Wynik wyszukiwania - "zero emisji" - Wiadomości

Vestas z zamówieniem na 140 MW dla Halkirk II

Vestas otrzymał zamówienie na 140 MW do zasilenia projektu wiatrowego Halkirk II, należącego do spółki Capital Power w prowincji Alberta w Kanadzie.
15.08.2023

Pierwsza w Europie stal zazieleniona wodorem?

Szwedzka firma H2 Green Steel spodziewa się, że w ciągu dwóch lat rozpocznie produkcję pierwszych partii stali wolnej od paliw kopalnych.
20.02.2023

Brytyjski sektor morski otrzymuje 77 mln funtów na zielone innowacje

Już w ciągu dwóch lat, według rządu, po brytyjskich wodach będą pływać statki o zerowej emisji.
10.02.2023

Kanada wstrzymuje od 2023 roku finansowanie międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych

Z początkiem 2023 roku rząd Kanady przestanie finansować międzynarodowe projekty związane z paliwami kopalnymi, czyli wydobyciem ropy naftowej, gazu i węgla – poinformował w czwartek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.
09.12.2022

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

Rolls-Royce'a startuje z niskoemisyjnym systemem spalania

Innowacyjny system niskoemisyjnego spalania firmy Rolls-Royce był testowany podczas lotu w Tucson w USA, pomyślnie wchodząc w ostatnią fazę testów.
21.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
17.11.2022

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.
16.11.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Pierwsza cementownia o zerowej emisji czeka na zielone światło

Firma budowlana Hanson stara się zabezpieczyć fundusze rządowe, aby jej cementownia Padeswood w Północnej Walii stała się zakładem o zerowej emisji netto.
14.10.2022

McLaren ściga się z zerową emisją

McLaren Racing zobowiązał się do zmniejszenia własnych emisji o 90 proc. do 2040 roku.
27.09.2022

IEA: osiągnięcie zerowej emisji może być opóźnione o dekady

Dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol oznajmił, że bez międzynarodowej współpracy osiągnięcie planu zerowej emisji może być poważnie opóźnione. Kraje prawdopodobnie nie osiągną swoich celów w zakresie ochrony klimatu, jeśli nie wypełnią obecnych luk we współpracy międzynarodowej.
21.09.2022

Samsung Electronics przeznacza 5 mld dolarów na realizację celu zero netto

Firma Samsung Electronics zobowiązała się do zainwestowania 5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych ośmiu lat, aby do 2050 roku osiągnąć zerowy poziom emisji netto.
20.09.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
13.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
29.08.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
04.07.2022

Vestas pionierem! Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem

W ramach swojej podróży w kierunku stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku Vestas jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. We współpracy z dostawcą Windcat Workboats, firma rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób, pierwszy na świecie, zasilany wodorem CTV może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w ramach działalności usługowej w branży offshore.
04.07.2022

Drogi prąd hamuje zeroemisyjną komunikację miejską

Szybko rosnące koszty energii elektrycznej mogą spowolnić przestawienie miejskiego transportu w Polsce na bezemisyjne napędy; ich udział w zakupach spółek przewozowych maleje - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
21.06.2022

Brambles przyspiesza termin wdrożenia zerowego poziomu emisji netto o 10 lat

W ramach przyjętego programu zrównoważonego rozwoju globalna firma logistyczna funkcjonująca pod marką CHEP przyspiesza realizację strategii dekarbonizacji, intensywnie pracując nad pionierskimi, regeneracyjnymi łańcuchami dostaw.
10.06.2022

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?
10.06.2022

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

Lotos Petrobaltic z Orlenem i Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla do wyrobisk na dnie Bałtyku, a następnie, w dłuższej pespektywie, nad produkcją z CO2 paliw syntetycznych w nowo powstałym zakładzie w Elblągu - poinformowały we wtorek spółki.
08.06.2022

Kolonia z największą flotą wodorowych Solarisów

Przewoźnik RVK złożył zamówienie, na mocy którego firma Solaris Bus & Coach dostarczy 20 autobusów Urbino 12 hydrogen. Po zrealizowaniu najnowszych dostaw, Kolonia będzie posiadać flotę łącznie aż 35 wodorowych Solarisów. Umowa zakłada również opcję domówienia kolejnych 20 pojazdów tego samego typu.
06.06.2022

Gigant offshore Ørsted sprawi, że stal się zazieleni

Ørsted, członek-założyciel inicjatywy SteelZero, współpracuje z globalną koalicją pionierów korporacyjnych w celu określenia kroków i kamieni milowych, jakie poszczególne rządy muszą podjąć, by wesprzeć przemysł stalowy w jego dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji netto.
05.06.2022

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.
19.05.2022

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

Przedstawiciele nordyckich ministerstw ds. klimatu i środowiska podpisali 3 maja deklarację w sprawie ekologicznej żeglugi w regionie nordyckim. W tym samym celu relację nawiązał Duński Urząd Morski oraz Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań do sektora żeglugi.
17.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

ExxonMobil: rynek CCS osiągnie wartość 4 bln USD

Gigant naftowy uważa, że do 2050 roku. wychwytywanie dwutlenku węgla zdominuje 60 proc. rynku O&G wartego 6,5 mld USD.
12.05.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

