UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją

UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją - ZielonaGospodarka.pl
28.06.2023 08:22
Strona główna Prawo, finanse UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją

Partnerzy portalu

UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją - ZielonaGospodarka.pl

Brak zawieszenia obrotu akcjami spółki EC Będzin jest uzasadnioną i świadomą decyzją KNF, której przesłanki zostaną zaprezentowane publicznie - poinformował we wtorek rzecznik UKNF Jacek Barszczewski.

W ubiegły czwartek rzecznik prasowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski poinformował, że zachowanie notowań spółki EC Będzin, jak w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnych lub potencjalnej manipulacji, jest poddawane przez UKNF wnikliwej analizie.

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że "w związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego UKNF, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków".

Jak we wtorek na Twitterze napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski, "UKNF już od pewnego czasu bada bardzo szeroko i szczegółowo kwestię ostatnich zachowań kursu spółki". Zaznaczył, że sprawa jest "rozwojowa i wielowątkowa", a UKNF ma już pierwsze ustalenia, którymi podzieli się niebawem z rynkiem. Podkreślił, że "brak zawieszenia obrotu akcjami spółki jest uzasadnioną i świadomą decyzją KNF".

Według "Business Insidera" KNF prowadziła w poniedziałek czynności wyjaśniające w spółce EC Będzin w Poznaniu oraz w Będzinie; przesłuchiwane były władze spółki: członkowie zarządu oraz rady nadzorczej.

Pod koniec maja br. akcje Będzina kosztowały nieco poniżej 7 zł. W ubiegłą środę wyceniano je na 71 zł. W ciągu miesiąca walory spółki podrożały o ponad 800 proc.

W ubiegłym tygodniu Elektrociepłownia Będzin podała, że zawarła z Orlen Synthos Green Energy umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących możliwej inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach posiadanych przez spółki zależne. Spółka wskazała, że zawarcie umowy stanowi początek rozmów pomiędzy stronami i docelowa struktura współpracy, forma, jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone.

Z kolei w czwartek Orlen Synthos Green Energy podał w oświadczeniu na Twitterze, że nie planuje współpracy z EC Będzin dotyczącej SMR, a umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji.(PAP)

wkr/ mk/

fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.