OZE a bankowość. Jak Bank Pekao S.A. sfinansuje morskie farmy wiatrowe?

Strona główna Energetyka, OZE OZE a bankowość. Jak Bank Pekao S.A. sfinansuje morskie farmy wiatrowe?

Partnerzy portalu

OZE a bankowość. Jak Bank Pekao S.A. sfinansuje morskie farmy wiatrowe? - ZielonaGospodarka.pl

O roli procesu finansowania w transformacji energetycznej wypowiedzieli się Jakub Płażyński, dyrektor w departamencie bankowości międzynarodowej i finansowania handlu w banku Pekao S.A. oraz Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking.

Jakub Płażyński, dyrektor w departamencie bankowości międzynarodowej i finansowania handlu w banku Pekao S.A.

Jaka jest rola Banku Peako S.A. w finansowaniu OZE?

Bank Pekao współfinansuje największe w Polsce projekty OZE, wspierając rozwój swoich klientów, jak i sektora energetyki odnawialnej. W ogłoszonej w czerwcu 2021 r. strategii ESG Bank Pekao założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

Czym różni się finansowanie farm wiatrowych onshore i offshore?

Dla nas to przede wszystkim project finance bez regresu. Opieramy się na biznesplanie, który otrzymujemy od naszych klientów. Nie różnicowałbym jeśli chodzi o konstrukcję finansowania czy część biznesu, który mielibyśmy objąć finansowaniem. Wydaje mi się, że jeśli mielibyśmy cokolwiek różnicować, to – będąc tu w Serocku – należałoby się zastanowić, w jaki sposób podejść do morskich farm wiatrowych. To jest przyszłość, w której my jako bank chcemy uczestniczyć. Stawiamy sobie bardzo ambitny cel, aby zarówno finansować deweloperów, jak i łańcuch dostaw. Dużo mówiliśmy na tej konferencji o local content. Jako polski bank chcemy uczestniczyć w finansowaniu naszych klientów na każdym z możliwych etapów realizacji tego przedsięwzięcia, jakim jest budowa morskich farm wiatrowych.

Jeżeli chodzi o pływające farmy wiatrowe, czy tu możemy mówić o różnicy w procesie finansowania?

To wszystko zależy od deweloperów. Z perspektywy banku musi to być sprawdzona i wiarygodna technologia. My jako instytucja finansująca musimy mieć pewność, że rozwiązanie, które deweloper wybierze, sprawdzi się i że finansowanie udzielone na realizację projektów będzie finansowaniem spłaconym. Z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w dyskusje o pływających morskich farmach wiatrowych i mamy nadzieję, że to będzie przyszłość na polskim Bałtyku. Natomiast na dzisiaj czekamy na decyzję biznesową naszych klientów i przygotowujemy się również od strony poznawczej do realizacji tych ambitnych celów.

Jak sytuacja geopolityczna wpłynęła na finansowanie rynku morskich farm wiatrowych?

Gwarancja bezpieczeństwa energetycznego jest gwarancją bezpieczeństwa naszej gospodarki. I dlatego jako bank o dużych aspiracjach staramy się wspierać naszych klientów tam, gdzie to możliwe. W tych trudnych formułach, z wykorzystaniem całego instrumentarium produktowego, wychodzimy na rynek z przekazem, że jesteśmy stabilnym bankiem, który chce wspierać rodzimą gospodarkę.


Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking

Jaką rolę w transformacji polskiej energetyki pełni Pekao Investment Banking?

Pekao Investment Banking jest doradcą finansowym przy pozyskiwaniu kapitału zarówno własnego, jak i dłużnego. Doradzamy m.in. spółce Baltic Power przy organizacji  finansowaniu pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej.

W jaki sposób finansuje się energetykę odnawialną?

Sposobów jest bardzo dużo. Patrząc na doświadczenia krajów, które od lat mają rozwinięte morskie farmy wiatrowe, jednym z podstawowych instrumentów jest finansowanie dłużne w oparciu o project finance bez regresu.  Dług pozyskiwany jest przez spółkę celową, powoływaną w celu budowy i eksploatacji aktywa OZE i następnie obsługiwany z jej przepływów pieniężnych, bez regresu do sponsorów projektu.  Jest to instrument polegający na organizacji finansowania przy uwzględnieniu międzynarodowych instytucji, w tym instytucji multilateralnych oraz agencji wspierania eksportu (ECA). Nasza firma doradza właśnie przy tego rodzaju finansowaniach.

Na co należy zwrócić uwagę przy organizacji takiego finansowania?

Przede wszystkim ważny jest harmonogram  czasowy. Warto zatrudnić doradcę już na początkowym etapie projektu, czyli w momencie, gdy tworzy się biznesplan i model finansowy. Doradca finansowy przygotuje proces pod kątem adekwatności dla instytucji finansowych. Wówczas wszystkie parametry istotne dla pozyskania długu będą uwzględnione przy planowaniu projektu. Optymalny moment to mniej więcej 2 lata przed pierwszym uruchomieniem środków należałoby rozpocząć proces strukturyzacji i pozyskiwania długu.

Bank Pekao współfinansuje największe w Polsce projekty OZE, wspierając rozwój swoich klientów, jak i sektora energetyki odnawialnej. W ogłoszonej w czerwcu 2021 r. strategii ESG Bank Pekao założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.