Wynik wyszukiwania - "choroba" - Wiadomości

Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

Zmiany klimatu, które wpływają na parametry pogody i wywołują anomalie pogodowe, mogą negatywnie oddziaływać na ludzi z chorobami mózgu – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Lancet Neurology”.
18.05.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Dorożała: w ramach programu Las Energii w 2024 r. powstanie 100 stacji ładowania elektryków

W 2024 r. w ramach programu Las Energii realizowanego przez Lasy Państwowe powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektryków - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała. Dodał, że w planach spółka ma też budowę fotowoltaiki i farm wiatrowych.
26.01.2024

Strefa czystego transportu w Krakowie do poprawki [KOMENTARZE EKSPERTÓW]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały ustanawiającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.
15.01.2024

Ekspertka: AI pozwoli na redukcję stosowania pestycydów i osiągnięcie założeń Zielonego Ładu

W ciągu dekady sztuczna inteligencja znajdzie szerokie zastosowanie w zakresie ochrony roślin; umożliwi znaczącą redukcję stosowania chemicznych pestycydów, co jest kluczowe w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu – oceniła w rozmowie z PAP prof. dr hab. Joanna Puławska z Instytutu Ogrodnictwa.
02.01.2024

W zgodzie z naturą. Eko trendy w ogrodnictwie 2024

Zachodzące zmiany klimatyczne i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że, ogrodnictwo ewoluuje, zwracając się ku bardziej tradycyjnym i świadomym metodom uprawy ziemi. Slow gardening, czyli ogrodnictwo szanujące naturalny cykl rozwoju roślin, minimalizacja wpływu działań człowieka na środowisko, rezygnacja ze sztucznych nawozów czy uprawy ograniczające potrzebę intensywnego przekopywania gleby są coraz częściej stosowane przez ogrodników.
12.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Eksport wołowiny do Chin szansą dla polskiego rolnictwa?

Zainteresowanie eksportem na rynek chiński jest duże, ponieważ konsumpcja mięsa wołowego w Chinach każdego roku rośnie. Eksport do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa – przekazał dla PAP prezes zarządu Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński.
26.11.2023

Nanoplastiki mogą sprzyjać chorobie Parkinsona

Nanoplastiki wchodzą w interakcję z naturalnie występującym w mózgu białkiem, powodując zmiany powiązane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji - informuje czasopismo „Science Advances”.
21.11.2023

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu w Krakowie zapowiadają demonstracje

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie sądzą, że po jej wprowadzeniu nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Na 22 listopada zapowiedzieli demonstrację. Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) uspokaja, że SCT dotyczy tak naprawdę bardzo starych samochodów - "wraków".
16.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Zanieczyszczenie powietrza zajmuje już czwartą pozycję na liście przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego szkodliwy wpływ na zdrowie potwierdzają również polskie badania.
12.11.2023

Czy globalne ocieplenie ożywi "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii?

Pradawne patogeny, które zachowały się przez tysiąclecia w wiecznej zmarzlinie na Syberii mogą na nowo się zaktywizować wraz z globalnym ociepleniem, tworząc ryzyko całkowicie nowych chorób - powiedział portalowi The Moscow Times francuski naukowiec Jean-Michel Claverie.
08.11.2023

Rekordowe zanieczyszczenie powietrza w stolicy Indii

Połączenie niższych temperatur, wolno wiejącego wiatru i dymu z wypalanych ściernisk w sąsiednich stanach spowodowało gwałtowny wzrost zanieczyszczeń powietrza w stolicy Indii, New Delhi, gdzie wskaźnik przekroczył w piątek 100-krotnie normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Władze podjęły decyzję o zamknięciu szkół i ograniczeniu pracy na zewnątrz.
03.11.2023

Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji. To przez zmianę klimatu – wskazuje nowe modelowanie przygotowane przez Airfinity, firmę zajmującą się analizą danych naukowych, o którym donosi brytyjski The Telegraph.
24.10.2023

Zmiany klimatu zabijają płazy na całym świecie

Przez zmiany klimatu na świecie żyje coraz mniej płazów. Wyginięcie grozi salamandrom - zginie dwie na pięć, a katastrofalne statystyki pogorszyć może nowa choroba pojawiająca się w Stanach Zjednoczonych i Europie - wykazało badanie przeprowadzone przez ponad 100 naukowców, w tym z Uniwersytetu Łódzkiego.
10.10.2023

