Nagrodzono marki modowe, które projektują z myślą o środowisku

zk

15.12.2021 11:54 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Nagrodzono marki modowe, które projektują z myślą o środowisku

Partnerzy portalu

Nagrodzono marki modowe, które projektują z myślą o środowisku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ashim D’Silva/Unsplash

Kompromis, Rencuff i Sad Human to marki nagrodzone w tegorocznym konkursie Modopolis promującym dobre praktyki w zakresie mody etycznej, ekologicznej i społecznie odpowiedzialnej. Laureaci szyją ubrania m.in. z materiałów z odzysku, tkanin certyfikowanych i tylko na zamówienie.

"Laureatami tegorocznego konkursu Modopolis, w którym wzięli udział projektanci i projektantki z całego kraju, zostały trzy marki: Kompromis, Rencuff i Sad Human" - poinformowała PAP we wtorek Joanna Karpińska z biura prasowego Modopolis.

Modopolis – Forum Mody Polskiej to branżowy projekt dla niezależnych projektantów i producentów, pomagający im odnieść sukces na modowym rynku; daje możliwość nawiązywania biznesowych relacji, wymiany doświadczeń, edukacji i podnoszenia konkurencyjności firm, ale też ma na celu wskazywanie dobrych praktyk w zakresie mody etycznej, ekologicznej i społecznie odpowiedzialnej.

"Celem naszego konkursu jest promowanie marek, które szukają własnej definicji zrównoważonej i odpowiedzialnej mody. Takich, które często już na etapie projektowania zwracają uwagę na dobór materiałów przyjaznych środowisku, warunki zatrudnienia szyjących czy projektowanie ponadczasowe" – wyjaśniła dyrektor Modopolis Maria Sobczyk.

Takie własnie podejście charakteryzuje tegorocznych laureatów. Kompromis szyje ubrania z tkanin z secondhandów, głównie na zamówienie. Sad Human oferuje krótkie, szyte z tkanin ze zwrotów lub odzysku serie bluz i koszulek "na gorsze dni". Z kolei Rencuff to ponadczasowe formy, powstające z naturalnych, certyfikowanych tkanin, szyte dopiero po złożeniu zamówienia.

Nagrodzone marki otrzymają nie tylko wsparcie ich widzialności w sieci, zwiększające dotarcie do potencjalnych klientów, ale będą mogli skorzystać m.in. z konsultacji w zakresie skutecznej sprzedaży online, budowania strategii czy pokonywania wyzwań w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej.

W tym roku, oprócz trojga laureatów, rekomendacje Modopolis dla marek wyróżniających się autorskim podejściem do tworzenia mody zrównoważonej i odpowiedzialnej otrzymało jeszcze osiem marek. Tkanki tworzy upcyclingowe nerki i torby, Justyna Rożek w niewielkiej manufakturze kaletniczej szyje klasyczne torebki i akcesoria, a w produkcji stawia na transparentność i lokalność. Z kolei Volna to ubrania tylko z ekologicznych materiałów, których jakość potwierdzona jest certyfikatami, zaś biżuteria Bechann to upcycling i recycling w myśl zasady zero waste. Również Alicja Tkaczyk korzysta wyłącznie z materiałów z odzysku lub zwrotnych, podobnie jak Szare Wrony, marka która oferuje swetry, powstające z wełny z odzysku. Rekomendację Modopolis otrzymała również Zuzanna Czaja, która koncentruje się na wartości rzemiosła.

Organizatorem Modopolis jest Fabryka Sztuki w Łodzi, która jako instytucja otoczenia biznesu wspiera osoby kreatywne w działalności rynkowej, a jako instytucja kultury realizuje działania mające na celu promocję sztuki i profesjonalizację kadr.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.