Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

Strona główna Energetyka, OZE Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

Partnerzy portalu

Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów - ZielonaGospodarka.pl
Aegir Insights
W ocenie Aegir Insights, duńskiej firmy konsultingowej zajmującej się sektorem offshore wind, norweskie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej mogą być obiecujące z perspektywy rozwoju sektora, ale kryteria ocen będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych deweloperów.

Dwie pierwsze norweskie aukcje dla projektów morskich farm wiatrowych mają być zorganizowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Uczestnicy aukcji będą rywalizować o dzierżawę obszarów morskich i wsparcie dla farm wiatrowych o łącznej mocy 3 GW. Chodzi o obszary Sørlige Nordsjø II Phase 1 oraz Utsira Nord 1, 2 i 3.

Norwegia wyznaczając kryteria ocen postawiła nie tylko na cenę składanych ofert. W przypadku Utsira Nord dużą wagę odgrywają kryteria jakościowe, w tym zabezpieczenie kosztów projektu pływającej farmy wiatrowej oraz szacunki dotyczące przyszłej redukcji kosztów realizowanej dzięki innowacjom i rozwojowi technologii. Zgodę na dzierżawę danego obszaru otrzymają trzy najwyżej ocenione projekty. Następnie zwycięzcy będą ubiegali się o wsparcie w ramach oddzielnej aukcji opartej stricte na cenach energii. Z racji tego, że obszar Sørlige Nordsjø II Phase 1 znajduje się 170 km od wybrzeża Norwegii, sugerowanym kryterium kwalifikacji jest doświadczenie w zakresie rozwoju podmorskiej sieci HVDC – chodzi o opracowanie projektu, budowę i eksploatacje kabla.  Jeśli oferenci pomyślnie przejdą kwalifikację wstępną, będą następnie rywalizować w aukcji cenowej o kontrakt różnicowy (CfD), w której wygrywa najniższa oferowana cena kontraktowa.

- W przypadku wygrania aukcji z zerową ceną, Sørlige Nordsjø II mógłby zostać faktycznie przyznany bez wsparcia - zauważa Aegir Insights.

Co ciekawe, oferenci w obu aukcjach będą oceniani na podstawie śladu węglowego farmy wiatrowej. Metoda obliczania śladu węglowego w przeliczeniu kW nie została jeszcze ustalona – informują eksperci. Dodają, że nawet dla doświadczonych deweloperów niektóre z tych kryteriów mogą być trudne. Pojawia się też pytanie, ilu spośród ogłoszonych deweloperów i konsorcjów ma udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów HVDC.

Norwegia znacznie otworzyła się na rozwój offshore wind w ostatnich latach. Wcześniej nie była przekonania do tego rozwiązania ze względu na wysokie koszty inwestycyjne. Wraz z taniejącą produkcją energii wiatrowej technologia ta została dostrzeżona przez doświadczony sektor offshore. Wiatraki mogą wspomóc m.in. dekarbonizacje infrastruktury wiertniczej.

Norwegia była w 2022 roku największym dostawcą gazu do Europy. Co warto podkreślić, Norwegia chce rozwijać offshore wind umiejętnie i z wykorzystaniem lokalnego potencjału. Co więcej, chce zaznaczyć swoją obecność także za granicą. Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że 1 grudnia norweski minister handlu i przemysłu zainicjował partnerstwo publiczno-prawne na rzecz zwiększenia ofensywny norweskich firm na zagranicznych rynkach. Ma ono pomóc podmiotom „made in Norway” w zdobyciu większych udziałów w światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.