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
06.10.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Zagrożone życie tysięcy pingwinów. Ptasia grypa atakuje

Eksperci obawiają się, że ptasia grypa, która najprawdopodobniej pojawi się na Antarktydzie w nadchodzących tygodniach, może spowodować śmierć tysięcy pingwinów - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
26.09.2023

Badania pokazują jak lasy i zieleń pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi

Wciąż dla wielu badaczy "kąpiele leśne” są pewną "nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab. Emilia Janeczko z Instytutu Nauk Leśnych SGGW; tymczasem na świecie pojawiają się kolejne doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na człowieka.
22.09.2023

W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim

W najbliższy weekend w Parku Śląskim rozpoczną się tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie tam ponad 20 tys. roślin. W piątek 22 września dzieci będą sadziły cebulki krokusów i przebiśniegów, a w sobotę 23 września każdy będzie mógł zasadzić różę przy Alei Ziętka.
21.09.2023

Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.
20.09.2023

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny - mówiła PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
26.08.2023

Papierowe słomki mogą szkodzić ludziom zamiast pomagać środowisku

Papierowe słomki do napojów mogą być szkodliwe dla ludzi, nie będąc przy tym lepszymi dla środowiska niż słomki plastikowe – informuje pismo „Food Additives & Contaminants”.
26.08.2023

Specustawa dotycząca biogazowni rolniczych na ostatniej prostej. Polska ma szansę być w tym obszarze potentatem

Skrócenie procesu inwestycyjnego i znaczące ułatwienia dla budowy biogazowni rolniczych to najważniejszy cel specustawy, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Senatu i ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Resort rolnictwa szacuje, że dzięki nowym przepisom może powstać w Polsce nawet ok. 2 tys. biogazowni rolniczych.
07.07.2023

GIS: woda w miejskich fontannach nie nadaje się ani do kąpieli, ani do picia

Woda w miejskich fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
03.07.2023

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego badają drobnoustroje zamieszkujące kopalnie soli

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) badają drobnoustroje zamieszkujące kopalnie soli. Naukowcy sprawdzają m.in. jaki wpływ może mieć obecność archeonów halofilnych z punktu widzenia haloterapii - będącej metodą wspomagającą leczenie chorób układu oddechowego, w tym astmy czy powikłań po Covid-19.
18.06.2023

Nowy Jork był w środę najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie

Z powodu gęstego dymu napływającego z pożarów ponad 150 lasów w Kanadzie, w środę powietrze w Nowym Jorku było bardziej zanieczyszczone niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na świecie. Ponad 75 mln ludzi we wschodnich stanach USA ostrzeżono przed złą jakością powietrza..
08.06.2023

Emisje tlenków azotu spadły w Warszawie i Wrocławiu w czasie pandemii [ANALIZA]

Toksyczne tlenki azotu to składnik smogu związany przede wszystkim z transportem drogowym. Pomiary przeprowadzone przez GIOŚ we Wrocławiu i nowa analiza Clean Cities Campaign dla Warszawy pokazały wyraźny spadek jego stężenia w 2020 r., kiedy w związku z pandemią mobilność Polaków znacznie spadła. Potwierdza to wcześniejsze obserwacje o istotnej roli spalin samochodowych w zanieczyszczeniach powietrza.
06.06.2023

MGI umożliwia skompletowanie prawie 60 000 próbek w ramach projektu Million Microbiome of Humans

Firma MGI Tech Co. Ltd. (MGI), zaangażowana w tworzenie podstawowych narzędzi i technologii o zastosowaniu w naukach biologicznych, niedawno podzieliła się informacją, że w ramach projektu Million Microbiome of Humans (MMHP), który został oficjalnie rozpoczęty w 2019 roku, sekwencjonowano łącznie prawie 60 000 próbek w 21 instytutach z ponad 10 krajów uczestniczących w projekcie w całej Europie.
18.05.2023

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy?

