RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

28.03.2022 08:01 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

Partnerzy portalu

RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. German LNG

Zaledwie niedawno podpisano porozumienie w sprawie przyspieszonej budowy pierwszego niemieckiego terminalu LNG w Brunsbüttel koło Hamburga. Niemiecki koncern RWE idzie o krok dalej. Firma chce zrealizować w najbliższej okolicy terminala kolejny projekt: terminal do importu zielonej energii, a dokładnie zielonego amoniaku.

Zielony amoniak jako pochodna skroplonego wodoru może w znacznym stopniu przyczynić się do zaopatrzenia Niemiec w zielony wodór. Jednocześnie, dzięki temu projektowi Niemcy mogą zdobyć doświadczenie w zakresie konwersji LNG (skroplonego gazu) na zielony wodór lub pochodne wodoru.

Już w 2026 roku około 300 tys. ton zielonego amoniaku rocznie ma trafiać do Niemiec przez terminal do klientów. Kolejnym krokiem jest budowa w terminalu „krakera” na dużą skalę przemysłową, który będzie produkował na miejscu ekologiczny wodór. Wodór ten będzie następnie transportowany do odbiorców przemysłowych specjalnym rurociągiem.

Obiekt będzie funkcjonował obok niemieckiego terminalu LNG o mocy 8 mld m3 rocznie, którego budowa została rozpoczęta w marcu podpisaniem MOU. W niemieckiej spółce projektowej terminala LNG RWE objęło 10 proc. udziałów, KfW ma 50 proc. udziałów, a Gasunie - 40 proc.

W ramach tego etapu rozbudowy terminala planowane jest również zwiększenie ilości produkcji amoniaku do dwóch milionów ton rocznie. Terminal jest zatem początkiem budowy ekologicznej infrastruktury importowej. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do Morza Północnego i Morza Bałtyckiego oraz połączeniu z europejskimi śródlądowymi drogami wodnymi, lokalizacja w Brunsbüttel oferuje odpowiednie warunki logistyczne dla tego projektu. Spółka Brunsbüttel Ports GmbH wspiera projekt udostępniając powierzchnię jako partner logistyczny, dysponujący infrastrukturą portową do rozładunku tankowców.

- Obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek jest myślenie o ochronie klimatu i bezpieczeństwie dostaw jako o tożsamym elemencie. Z jednej strony, jesteśmy zaangażowani w budowę pierwszego terminalu LNG w Niemczech. Z drugiej strony zamierzamy wybudować w tym samym miejscu terminal dla amoniaku, aby kontynuować import zielonej energii na potrzeby dekarbonizacji przemysłu – powiedział Markus Krebber, prezes zarządu RWE.

Federalny minister gospodarki i działań na rzecz klimatu Robert Habeck z zadowoleniem przyjął informacje o realizacji projektu.

- Brutalna wojna Rosji przeciwko Ukrainie wyraźnie pokazała, że musimy uniezależnić się od importu paliw z Rosji. Terminal LNG w Brunsbüttel jest ważnym elementem tego procesu, ponieważ zwiększy możliwości importu gazu do Niemiec. Teraz RWE dodaje do tego drugi centralny projekt: terminal do importu zielonej energii – powiedział przedstawiciel niemieckiego rządu.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.