ColliCare Logistics i PROJECT45 testują elektryczną Scanię na polskich drogach

Strona główna Transport, Elektromobilność ColliCare Logistics i PROJECT45 testują elektryczną Scanię na polskich drogach

Partnerzy portalu

ColliCare Logistics i PROJECT45 testują elektryczną Scanię na polskich drogach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ColliCare Logistics

ColliCare Logistics, we współpracy z PROJECT45, zakończyło pierwsze wspólne testy elektrycznej ciężarówki Scania 40R dla jednego ze swoich klientów. Podczas jazd testowych, pomiędzy centrum kraju a portem w Gdyni, przejechano łącznie około 800 km. To najdłuższy odcinek, na jakim PROJECT45 testuje elektryczną ciężarówkę w ramach projektu #WE ARE ELECTRIC.

ColliCare Logistics ma już doświadczenie w użytkowaniu pojazdów elektrycznych, zwłaszcza w Norwegii i Szwecji, jednak w Polsce były to ich pierwsze testy tego typu. Z kolei PROJECT45 rozwija przedsięwzięcie pod nazwą #WE ARE ELECTRIC, które zakłada elektryfikację stałych, regularnych tras i łańcuchów dostaw.

W trakcie testów sprawdzano, jak elektryczna ciężarówka zachowuje się w zróżnicowanych warunkach drogowych i atmosferycznych. Ważnym aspektem było zmierzenie konsumpcji energii w zależności od wagi przewożonego towaru oraz topografii terenu.

– Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, średnie zużycie energii na testowanych trasach oscylowało w okolicach 1kWh/km. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość konsumpcji energii będzie odpowiednia edukacja i szkolenie kierowców. Samochodem elektrycznym jeździ się inaczej niż klasycznym autem z silnikiem spalinowym – mówi przedstawiciel PROJECT45.

Ładunek finalnie trafił drogą morską do klienta ColliCare w Norwegii. Połączenie drogowego transportu elektryczną ciężarówką z transportem morskim, które oferuje ColliCare, pozwoliło na tej trasie obniżyć emisje zanieczyszczeń do absolutnego minimum.

Testy wykazały, że przy odpowiednim zaplanowaniu trasy i punktów ładowania, już dziś możliwe jest realizowanie w Polsce zelektryfikowanego transportu drogowego na długich dystansach. Obie firmy chcą pokazać, że elektryczne ciężarówki na naszych drogach to rozwiązanie dostępne już teraz.

– Cieszymy się z tej współpracy i wspólnych testów. Jako ColliCare dążymy do ograniczania emisji zanieczyszczeń w transporcie. Od lat rozwijamy bardziej ekologiczne rozwiązania short-sea, a także kolejowe. Jako Grupa inwestujemy też w elektryczny transport drogowy, ale głównie w Skandynawii. Tego typu testy na Polskich drogach to dla nas bardzo cenne doświadczenie – mówi Piotr Kaleńczuk, General Manager Poland.

– Rozwój drogowego transportu elektrycznego otwiera nowe możliwości dla naszych klientów, zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie przeszli na niskoemisyjne rozwiązania. Jeśli nie teraz, to w przyszłości zaczną raportować ESG i realizować cele klimatyczne, co skłoni ich do poszukiwania nowych rozwiązań redukujących emisje CO2 – mówi Karol Roman, przedstawiciel PROJECT45.

ColliCare Logistics i PROJECT45 są otwarte na pomysły implementacji elektrycznych ciężarówek dla innych klientów, podkreślając, że rozwój takich projektów jest możliwy jedynie dzięki partnerstwu i szeroko rozumianej współpracy wszystkich stron, w tym klienta, dla którego realizowany jest transport.

Przeprowadzone testy pozwalają myśleć, że elektryczny transport drogowy towarów w Polsce jest dostępny i tego typu rozwiązania mogą być skutecznie wdrażane, przynosząc korzyści zarówno środowisku, jak i klientom. Nowe technologie umożliwiają redukcję emisji CO2, a wspólne działania ColliCare i PROJECT45 to krok w stronę bardziej zrównoważonej logistyki.

***

ColliCare Logistics jest innowacyjnym dostawcą usług logistycznych w zakresie frachtu morskiego, transportu drogowego, lotniczego, kolejowego, logistyki zewnętrznej, dystrybucji i odpraw celnych. Firma dąży do wzrostu konkurencyjności swoich klientów poprzez kompleksowe rozwiązania logistyczne, zapewniając efektywny przepływ towarów od producenta do użytkownika końcowego. Obsługiwani klienci to importerzy, eksporterzy, przedstawiciele przemysłu, którzy potrzebują niezawodnych usług logistycznych, szczególnie w Skandynawii, Europie i Azji.

Główna siedziba ColliCare znajduje się w Norwegii, a firma posiada liczne oddziały w Polsce, Szwecji, Danii, Finlandii, Holandii, na Litwie, Łotwie, we Włoszech, Turcji, Wielkiej Brytanii, a także w Chinach i Indiach. Dzięki rozbudowanej sieci agentów, ColliCare oferuje swoje usługi logistyczne na całym świecie.

Więcej na stronie: https://www.collicare.pl/

PROJECT45 specjalizuje się w przewozie morskich kontenerów 45-stopowych. Firma jest głęboko zaangażowana w zrównoważony rozwój i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań logistycznych. W ramach tych właśnie działań zainicjowała projekt #WE ARE ELECTRIC, który opiera się na wdrożeniu do ich floty aut ciężarowych pojazdów elektrycznych. Ten innowacyjny krok ma na celu znaczną redukcję emisji CO2 w sektorze transportowym.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.