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce, ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego.
16.05.2023

W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

W Jaworzy od maja będzie trwała rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Wójt gminy Radosław Ostałkiewicz powiedział w sobotę PAP, że zgromadzono już wszystkie pozwolenia, które były niezbędne do rozpoczęcia prac. Rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.
06.05.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
11.04.2023

Delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. To skutek wojny w Ukrainie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
09.04.2023

Polska krytyczna wobec projektu sprawozdania Parlamentu Europejskiego dot. ograniczenia pestycydów w UE

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest europosłanka Zielonych Sarah Wiener – wynika ze źródeł PAP. Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.
09.03.2023

Patogeny śmiertelnie niebezpieczne...przez globalne ocieplenie

Według różnych źródeł infekcje grzybicze mogą powodować 1,3–1,7 mln zgonów rocznie, a pośrednio przyczyniać się do kolejnych kilku milionów zgonów. Z 250 tys. znanych gatunków grzybów 200 jest patogennych. Niektóre są jednak tak groźne, że według WHO mogą spowodować problemy w systemach ochrony zdrowia.
22.02.2023

Najwyższy rachunek za węgiel - zapłacimy zdrowiem - nawet 422 mld złotych

Trwanie przy energetyce opartej na węglu może oznaczać dodatkowe 34 tys. zgonów oraz tysiące nowych przypadków chorób i utraconych dni pracy do 2049 roku. Ale możliwe jest uniknięcie takich skutków i zaoszczędzenie nawet 273 mld zł, jeśli Polska zdecyduje się na wygaszenie produkcji energii z węgla do 2030 r. Nowy raport organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) pt. “Szkodliwy węgiel. Jak rezygnacja ze spalania węgla poprawi stan zdrowia publicznego w Polsce?” to pierwsza tego typu publikacja analizująca korzyści zdrowot
31.01.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich: ● Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - zielonagospodarka.pl ● Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - zielonagospodarka.pl ● Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - zielonagospodarka.pl ● Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - zielonagospodarka.pl ● Ustawa o promowaniu wytwarzania ene
10.01.2023

Termomodernizacja budynku pozwoli ograniczyć rachunki za energię i ogrzewanie. Nie wystarczy tylko wymiana źródła ciepła

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd to podstawowy cel inwestycji termomodernizacyjnych. To wbrew powszechnemu przekonaniu nie wiąże się tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię, a to oznacza m.in. ocieplenie ścian czy wymianę drzwi i okien. – Do termomodernizacji nie trzeba Polaków zachęcać, bo dobrze zdają sobie sprawę z korzyści – mówi wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Poza mniejszymi rachunkami są wśród nich także ograniczanie smogu oraz lepsze samopoczucie
19.12.2022

Polskie szpitale chcą być zielone [WIDEO]

Czasopismo „The Lancet” określiło zmiany klimatu mianem największego zagrożenia zdrowotnego XXI wieku, co może stanowić olbrzymie obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Z drugiej strony ten sektor sam również przyczynia się do zmian klimatycznych, generując ok. 4,4 proc. globalnych emisji CO2. Świadomość konieczności wdrażania zrównoważonego rozwoju w opiece zdrowotnej wśród liderów polskiej ochrony zdrowia jest coraz wyższa, a wiele szpitali i placówek medycznych już podejmuje działania, które mają ograniczyć ich wpływ na środo
15.12.2022

GIOŚ kontroluje na bieżąco jakość powietrza w Polsce

W Polsce jest 285 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują jakość powietrza. Wyniki ich pomiarów można sprawdzić na stronie internetowej lub w specjalnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce".
14.11.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś. Ze względu na aurę, w Polsce zaczyna się sezon grzewczy.
02.10.2022

Wczesny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem wpływa na mikroorganizmy jelitowe i zdrowie dziecka

Narażenie na zanieczyszczenia środowiska w okresie niemowlęcym zmienia mikrobiom jelitowy i może zwiększać ryzyko chorób – informuje pismo „Gut Microbes”.
08.09.2022

Teledetekcja nowym zastosowaniem dronowego pilotażu GZM

Po odsunięciu na przyszłość – z powodu awarii - eksperymentalnego transportu medycznego wykonywanego ponad miastem dronem w trybie automatycznym, koordynatorzy projektu dronowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skoncentrowali się na zastosowaniu urządzeń w teledetekcji.
31.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Przyrodnicy czekają z transportem polskich żubrów do Czarnobyla

