzony postępowaniem przetargowym w którym, to właśnie oferta firmy Eneria osiągnęła najwyższą ocenę.

Obie jednostki będą pracować w synchronizacji – tryb ten uruchamia kolejne generatory prądu, jeśli wyczuje deficyt mocy w już pracujących maszynach. Jeszcze bardziej wzmacnia to bezpieczeństwo Naftoportu oraz daje możliwości stabilnego rozwoju obiektu, bez obaw o problemy z zasilaniem.

– Cieszymy się, że w chwili obecnej Naftoport posiada do dyspozycji zespół agregatów prądotwórczych o mocy wystarczającej do zapewnienia pełnych zdolności przeładunkowych nawet w sytuacji utraty zasilania z sieci – mówi Michał Pesta, dyrektor ds. operacyjnych Naftoportu.

Naftoport Gdańsk korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań

– Agregat został umieszczony w specjalnie zaprojektowanym kontenerze. Kontener został przystosowany do panujących na wyspie warunków atmosferycznych, a w szczególności zwiększona jest jego odporność na działanie wody słonej – dodaje Arkadiusz Susoł, inżynier Enerii.

Obie jednostki (agregaty prądotwórcze) dostarczyła firma Eneria – wyłączny dystrybutor agregatów Caterpillar w Polsce. Spółka zapewniająca kompleksową pomoc swoim klientom już na etapie wyboru urządzenia, projektowania oraz montażu. Opieka ekspertów Enerii rozciąga się na cały proces inwestycyjny – łącznie z konserwacją i serwisowaniem, dlatego firma ta jest wybierana przez klientów ceniących sobie nieprzerwaną pracę.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.