Qair powiększa swój portfel o Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW w Wądrożu Wielkim

zk

19.04.2023 12:18 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Qair powiększa swój portfel o Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW w Wądrożu Wielkim

Partnerzy portalu

Qair powiększa swój portfel o Park Wiatrowy  o mocy 17.5 MW w Wądrożu Wielkim - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Qair uruchomił Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW zlokalizowanego na terenie Gminy Wądroże Wielkie. Szacowany poziom produkcji energii z instalacji wynosi 60 GWh rocznie, co oznacza możliwość zasilania w energię miejscowość zamieszkującą około 90 tysięcy mieszkańców. Pomimo obowiązywania w trakcie budowy tzw. Ustawy 10H, inwestycja uzyskała przychylność władz Gminy oraz akceptację mieszkańców.

Ósmy Park Wiatrowy Qair w Polsce, który znajduje się na terenie Gminy Wądroże Wielkie składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 2.5 MW. Energia odnawialna pochodząca z nowej elektrowni mogłaby zasilić około 30 tysięcy gospodarstw domowych. Roczna produkcja energii na poziomie 60 GWh zmniejszy emisję dwutlenku węgla o około 50 tysięcy ton rocznie w porównaniu do emisji z konwencjonalnych źródeł energii.

Otwarcie Parku Wiatrowego w Wądrożu Wielkim to kolejny krok w kierunku rozwoju zmierzającego w stronę produkcji i sprzedaży energii odnawialnej opartej na miksie systemu aukcyjnego oraz kontraktów cPPA. Cieszymy się z otwartości na współpracę władz i mieszkańców gmin, w których są zlokalizowane nasze elektrownie. Chciałem podkreślić szczególną postawę przychylności na inwestycje w energię odnawialną Pani Elżbiety Jedleckiej Wójt Gminy Wądroże Wielkie, która dostrzegła szereg wymiernych korzyści płynących z realizowania projektów OZE dla lokalnej społeczności już wiele lat temu i swoją postawą pokazuje, że mniejsze gminy również mogą wspierać transformację energetyczną Polski. – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Elżbieta Jedlecka ocenia obecność projektów OZE przez pryzmat nowych szans rozwoju, zarówno pod względem wzrostu wpływów budżetowych, jak i przyciągnięcia nowych inwestorów.  
Z punktu widzenia gospodarza Gminy, kluczowe znaczenie mają korzyści finansowe w postaci podatku i innych opłat, które zwiększą dochody własne gminy, a tym samym pozwolą na realizację wielu potrzebnych inwestycji. Projekt wiatrakowy to również okresowe miejsca pracy podczas budowy, oraz zatrudnienie w ramach samej eksploatacji. To także jasny sygnał dla potencjalnych inwestorów, że w naszej Gminie warto inwestować. Jesteśmy dumni z tego, że nasz samorząd wspiera rozwój energetyki odnawialnej w naszym kraju. – mówi Elżbieta Jedlecka, Wójt Gminy Wądroże Wielkie.
W przypadku Gminy Wądroże Wielkie otwartość całej społeczności zaowocowała planami rozwoju projektu i otwarciem nowego centrum operacyjnego Qair.

Gmina Wądroże Wielkie jest jedną z kilku gmin, w których lokalna społeczność może znaleźć pracę nie tylko na etapie budowy, ale również na etapie eksploatacji.

Wądroże Wielkie jest jedną z kilku gmin, w których lokalna społeczność może znaleźć pracę nie tylko na etapie budowy, ale także w fazie eksploatacji elektrowni. Nasza firma otwiera tutaj III centrum operacyjne w Polsce, które będzie obsługiwało technicznie zarówno nowy projekt, jak i zlokalizowany w gminie sąsiedniej projekt Udanin. Łącznie kompleks będzie posiadał 27 turbin wiatrowych i będzie największym kompleksem turbin wiatrowych Qair w Polsce. Łączna moc osiągnie 68 MW, a kolejne turbiny planujemy wybudować niedługo po zmianie przepisów dotyczących 10H, gdyż posiadamy już możliwości przyłączenia do sieci kolejnych turbin. – dodaje Krzysztof Wojtysiak.   

W portfelu inwestycyjnym Qair w Polsce znajduje się obecnie ponad 60 projektów produkujących energię odnawialną, w tym osiem Parków Wiatrowych w: Udaninie, Rzepinie, Linowie, Wrześni, Parzęczewie, Rychwale, Olszówce i Wądrożu Wielkim. W skład wszystkich Parków Wiatrowych wchodzi 100 turbin o łącznej mocy 222.5 MW. Aktualnie spółka finalizuje ostatni etap prac w projekcie wiatrowym w Wisznicach o mocy 30 MW, a także realizuje wielkoskalowe projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW oraz kilkanaście mniejszych elektrowni słonecznych w ramach projektu Stoszowice oraz dwie farmy wiatrowe w: Widuchowej oraz Stawiszynie.  

Inwestycja w Gminie Wądroże Wielkie została zrealizowana we współpracy z partnerami: SPIE Elbud Gdańsk S.A., który pełnił rolę Głównego Wykonawcy, Bilfinger Tebodin objął funkcję Inżyniera Kontraktu. Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego jest General Electric.  


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.