Polscy naukowcy i eksperci we współpracy z ukraińskimi instytucjami mieli gotowy plan transportu pierwszych 8-9 żubrów z Puszczy Białowieskiej do Czarnobyla. Wszystko wstrzymała najpierw pandemia, a potem wojna w Ukrainie. Trwa wyczekiwanie na dobry moment – powiedział PAP Tomasz Pezold Kneževć – pomysłodawca projektu i ekspert Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
15.08.2022

Rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu ruszy zimą

Zimą rozpocznie się rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Firma, z którą samorząd podpisał umowę, chce wykonać prace w terenie w trzy miesiące. Wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz mówi PAP, że rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.
11.08.2022

Przybywa pasiek na dachach galerii i biurowców. Pszczołom w miastach nie zagrażają pestycydy

– Pszczoły czują się całkiem nieźle w miejskim środowisku, tu nie są narażone na pestycydy – mówi Kamil Baj z Pszczelarium. Jak podkreśla, pasieki w miastach, np. na dachach biurowców czy galerii handlowych, to coraz popularniejszy trend i forma ochrony tych owadów, w którą włącza się też coraz więcej przedsiębiorstw. Firma kurierska DHL Parcel, która dwa lata temu wystartowała z programem PaczUle, ma już sześć pasiek na terenie należących do niej terminali.
20.05.2022

EDP Renewables i Bristol Myers Squibb zawierają umowę PPA dla elektrowni Cattlemen Solar Park

Zawarcie długoterminowej umowy umożliwi zaprojektowanie, budowę i eksploatację farmy fotowoltaicznej w stanie Teksas. Wyprodukowana w niej energia wystarczy do pokrycia potrzeb ponad 37 000 przeciętnych gospodarstw domowych.
25.04.2022

Raport: Europejski ruch drogowy naraża 60 mln ludzi na szkodliwy poziom hałasu

Prawie 60 milionów dorosłych jest stale narażonych na szkodliwy poziom hałasu, który generują pojazdy w europejskich miastach - wynika z badania opublikowanego na łamach „Environment International”.
31.03.2022

Niektóre słodziki mogą sprzyjać rakowi

Obszerne francuskie badania wskazało na korelację miedzy niektórymi sztucznymi słodzikami i nowotworami - głównie piersi oraz związanymi z otyłością - informują badacze w piśmie „PLOS Medicine”.
26.03.2022

Owady to doskonałe źródło pożywienia i doskonały nawóz do uprawy roślin

Owady są nie tylko doskonałym źródłem białka dla ludzi, ale także - w postaci nawozu - mają niezwykle pozytywny wpływ na rośliny. Wykorzystanie ich resztek do nawożenia pól stymuluje pożyteczne drobnoustroje glebowe i promuje zrównoważone uprawy.
12.03.2022

Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej

Niektórzy z tysiąca amerykańskich dyplomatów i agentów wywiadu dotkniętych tajemniczą chorobą, tzw. "syndromem hawańskim", mogli być poddani impulsom elektromagnetycznym. Wynika to z częściowo odtajnionego raportu, ogłoszonego w środę przez służby wywiadowcze USA.
03.02.2022

Australia zwiększa wydatki na ochronę koali

Australia wyda dodatkowe 50 milionów dolarów australijskich (35 milionów dolarów) w ciągu najbliższych czterech lat, by chronić siedliska koali i spowolnić wymieranie wrażliwych gatunków, poinformował w sobotę rząd.
29.01.2022

Małopolskie: w kilku regionach II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

W kilku regionach Małopolski zawartość w powietrzu szkodliwych dla zdrowia pyłów znacznie przekroczyła dopuszczalne normy. W czwartek drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza obowiązuje w Krakowie oraz powiatach krakowskim, oświęcimskim i wielickim.
30.12.2021

Ekohydrolog: sól drogowa, choć toksyczna dla środowiska, obecnie nie ma realnej alternatywy

Mimo doniesień o toksycznym oddziaływaniu soli drogowej na środowisko, jest ona powszechnie stosowana na drogach w czasie zimy. To środek dostępny, skuteczny i tani - nie ma dla niego realnej alternatywy na dużą skalę. W cenie wielu produktów nie wliczamy jednak kosztów środowiskowych – mówi ekohydrolog dr Sebastian Szklarek z PAN.
27.12.2021

Wraz z sezonem grzewczym powrócił smog

W Polsce smog zabija kilkunastokrotnie więcej osób, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Głównym winowajcą jest niska emisja ze źródeł komunalnych, a w miastach do problemu przyczynia się też transport drogowy i emitowane przez niego spaliny. Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski, niczym w soczewce skupia się na Śląsku i wraca jak bumerang w każdym sezonie grzewczym.
03.12.2021

Jak zmienić ogrzewanie na ekologiczne?

