Projekt: części budowlane małej elektrowni wiatrowej zwolnione z pozwolenia na budowę

Projekt: części budowlane małej elektrowni wiatrowej zwolnione z pozwolenia na budowę - ZielonaGospodarka.pl
14.04.2023 14:11
Strona główna Prawo, finanse Projekt: części budowlane małej elektrowni wiatrowej zwolnione z pozwolenia na budowę

Partnerzy portalu

Projekt: części budowlane małej elektrowni wiatrowej zwolnione z pozwolenia na budowę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Części budowlane wolno stojącej małej elektrowni wiatrowej o całkowitej wysokości od 3 do 12 m mają być zwolnione z pozwolenia na budowę - wynika z projektu ustawy opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obiekty do 3 m nie będą wymagały ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Chodzi o przygotowany przez resort rozwoju projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców.

Jak podano, celem planowanej nowelizacji jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa, tj. rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę, rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach oraz przekazania jej w ręce następców. Nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego i oceny jego funkcjonowania.

Projekt określa m.in. zasady zakładania działalności gospodarczej przez osobę małoletnią. W przypadku osób małoletnich rejestracja działalności gospodarczej miałaby zostać poprzedzona wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że sąd będzie brał pod uwagę indywidualne okoliczności danej sprawy, w szczególności to, czy planowana rejestracja nie ma jedynie charakteru pozorowanego.

W ustawie o odnawialnych źródłach energii ma być zmieniona definicja małej instalacji i mikroinstalacji - wskazano, że nie będą musiały być podłączone do sieci, dzięki czemu będzie można zastosować definicję również do instalacji "wyspowych", które mogą być wykorzystywane przez prosumentów i przedsiębiorców. To umożliwi im skorzystanie z programów dofinansowania, które posługują się tymi definicjami - wyjaśniono.

W ustawie Prawo budowlane zaproponowano dodanie do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, części budowlanych wolno stojącej tzw. małej elektrowni wiatrowej, której całkowita wysokość jest większa niż 3 m i nie większa niż 12 m oraz której moc nie przekracza mocy mikroinstalacji, a odległość jej usytuowania od granic działki jest nie mniejsza niż jej całkowita wysokość. Takie inwestycje, na etapie zgłoszenia, będą wymagały sporządzenia planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego, a na etapie rozpoczęcia robót budowlanych konieczne będzie sporządzenie projektu technicznego i zapewnienie udziału kierownika budowy. Będą podlegały również obowiązkowi powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej.

Obiekty o wysokości do 3 m mają być natomiast zwolnione z pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Jak podkreślono, te propozycje mają na celu upraszczanie i przyspieszanie procesu inwestycyjno-budowlanego i zachęcanie do budowy takich instalacji.

Projekt przewiduje też bardziej przystępne warunki przeprowadzania kontroli działalności gospodarczej. Wprowadzony ma być obowiązek doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli listy wymaganych informacji i dokumentów, o ile jest to możliwe i nie wpłynęłoby negatywnie na skuteczność kontroli.

Przewidziano też poprawę relacji między administracją publiczną a przedsiębiorcami oraz usprawnienie pracy urzędów. W przepisach ma być przesądzone m.in., że brak pieczątki nie stanowi braku formalnego pisma lub wniosku ani nie jest powodem, aby stwierdzić, że są one niekompletne.

Projekt zakłada też usprawnienia w ustanawianiu i wykonywaniu zarządu sukcesyjnego. Zarząd sukcesyjny będzie przedłużany automatycznie do momentu wydania postanowienia przez sąd. Ponadto, obniżony ma być procentowy udział spadkobierców niezbędnych do ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, z 85 proc. do 75 proc.

W planowanej noweli zapisano też, że przepisy prawa gospodarczego powinny wchodzić w życie pierwszego stycznia lub pierwszego czerwca. Odstąpienie od tej zasady mogłoby nastąpić, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny lub gdy wynika to konieczności wdrożenia lub wykonania przepisów Unii Europejskiej.(PAP)

kmz/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.