Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

rk

03.02.2023 14:15 Źródło: Equinor, Horisont Energi
Strona główna Energetyka, OZE Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Partnerzy portalu

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue - ZielonaGospodarka.pl
Horisont Energi

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.

Equinor i Vår Energi postanowiły opuścić projekt, ponieważ umowa o współpracy wygasła 31 stycznia. Firmy dołączyły do projektu współpracy w ramach przedsięwzięcia w 2021 roku.

Koncepcja Barents Blue zakłada wytwarzanie amoniaku z gazu ziemnego z Morza Barentsa, wychwytywanie CO2 i przechowywanie go pod dnem morskim. Znajdujące się tam dkładowisko CO2 Polaris  zostało wybrane jako rozwiązanie do składowania CO2 w ramach projektu Barents Blue i miało posiadać tych samych partnerów. Horisont Energi przekazał, że zaprosi nowe firmy do współpracy w ramach licencji na magazynowanie CO2 Polaris. Nowa grupa licencyjna ma pozwolić na przyspieszenie projektu, w tym wyłożenia planu zagospodarowania przestrzennego. 

Vår Energi dołączyła do projektu po tym, jak Equinor i Horisont Energi podjęły starania o utworzenie fabryki amoniaku w Hammerfest, w tym wychwytywania i przechowywania CO2, w celu zbadania możliwości podłączenia zasobów gazu Alke i Goliat do przedsięwzięcia, przyczyniając się jednocześnie do bardziej kompleksowego rozwiązania dla całego regionu. Pomimo rezygnacji Equnior uznał, że po zmianach w partnerstwie nadal pozytywnie ocenia możliwość zbadania rozwiązań w zakresie dostaw gazu z Hammerfest LNG do projektu Barents Blue.

Kolejna zmiana w projekcie nastąpiła już 1 lutego br., gdyż Horisont Energi ogłosiło zawarcie porozumienia o współpracy z hiszpańską firmą produkującą amoniak Fertiberia jako nowym partnerem, który dołączył do projektu. Firmy dążą do zawarcia pełnej umowy partnerskiej od 1 kwietnia 2023 roku, po czym będą posiadać po 50% udziałów w projekcie Barents Blue. To wskazuje, że dalsza współpraca z poprzednimi partnerami nie miała być przedłużana, gdyż norweska firma z góry planowała zmianę partnerstwa w przedsięwzięciu

- Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić umowę o współpracy z Fertiberią zapewniającą znaczące doświadczenie i kompetencje w rozwijaniu projektów zielonego amoniaku na skalę przemysłową. Fertiberia i Horisont Energi podzielają ambicję przyspieszenia przejścia do neutralności węglowej poprzez pionierskie projekty. Equinor i Vår Energi odegrały zasadniczą rolę w dojrzewaniu projektu w fazie rozwoju kończącej się 31 stycznia. Cieszymy się na współpracę z Fertiberią w celu realizacji projektu, a tym samym przyczynienia się do dekarbonizacji europejskiego przemysłu i transportu - powiedział prezes Horisont Energi Bjørgulf Haukelidsæter Eidesen.

Barents Blue ma być największym w Europie zakładem produkcji czystego amoniaku zlokalizowanym w Finnmark, w północnej Norwegii. Po uruchomieniu pierwszych dostaw ma produkować milion ton czystego amoniaku i będzie to, według operatora, najbardziej energooszczędna fabryka niebieskiego amoniaku na świecie, z najniższym w swojej klasie śladem węglowym, dobrze dostosowanym również do wymogów dekarbonizacyjnych UE.

Projekt jest wspierany przez dotację w wysokości 482 mln koron norweskich, na który nie mają wpływu zmiany w konsorcjum partnerskim.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.