Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Strona główna Energetyka, OZE Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Partnerzy portalu

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZMPG

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej. 

Przedstawiciele zarządu spółek z Portu Tallin oraz z zarządu Morskiego Portu Gdynia SA chcą wspólnie realizować projekty związane z produkcją, magazynowanie i dystrybucją tzw. zielonego wodoru. Obszarem przyszłej współpracy jest także wykorzystanie paliw zeroemisyjnych w logistycznych łańcuchach dostaw towarów i usług. Gdynia i Tallin będą także wymieniać się informacjami w zakresie projektów związanych z wykorzystaniem zielonych paliw na potrzeby portów. 

Port Tallin posiada już strategię wodorową uwzględniająca plany realizacji projektów związanych z produkcją oraz dystrybucją zielonego wodoru w celu zastosowania go w szeroko pojętej branży morskiej. 

Port Gdynia jest inicjatorem hubu wodorowego na terenie Portu Gdynia, służącego dekarbonizacji terminali portowych, produkcji i magazynowaniu zielonego wodoru w bliskim sąsiedztwie portu. Rozwój hubu pozwoli także na wykorzystanie wodoru oraz innych paliw zeroemisyjnych takich jak amoniak i metanol do napędu statków zawijających do Portu Gdynia. 

Zeroemisyjność na terenie portów wiąże się ze spełnieniem coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych i potencjalna dywersyfikacja źródeł paliwa. Działania te posiadają wymiar strategiczny dla całej branży paliwowo-energetycznej.

Port Gdynia jest jednym z czterech portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, ważnym węzłem transportowym i logistycznym, a także ogniwem transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk (w sieci bazowej TEN-T). W gdyńskim porcie możliwe jest bunkrowanie statków LNG, obecnie trwają starania w kierunku przygotowania warunków do zapewnienia dostępności wodoru. 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23140,00 $ tona 1,60% 21 mar
 Cynk 2896,00 $ tona -0,96% 21 mar
 Aluminium 2234,00 $ tona -0,13% 21 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.