Nadchodzi sezon grzewczy – to oznacza, że jakość powietrza znów się pogorszy. Nawet 50 proc. zanieczyszczeń pochodzi z tzw. kopciuchów działających w budynkach mieszkalnych. To wyraźny sygnał, aby zastanowić się nad zmianą ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Od czego zacząć?
29.09.2021

Zanieczyszczenie powietrza, nawet mieszczące się w normie, szkodzi zdrowiu

Toksyczne substancje szkodzą i zwiększają ryzyko śmierci nawet wtedy, gdy ich stężenie jest niższe, niż ustalone limity. To wyniki obszernego, wieloletniego badania przeprowadzonego w kilku krajach Europy.
05.09.2021

W MRiRW spotkanie ministra i premiera z organizacjami rolniczymi

W odbywającym się w czwartek spotkaniu z rolnikami i organizacjami rolniczymi wziął udział premier Mateusz Morawiecki i szef MRiRW Grzegorz Puda - przekazało ministerstwo. Puda zaapelował do rolników o korzystanie z programu wsparcia dla hodowców trzody chlewnej.
03.09.2021

MRiRW: minister Puda rozmawia z rolnikami o sytuacji w rolnictwie

Minister rolnictwa Grzegorz Puda rozmawia z rolnikami na temat sytuacji w rolnictwie - poinformował resort rolnictwa w odniesieniu do protestów rolników z AgroUnii.
25.08.2021

Zrównoważone energetycznie budynki możliwością na zagrożenie blackoutem

W połowie lipca Polskie Sieci Energetyczne SA poinformowały o pobiciu w Polsce kolejnego rekordu zapotrzebowania na energię elektryczną w sezonie letnim. I nie ma się co łudzić – trend w zakresie wzrostu konsumpcji energii będzie się powiększał. Od nas i naszych wyborów zależy jednak, w jakim tempie i z jakim skutkiem dla środowiska. W każdym obszarze naszej działalności możemy bowiem postawić na oszczędność.
13.08.2021

Zanieczyszczenia powietrza kosztują mieszkańca USA rocznie 2,5 tys. dolarów

Według wyliczeń amerykańskiej organizacji ochrony środowiska Natural Resources Defense Council (NRDC), zanieczyszczenia powietrza emitowane w wyniku konsumpcji paliw kopalnych kosztują statystycznego Amerykanina 2,5 tys. dolarów każdego roku. Koszty te objawiają się w postaci wyższych rachunków za usługi medyczne.
25.05.2021

Aby zapobiec przyszłym pandemiom, trzeba wprowadzić regulacje jakości powietrza

Potrzebne są regulacje odnośnie jakości powietrza w pomieszczeniach podobne do tych, jakie dotyczą wody, czy pożywienia - twierdzą naukowcy. Wysokiej klasy systemy wentylacji mogą - ich zdaniem - zapobiegać epidemiom, takim jak COVID-19, podobnie jak oczyszczanie wody chroni np. przed cholerą.
18.05.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Nowe metody ustalania szkodliwych skutków hałasu

Ministerstwo klimatu i środowiska przekazało do konsultacji projekt zmian ustawy o ochronie środowiska, zawierający m. in. nowe metody ustalania szkodliwych skutków hałasu, oparte na dyrektywie 2020/367.
22.02.2021

Ryby zdrowe, ale... z niektórymi nie przesadzaj. Winne skażenie środowiska

Generalnie, owoce morza i ryby są zgodnie zalecane przez lekarzy i dietetyków jako ważny element zdrowej diety, głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie, w związku z coraz większym skażeniem środowiska, eksperci ostrzegają przed nadmiernym spożyciem niektórych gatunków. Dowiedz się, których konkretnie.
03.02.2021

Zła jakość powietrza w Polsce to konsekwencja uporczywego trwania przy węglu?

To jest konsekwencja uporczywego trwania przy spalaniu węgla kopalnego i nieinformowania społeczeństwa o zgubnych skutkach zdrowotnych – powiedział ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, komentując dla PAP sytuację na smogowej mapie Polski.
19.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.