MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu

MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu - ZielonaGospodarka.pl
11.07.2023 16:34
Strona główna Energetyka, OZE MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu

Partnerzy portalu

MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu - ZielonaGospodarka.pl

Zakończyły się negocjacje dotyczące umowy między Polską a Kanadą ws. współpracy przy małych reaktorach modułowych (SMR); została ona przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej, poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.

Ministerstwo na swojej stronie internetowej przekazało, że 30 czerwca br. odbyło się spotkanie dwustronne, a następnie dopracowane zostały ostatnie postanowienia dotyczące umowy pomiędzy Kanadą a Polską ws. współpracy w pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej (NCA). Dokument został przekazany do notyfikacji Komisji Europejskiej - zgodnie z wymogami Traktatu Euratom.

"Celem podpisania umowy z Kanadą jest stworzenie niezbędnych ram prawnych dla współpracy polskiego oraz kanadyjskiego przemysłu jądrowego w zakresie małych reaktorów modułowych (SMR) oraz zaangażowania polskich podmiotów w rozwój tej technologii w oparciu o wspólne prace projektowo-inżynieryjne. Umowa jest niezbędna także w całym procesie importu technologii jądrowych i ich adaptacji w Polsce" - wyjaśnił resort.

Jak dodano, umowa dotyczy ponadto zobowiązań z zakresu nierozprzestrzeniania materiałów i technologii jądrowych oraz jest wymagana na wszystkich etapach realizacji projektu budowy reaktorów SMR. Przypomniano, że w 2022 r. MKiŚ rozpoczęło dialog z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Kanady ws. współpracy na rzecz stworzenia warunków prawnych umożliwiających eksport do Polski kanadyjskiej technologii jądrowej. "Efektem tej współpracy był proces negocjacyjny, który właśnie dobiegł końca" - podkreślono.

Resort przekazał, że po uzgodnieniu umowy z KE - zgodnie z ustawą o umowach międzynarodowych - zostanie złożony wniosek do Rady Ministrów o zgodę na podpisanie umowy międzynarodowej.

"W perspektywie wieloletniej umowa NCA pozwoli na rozwój wielu obszarów współpracy w zakresie energetyki jądrowej pomiędzy polskim i kanadyjskim rządem. Umowa stanie się również podstawą prawną oraz wsparciem dla zaangażowanych podmiotów gospodarczych i dla działań na poziomie państwa" - podsumowano w komunikacie.

Na początku lipca minister energii prowincji Ontario Todd Smith informował, że nie jeden, a cztery reaktory typu BWRX-300 mają powstać w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Reaktory tego typu planują budować w Polsce Orlen i Synthos.

Zgodnie z planami Ontario Power Generation (OPG), pierwszy nowy reaktor miałby ruszyć w 2028 r. Operator złożył już do kanadyjskiego dozoru jądrowego wniosek o licencję na budowę. Trzy kolejne jednostki, których plany ogłoszono w piątek, miałyby ruszyć w latach 2034-2036. Reaktory BWRX-300 w Polsce zamierzają budować Orlen i Synthos. Jak podkreślał ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski, Ontario było w stanie wycofać się z energetyki węglowej w 2014 r. dzięki posiadaniu elektrowni jądrowych.

"Polska jest zainteresowana pójściem w ślady Ontario i przejściem na energię jądrową. W ramach strategii polskiego rządu reaktory BWRX-300 mają stanowić ważny element naszego przyszłego miksu energetycznego" - zaznaczył ambasador Dzielski.

Wiosną 2023 r. prezes Orlenu ogłosił siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Wskazane lokalizacje znajdują się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolic Warszawy.

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do SMR - małych reaktorów modułowych.(PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.