Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Strona główna Energetyka, OZE Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Partnerzy portalu

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Siemens Energy

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.

Głównym powodem bezprecedensowych trudności doświadczanych przez niemieckiego potentata są straty poniesione w ubiegłym roku przez jego hiszpańską spółkę zależną, Siemens Gamesa, która zajmuje się energetyką wiatrową. Przyczyna ma leżeć w jakości oferowanych produktów. Jak podała agencja Reuters, dostarczane turbiny nie spełniały norm jakościowych. Wiele do życzenia miały pozostawiać łopaty i łożyska, w których wykryto zarówno awarie komponentów, jak i pęknięcia. Koszty napraw tych defektów oraz kary finansowe za opóźnienia w realizacji zleceń przyczyniły się do rekordowych strat w wysokości 4,6 mld euro.

Dramatyczna sytuacja finansowa skłoniła Siemens Energy do ubiegania się o wsparcie rządowe, co znacząco nadwyrężyło zaufanie inwestorów wobec spółki oraz spowodowało gwałtowny spadek wartości jej akcji. Ostatecznie rząd federalny udzielił firmie gwarancji w wysokości 7,5 mld euro, co stanowi połowę planowanego pakietu pomocowego o wartości 15 mld euro. Pozostałe fundusze mają pochodzić z udziału banków oraz głównego akcjonariusza, firmy Siemens, która nadal kontroluje 25 proc. udziałów w Siemens Energy.

Decyzja rządu wywołała szerokie dyskusje i liczne kontrowersje. Była kwestionowana zwłaszcza pod względem potrzeby wspierania poszczególnych firm gwarancjami państwowymi. Analitycy podkreślali, że sytuacja wynika nie tylko z czynników rynkowych, ale również z niewydolnego zarządzania spółką. Zauważyli również, że takie rozwiązanie jest obciążone ryzyskiem zakłócenia uczciwej konkurencji i apelowali o większą odpowiedzialność ze strony akcjonariuszy.

Obecnie to właśnie akcjonariusze mają decydujący wpływ na przyszłość Siemens Energy, a walne zgromadzenie zaplanowane na najbliższy poniedziałek, 26 lutego, może być jednym z najtrudniejszych w historii spółki. Wydarzenia, które doprowadziły firmę na skraj bankructwa, budzą poważne wątpliwości co do efektywności kadry zarządzającej. Wobec tego kluczowi inwestorzy, w tym niemieckie fundusze Deka i Union Investments, poinformowali, że zamierzają odmówić absolutorium członkom zarządu, zwłaszcza z powodu braku przemyślanej, długoterminowej strategii.

– Żadne inne przedsiębiorstwo notowane na DAX nie przyniosło inwestorom tak wysokich strat dziennych od 2008 roku, jak Siemens Energy w minionym roku – mówi Arne Rautenberg, Head of Blend, Equities Diversified w Union Investment, cytowany przez Handelsblatt. – Uważamy, że to zarząd ponosi odpowiedzialność za sytuację w Siemens Gamesa i dlatego nie udzielimy mu absolutorium – dodaje.

Mimo wszystko, stanowisko akcjonariuszy w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi nie jest jednomyślne. Podczas gdy niektórzy z inwestorów podkreślają odpowiedzialność zarządu za zaistniają sytuację i wyrażają zdecydowany sprzeciw, inni, w tym niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Własności Papierów Wartościowych (DSW), mają bardziej optymistyczne podejście. Planują oni udzielić absolutorium pod warunkiem, że zarząd skutecznie wywiąże się z powierzonych mu zadań i odbuduje zaufanie.

Rada Nadzorcza wyraziła przekonanie, że prezes Siemens Energy, Christian Bruch, posiada właściwe kompetencje do przeprowadzenia niezbędnych zmian. To uznany manager, który udowodnił swoją skuteczność w poprzednich procesach restrukturyzacyjnych firmy, zatem oczekuje się, że osiągnie sukces również w zarządzaniu obecnym kryzysem.

Warto podkreślić, że w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023/24 w Siemens Energy odnotowano zyski operacyjne w wysokości 208 mln euro, co znacząco przekroczyło wszelkie spekulacje i zaskoczyło analityków rynkowych. Ponadto, firma ogłosiła kilka nowych inwestycji, takich jak budowa fabryki transformatorów w Stanach Zjednoczonych oraz podpisanie kontraktu na dostawę i serwis 100 turbin wiatrowych dla morskich elektrowni wiatrowych MFW Bałtyk II i III, dewelopowanych przez konsorcjum Equinor i Polenergii.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.