Nitro-Chem wraz z PGZ podjęła kroki w stronę przebadania odpadów porzuconych w Chabielicach

Nitro-Chem wraz z PGZ podjęła kroki w stronę przebadania odpadów porzuconych w Chabielicach - ZielonaGospodarka.pl
21.09.2023 09:41
Strona główna Odpady, Recykling Nitro-Chem wraz z PGZ podjęła kroki w stronę przebadania odpadów porzuconych w Chabielicach

Partnerzy portalu

Nitro-Chem wraz z PGZ podjęła kroki w stronę przebadania odpadów porzuconych w Chabielicach - ZielonaGospodarka.pl

Nitro-Chem we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową podpisała umowę z firmą, która zajmie się wyselekcjonowaniem i przebadaniem pojemników, które zostały porzucone na nielegalnym składowisku w Chabielicach - podała w środę Polska Grupa Zbrojeniowa.

Pod koniec lipca TVN 24 i Radio Zet podały, że w miejscowości Rojków, około 30 km na wschód od centrum Warszawy, na terenie zakładu zajmującego się recyklingiem rozpuszczalników porzucono setki ton niebezpiecznych odpadów, "między innymi z produkcji trotylu, czym w Polsce zajmuje się wyłącznie państwowa spółka Nitro-Chem".

Polska Grupa Zbrojeniowa przekazała, że w środę spółka Nitro-Chem we współpracy z PGZ podpisała umowę z firmą, która zajmie się wyselekcjonowaniem i przebadaniem paletopojemników, które zostały porzucone na składowisku w Chabielicach. "Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych odpady zostaną niezwłocznie przekazane do ostatecznej utylizacji" - zapewniono.

Przypomniano, że wyłoniony został podmiot, który będzie odpowiedzialny za profesjonalną selekcję paletopojemników z zawartością pochodzącą z Nitro-Chem. "Dodatkowo, firma przeprowadzi analizę pozostałych próbek, które mogą budzić wątpliwości dotyczące ich pochodzenia. Następnie odpady te zostaną zabrane ze składowiska i przekazane do utylizacji" - dodano.

Jak podkreślono, Nitro-Chem wywiązuje się z publicznych deklaracji i zobowiązań, "inwestując w rozwiązanie tej sytuacji, przy jednoczesnym współdziałaniu z lokalnymi władzami oraz firmami specjalizującymi się w wyselekcjonowaniu, przebadaniu i utylizacji odpadów". "Jesteśmy zobowiązani do troski o środowisko i bezpieczeństwo naszych wspólnot lokalnych. Dlatego też wspólnie z PGZ angażujemy się w rozwiązanie tego problemu, z myślą o dobru mieszkańców Chabielic oraz z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Nitro-Chemu Rafał Mendlik.

PGZ dodała, że do całkowitego rozwiązania sprawy, konieczne będzie włączenie w działania innych podmiotów, których odpady również znajdują się na składowisku Chabielicach.


autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

eco_consult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.