Niemcy chcą rozwijać technologie ładowania indukcyjnego pojazdów

10.07.2021 18:48 Źródło: Własne
Strona główna Transport, Elektromobilność Niemcy chcą rozwijać technologie ładowania indukcyjnego pojazdów

Partnerzy portalu

Niemcy chcą rozwijać technologie ładowania indukcyjnego pojazdów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. tesvolt

Tesvolt, niemiecki producent systemów magazynowania energii idzie o krok dalej. Wraz ze spółką Stercom Power Solutions, w której jest udziałowcem, chce rozwijać technologie ładowania indukcyjnego samochodów elektrycznych, ale nie tylko.

Obie firmy chcą połączyć siły, aby przyspieszyć rozwój bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych, autobusów i ciężarówek. W ten sposób użytkowanie pojazdów z napędem elektrycznym ma być jeszcze wygodniejsze, wydajniejsze i ekonomiczne. Tesvolt specjalizuje się w dziedzinie komercyjnych systemów magazynowania energii i jest zdobywcą kilku nagród za innowacyjności. Firma informuje, że wraz ze Stercomem znaleźli odpowiedzi na pytania dotyczące zapewnienia wystarczającej mocy ładowania i właściwej pozycji parkowania nad cewką magnetyczną (indukcyjną).

- Stercom jest kompletnym specjalistą w dziedzinie technologii i jednym z pierwszych, którzy opracowali naprawdę dobre produkty w dziedzinie ładowania indukcyjnego - wskazuje Simon Schandert, założyciel i dyrektor techniczny w Tesvolt. Dodał, że celem jest wprowadzeniem na rynek wydajnych systemów ładowania, a nawet w perspektywie średnioterminowej umożliwienie doładowania indukcyjnego z mocą do 200 kW. Dzięki temu w przyszłości ładowanie będzie mgło się odbywać w trakcie jazdy samochodem. 

Ładowanie indukcyjne z mocą 44 kW

Ładowanie bezprzewodowe polega na przekazywaniu energii elektrycznej w procesie indukcyjnym, czyli bezstykowym, z cewki magnetycznej w podłodze lub na podłodze do cewki odbiorczej w pojeździe elektrycznym. Pozwala to na wiele krótkich, ale szybkich procesów ładowania – na przykład na podjazdach do centrów handlowych, na parkingach wielopoziomowych, a także w domu. Producenci samochodów, tacy jak Audi i BMW, już instalują cewki ładujące w nowych modelach pojazdów.

Do tej pory jedyna technologia bezprzewodowego ładowania nadająca się do masowej produkcji obejmuje tylko 3,2 kW mocy. Tesvolt chce wprowadzić na rynek stację ładowania indukcyjnego o mocy ładowania 44 kW, co oznacza 14 razy szybsze ładowanie baterii w samochodzie.

Krótkie i częste ładowanie eliminuje potrzebę stosowania dużych akumulatorów samochodowych, biorąc pod uwagę, że akumulatory muszą być o około połowę mniejsze. To znacznie obniża cenę pojazdów elektrycznych, jednocześnie czyniąc je lżejszymi, a przez to bardziej wydajnymi. Jednak krótkie i mocne ładowanie stawia wysokie wymagania akumulatorom samochodowym. W Niemczech prowadzi się wiele badań nad akumulatorami półprzewodnikowymi.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.