Polski startup podpisał umowę z indyjskim producentem części elektrycznych do pojazdów

zk

21.11.2022 13:41 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Polski startup podpisał umowę z indyjskim producentem części elektrycznych do pojazdów

Partnerzy portalu

Polski startup podpisał umowę z indyjskim producentem części elektrycznych do pojazdów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Robert Linder/Unsplash

Startup Elimen Group z Polski, tworzący napędy elektryczne, podpisał umowę o współpracy z Flash, indyjskim producentem części elektrycznych do pojazdów dwu- i trzykołowych - poinformowała PAP Grupa Assay, współwłaściciel startupu. Systemy polskiej firmy mają być sprzedawane w Indiach.

"Współpraca obejmować będzie projekty oraz produkcję silników i sterowników. Wspólny projekt będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Indiach" - wskazał w informacji współwłaściciel Elimen Group, Grupa Assay.

Dzięki współpracy z indyjskim partnerem "polska myśl techniczna znajdzie zastosowanie w dynamicznie rosnącym segmencie elektrycznych 2- i 3-kołowców" - zaznaczył cytowany w informacji, prezes Elimen Group Cezary Klimont. "Wspólnie planujemy rozszerzenie współpracy o kolejne segmenty pojazdów" - dodał.

Klimont zwrócił uwagę, że Indie to jeden z największych rynków azjatyckich i światowych, "a potencjał rozwoju komponentów elektrycznych jest tam ogromny".

W Indiach Flash ma produkować i sprzedawać systemy opracowane przez polską firmę, podczas gdy Elimen Group będzie nadal obsługiwać pozostałe rynki międzynarodowe. Według zawartej umowy indyjska firma zainwestuje w rozwój wspólnego projektu równowartość 87 mln zł (Rs 150 crore) - poinformowano.

Jak wyjaśniono, Flash od trzech dekad działa na indyjskim rynku pojazdów osobowych, uczestnicząc w tworzeniu czystego transportu w jednym z najbardziej zaludnionych państw świata. Według dyrektora zarządzającego Flash Sanjeeva Vasdeva, współpraca z polskim partnerem "pozwoli Flash nie tylko rozszerzyć dotychczasową działalność, ale także umocnić pozycję w przestrzeni pojazdów elektrycznych".

Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Elimen Group wyjaśnił, że mobilność i transport odpowiadają w Indiach za ponad 10 proc. emisji całego kraju. Dodał, że wdrażana jest tam mapa drogowa zmian w branży transportowej, "której celem jest etapowe przejście na pojazdy napędzane elektrycznie".

Według ekspertów, na których powołano się w informacji, globalna branża motoryzacyjna wykazała się w ostatnich dwóch latach odpornością na kryzys. Pandemia oraz wojna w Ukrainie przyczyniły się do spowolnienia globalnej sprzedaży, "ale długoterminowe perspektywy dla sektora pozostają stabilne". "Prym w branży wiodą rynki wschodzące, takie jak Indie, gdzie w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pojazdy z napędem elektrycznym (EV), a pierwszym wyborem wśród nabywców pozostają elektryczne pojazdy 2- i 3-kołowe" - wskazano. Według analiz można spodziewać się wzrostu tego segmentu odpowiednio o 50 proc. i 70 proc. do 2030 r. "Kolejne innowacje oraz ekspansja światowa mogą być dla lokalnej gospodarki warte nawet 25-40 mld dol. w tym samym okresie" - stwierdzono.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.