Przyszłość recyklingu baterii

zk

18.10.2021 13:30 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Odpady, Recykling Przyszłość recyklingu baterii

Partnerzy portalu

Przyszłość recyklingu baterii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Kontrolowany, w pełni bezpieczny pokaz inicjacji zapłonu baterii, pierwsza w Polsce innowacyjna linia do recyklingu baterii litowo-jonowych na bazie własnego know-how, wystawa baterii z mercedesa EQC oraz autobusów elektrycznych Ekova to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach Dni Otwartych zakładu Eko Hybres.

W wydarzeniu wezmą udział: Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, ekspert WEEELabex Petr Novotny oraz eksperci z branży recyklingu baterii.

Baterie są wszędzie

Interaktywne zabawki, smartwatche, aparaty fotograficzne, elektronarzędzia, sprzęty AGD, fotopułapki – lista urządzeń, w których występują baterie zdaje się nie mieć końca. Polska pozostaje największym użytkownikiem baterii i elektroniki w Europie Środkowej oraz 6. w Unii Europejskiej. Na polskim rynku wprowadzonych do obrotu jest aż 131 000 ton akumulatorów i baterii. „Morfologia badanych przez nas baterii dowodzi, że coraz większy procent całości stanowią ogniwa litowo-jonowe. Skalę tego, z czym będziemy się mierzyć pokazuje rosnąca sprzedaż pojazdów elektrycznych. Według analiz w 2020 r. sprzedano o 20% więcej pojazdów elektrycznych niż w 2019 r. tym samym coraz istotniejszą kwestią jest znalezienie bezpiecznego, szybkiego oraz efektywnego procesu przetwarzania baterii z obszaru automotive” – podkreśla Paweł Kozieł, Dyrektor ds. technicznych i wdrożeń MB Recycling.

Przełomowa technologia

Tradycyjny recykling baterii niesie ze sobą spore ryzyko pożaru na przykład na skutek fizycznego uszkodzenia ogniw baterii. „Stosowane dotychczas metody pozbawiania baterii potencjału elektrycznego opierały się na kąpielach solankowych lub poprzez zastosowanie obciążenia elektrycznego, natomiast należy wziąć pod

uwagę to, że oba rozwiązania są czasochłonne, mało wydajne oraz wysokokosztowe” – mówi Marek Dymowski, Menadżer Projektu ds. baterii litowo-jonowych. Intensywny i wieloaspektowy proces badawczo-rozwojowy prowadzony w zakładzie Eko Hybres, wspierany wiedzą i doświadczeniem czołowych ekspertów w dziedzinie recyklingu baterii, zaowocował przełomową technologią przetwarzania baterii litowo-jonowych. Kluczem pozostaje tutaj szybkie pozbawienie baterii potencjału elektrycznego – całość procesu jest bezpieczna i szybka”. W ramach dni otwartych będzie można na żywo zobaczyć innowacyjną linię do przetwarzania baterii przenośnych w tym ogniw litowo-jonowych przystosowanych do baterii nawet o wadze 650 kg. O etapach poszczególnych procesów opowiedzą eksperci z zakładu Eko Hybres.

Nie pali się

Uczestnicy będą mogli zobaczyć kontrolowany pokaz inicjacji zapłonu baterii. Dotychczas dostępne na rynku  rozwiązania w dziedzinie recyklingu baterii niosą ze sobą spore zagrożenia, w tym największe jakim jest eksplozja i zapłon. „Fizyczne uszkodzenie ogniw akumulatorów, zanieczyszczenie elektrolitów, złej jakości separatory – oto najważniejsze czynniki prowadzące do pożaru. Warto mieć świadomość tego, że tradycyjny recykling baterii niesie za sobą spore ryzyko i to w sposób kontrolowany i zupełnie bezpieczny chcemy zademonstrować naszym gościom” – mówi Marek Dymowski. „Jednocześnie, bardzo się cieszę, że opracowana przez nas technologia to ryzyko minimalizuje” – dodaje.

Jeden z najnowocześniejszych zakładów dedykowanych do recyklingu wszystkich rodzajów baterii otwiera drzwi, by pokazać innowacyjne rozwiązania i technologie oparte na własnym know how. Nowy rozdział w dziedzinie recyklingu baterii właśnie się rozpoczyna.

Miodobranie w Krośnie obfitowało w wiele atrakcji. Dzieci w trakcie spotkania miały okazję poznać między innymi, czym jest pszczeli taniec. W świecie natury taniec ten wykonują zwiadowcy pszczeli, którzy patrolują teren wokół ula i w ten sposób informują o wyszukaniu potrzebnego znaleziska np. nektaru. Istnieje kilka rodzajów takiego tańca, a wszystkie szczegóły z życia pszczół można znaleźć na Szkolnym Centrum Recyklingu. Przedszkolaki po poznaniu już kroków pszczelich pląsów, samodzielnie wykonały pszczeli taniec. W trakcie zajęć dzieci wzięły też udział w rozwiązywaniu zagadek związanych z miodobraniem oraz udały się na wycieczkę, gdzie poznały tablice edukacyjne Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz Czerwony Pojemnik, gdzie powinny trafiać Elektryczne Śmieci.

JAK SMAKUJE MIÓD Z MIEJSKIEJ PASIEKI?

Pasieki powstające w miastach łączą w sobie wiele zalet. Miód z położonych w takiej lokalizacji pszczelich domów, jest pozbawiony pestycydów i zarazem wielosmakowy. Przenikają się w nim linie smakowe pochodzące z bioróżnorodnych roślin miejskich, czyniąc go smacznym i poszukiwanym na rynku. Gdzie spróbować miodu z miejskiej pasieki? Już niebawem mieszkańcy Krosna będą mogli samodzielnie odkryć jego smak, podczas planowanej wkrótce degustacji. By jednak Fundacja Odzyskaj Środowisko mogła na mapie Polski zakładać więcej miejskich pasiek, zachęcamy do wyrzucania Elektrycznych Śmieci po Czerwonego Pojemnika. Gdzie znaleźć go na mapie swojego miasta? Zachęcamy do zapoznania się z jego lokalizacjami na stronie internetowej: https://elektrycznesmieci.pl/ oraz pod numerem infolinii 572-102-102.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.