Finansowanie budowy floty SMR-ów: ORLEN Synthos Green Energy z umową o współpracy z czterema bankami

zk

19.04.2023 12:14 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Finansowanie budowy floty SMR-ów: ORLEN Synthos Green Energy z umową o współpracy z czterema bankami

Partnerzy portalu

Finansowanie budowy floty SMR-ów: ORLEN Synthos Green Energy z umową o współpracy z czterema bankami - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PKN Orlen

Banki BGK, Pekao S.A., PKO Bank Polski i Santander Bank Polska S.A. podpisały z ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) umowę o współpracy. Jej celem jest zapewnienie finasowania planów OSGE budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce.

Sygnatariusze umowy będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów BWRX-300 i następnie zabezpieczeniem niezbędnego finansowania. Podpisujący umowę uznają, że sektor energetyczny w Polsce stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z transformacją i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii w obliczu czekającego nas wzrostu zapotrzebowania na energię.

- Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów z którymi zamierzamy to zrobić jest gwarancją sukcesu. Ta umowa pokazuje, że projekt jest bankowalny - powiedział Jarosław Grodzki, przewodniczący Rady Nadzorczej ORLEN Synthos Green Energy.

W umowie wskazano, że strony są świadome wyzwań związanych z transformacją energetyczną Polski, a jednocześnie uznają, że projekt realizowany przez ORLEN Synthos Green Energy będzie miał duże znaczenie dla dekarbonizacji naszego kraju.

- Atom, jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii jest przyszłością polskiej energetyki. Doskonale rozumiemy jego rolę i potrzebę zwiększenia udziału atomu w naszym miksie energetycznym. Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dają przemysłowi  możliwość pozyskania taniej i zeroemisyjnej energii. Rozwój energetyki atomowej w Polsce, w tym poprzez technologię małych reaktorów jądrowych, jest kluczowym elementem dla osiągniecia tego celu - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK - polskiego banku rozwoju.

- Polska energetyka niewątpliwie stoi przed ogromnym wyzwaniem – transformacją w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii. Dobrą odpowiedzią na to wyzwanie jest na pewno energetyka jądrowa, a mniejsze, rozproszone reaktory mogą być relatywnie szybszą i prostszą do wdrożenia formą rozbudowy mocy. Bank Pekao, który ma ambicje być liderem energetycznej przemiany w Polsce w naturalny sposób jest zainteresowany udziałem w tym przedsięwzięciu – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

- Sygnowanie przez PKO Bank Polski umowy o współpracy to kolejny krok, który wpisuje się w strategię rozwoju Banku na lata 2023-2025, wspiera dążenie do niezależności energetycznej Polski i transformacji polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjności. Jednocześnie dzięki stabilnym i zdywersyfikowanym źródłom energii stworzone będą warunki do dalszego dynamicznego rozwoju i zachowania konkurencyjności gospodarki w środowisku dynamicznych zmian na rynku – mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Firm i Przedsiębiorstw oraz Bankowości Korporacyjnej.


- Zielona transformacja oraz uniezależnienie się energetyczne Polski jest dla nas krytyczne. Chcemy pozostawić naszym dzieciom i wnukom czyste i bezpieczne miejsce do życia oraz zapewnić naszej gospodarce niski koszt pozyskiwania energii. Santander jest jednym z liderów finansowania energetyki odnawialnej i niskoemisyjnej, tym bardziej cieszymy się, że wspólnie z OSGE, zrobiliśmy dzisiaj ważny krok w rozwoju tego obszaru. Nasze zespoły wspierają OSGE w planach budowy reaktorów swoją wiedzą i zaangażowaniem. Cieszę się, że możemy pomagać w realizacji tego przełomowego dla Polski projektu. Dziękujemy naszym biznesowym partnerom za zaufanie – mówi Lech Gałkowski, członek Zarządu Santander Bank Polska S.A., kierujący Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej.


Współpraca między OSGE i bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych współpracę z którymi OSGE właśnie rozpoczęło. Podpisanie umowy odbyło się bowiem w poniedziałek 17 kwietnia, w trakcie uroczystości w rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, gdzie ogłoszono wsparcie finansowe amerykańskich instytucji finansowych – EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) dla planów OSGE. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw. Wspierając wdrożenie technologii BWRX-300 w Polsce, instytucje te potwierdzają duży potencjał budowy reaktorów od GE-Hitachi na całym świecie, a jednocześnie wysyłają pozytywny sygnał dla innych podmiotów branży finansowej.

Zapewnienie finansowania to ważny element realizacji planów OSGE budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, a zarazem kolejny obszar współpracy polsko-amerykańskiej, której celem jest wdrożenie technologii BWRX-300. 23 marca tego roku w Waszyngtonie podpisana została umowa na współfinansowanie rozwoju technologii BWRX-300. Dzięki tej umowie, polska firma po raz pierwszy w historii jest stroną umowy na wykonanie projektu elektrowni jądrowej, uzyskując jednocześnie możliwość aktywnego udziału w procesie projektowania. Umowa ta umożliwi uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR.

OSGE ogłosiło również pierwsze lokalizacje w których powstać mają reaktory BWRX-300. To Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza oraz Tarnobrzeg-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).

O OSGE

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez PKN ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma chce odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla. Więcej informacji na stronie www.osge.com oraz Twitterze @ORLEN_Synthos i LinkedIn.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.