Jak połączyć fotowoltaikę z innymi projektami, aby użytkować grunty w sposób zrównoważony?

zk

17.05.2021 16:30 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Jak połączyć fotowoltaikę z innymi projektami, aby użytkować grunty w sposób zrównoważony?

Partnerzy portalu

Jak połączyć fotowoltaikę z innymi projektami, aby użytkować grunty w sposób zrównoważony? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Grupa Iberdrola, ogłosiła, że ​​poszukuje nowych koncepcji i rozwiązań, które umożliwiłyby wprowadzenie połączenia fotowoltaiki z rolnictwem, ogrodnictwem, hodowlą, hodowlą ryb lub pszczelarstwem, które korzystnie wpłyną na zrównoważony sposób użytkowania gruntów.

Zespół specjalistów z Iberdrola ds. OZE poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią wzajemne uzupełnianie się działań w sektorze podstawowym. Ma to na celu powstanie synergistycznych narzędzi łączących obszary farm fotowoltaicznych,  wraz z dodatkowym projektem na zrównoważone użytkowanie terenu. 

W propozycjach technologicznych należy zbadać połączenie wytwarzania energii słonecznej z użyciem instalacji fotowoltaicznej, wraz z jedną z uzupełniających metod użytkowania gruntów:

– rolnictwo/ogrodnictwo: połączenie różnych upraw z produkcją energii fotowoltaicznej
– hodowla: połączenie różnych działań związanych z hodowlą zwierząt z produkcją energii fotowoltaicznej
– hodowla ryb: włączenie produkcji energii fotowoltaicznej do hodowli ryb
– pszczelarstwo lub inne metody zapylania.

Iberdrola powiedział, że propozycje mogą obejmować:

– rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy lub optymalizacji produktywności ziemi, minimalizując potencjalną karę za produkcję energii elektrycznej
– rozwiązania prowadzące do lepszego zarządzania zasobami wodnymi, optymalizacją temperatury, zaopatrzenia w ciepło oraz chłodzenie dla obiektów i procesów technologicznych
– rozwiązania oferujące konkurencyjne koszty inwestycyjne w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami fotowoltaicznymi
– rozwiązania skupiające się na minimalizacji kosztów eksploatacji i utrzymania elektrowni fotowoltaicznych oraz kosztów uzupełniającego zagospodarowania terenu
– rozwiązania zdalnie sterowane i takie, które pozwalają na całkowicie autonomiczne zarządzanie obszarem farmy.

Iberdrola oceni propozycje pod względem kosztów, możliwości dostosowania projektu do obszaru instalacji fotowoltaicznej oraz prostoty. Eksperci wezmą pod uwagę również różnorodność upraw, poziom maksymalnej energii, jaką można wytworzyć, wpływ na rolnictwo i hodowlę zwierząt, a także kwestie zrównoważonego rozwoju w zakresie użytkowania gruntów i gospodarki wodnej.

Zwycięzcy będą mogli opracować proof-of-concept we współpracy z PERSEO, innowacyjnym ramieniem Iberdrola, a wszystkie koszty pokryje firma. Jeśli proof-of-concept zadziała, Iberdrola zapewnia, że może zaoferować uczestnikowi możliwość komercjalizacji rozwiązania. Ponadto PERSEO może rozważyć zainwestowanie w uczestnika i / lub zwycięzcę wyzwania.

Termin składania wniosków to 11 czerwca 2021 roku.

Dowiedz się więcej o wyzwaniu TUTAJ


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.