PGE dostarczy zieloną energię dla CMC Poland

PGE Obrót zawarła z jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w Polsce umowę na sprzedaż energii. Jej częścią jest umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) na dostarczenie zielonej energii o wolumenie ponad 90 GWh w skali roku. To jeden z największych na polskim rynku energetycznym kontrakt polegający na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii.
10.05.2022

Zero emisji: Air France i KLM stanęły w szranki w konkursie „Skyteam Sustainable Flight Challenge”

W ostatnich dniach linie Air France i KLM zrealizowały cztery specjalne loty, podczas których zastosowano wszystkie aktualnie dostępne środki i narzędzia w celu maksymalnej redukcji emisji CO2 i minimalizacji wpływu na środowisko. Dwa rejsowe loty Air France - do Montrealu i Lizbony oraz dwa połączenia KLM - do Edmonton i Porto odbyły się w ramach projektu „Skyteam Sustainable Flight Challenge”, w którym bierze udział szesnastu członków sojuszu SkyTeam.
10.05.2022

Pociągi na wodór realną perspektywą polskiego kolejnictwa

"Polska staje się jednym z globalnych liderów wprowadzania innowacji w kolejnictwie, a perspektywa połączenia wszystkich regionów kraju torami, po których kursować będą pociągi dużych prędkości, jest z każdym rokiem coraz bardziej realna” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
27.04.2022

Od 4 lat Bruksela ma strefę czystego transportu. Efekt? Mniej zanieczyszczeń niż w Warszawie

Eksperci TRUE Initiative w tym samym czasie zbadali poziom zanieczyszczeń emitowany przez samochody w Warszawie i Brukseli. Oba miasta są porównywalnej wielkości, ale od 2018 r. stolica Belgii ma strefę czystego transportu i przepisy promujące bardziej ekologiczne pojazdy. Badania potwierdzają, że samochody w Brukseli zanieczyszczają powietrze znacznie mniej niż te w Warszawie.
26.04.2022

Polscy samorządowcy wizytują europejskie strefy czystego transportu

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Niektóre miasta w Polsce zapowiedziały ich wdrożenie, w innych prowadzone są już konsultacje społeczne w tym zakresie. PSPA we współpracy z polskimi samorządami chce promować najlepsze praktyki wdrażania stref. Dlatego organizuje wyjazd studyjny samorządowców do miast w Europie, w których strefy z sukcesem funkcjonują.
25.04.2022

Grupa Górażdże wprowadza na rynek niskoemisyjny beton EcoCrete

Grupa Górażdże, jeden z europejskich liderów w obszarze produkcji cementu i betonu oraz spółka należąca do koncernu HeidelbergCement, wprowadza na rynek innowacyjną linię produktów EcoCrete – nowy rodzaj betonu o znacząco obniżonej emisji dwutlenku węgla.
13.04.2022

Ecodriving - sposobem na rosnące ceny paliw

Ecodriving zyskuje w dobie rosnących cen paliw. Odpowiednia technika jazdy i dobre nawyki pomagają zmniejszyć spalanie
08.04.2022

Do końca 2025 roku w stolicy mają powstać strefy czystego transportu

Myślę, że będziemy gotowi do końca roku przedstawić plan wdrażania stref czystego transportu. Do końca przyszłego roku pilotażowe wdrożenie tej strefy, a do końca 2025 roku całkowite wdrożenie. Są to oczywiście tylko wskazówki, szczegółowe decyzje w zakresie terminów podejmą radni - powiedział w środę dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamas Dombi.
07.04.2022

BP dołącza do Światowego Centrum Dekarbonizacji Morskiej

BP dołączyło do Światowego Centrum Dekarbonizacji Morskiej (Global Centre for Maritime Decarbonisation, GCMD) jako partner strategiczny. Wstąpienie do organizacji zostało przypieczętowane uroczystym podpisaniem umowy w Singapurze.
06.04.2022

Forum Energii: wzrost PKB dzięki inwestycjom w redukcję emisji w ciepłownictwo

Przy ambitnym podejściu do redukcji węgla w ciepłownictwie i ogrzewnictwie, inwestycjach w zieloną energię, dobrych ramach prawnych, modernizacja ciepłownictwa w Polsce może zwiększyć polskie PKB o ponad 2 proc. rocznie przez kolejne 30 lat - twierdzi Forum Energii.
05.04.2022

RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

Zaledwie niedawno podpisano porozumienie w sprawie przyspieszonej budowy pierwszego niemieckiego terminalu LNG w Brunsbüttel koło Hamburga. Niemiecki koncern RWE idzie o krok dalej. Firma chce zrealizować w najbliższej okolicy terminala kolejny projekt: terminal do importu zielonej energii, a dokładnie zielonego amoniaku.
28.03.2022

Ciepło dostarczane z Elektrowni Turów do Bogatyni ograniczy zanieczyszczenia powietrza

120 gospodarstw domowych w Bogatyni zostanie podłączone od sieci ciepłowniczej połączonej z infrastrukturą ciepłowniczą Elektrowni Turów. Przełoży się to na redukcję smogu i zjawiska niskiej emisji powstającego w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domowych piecach – podała w piątek PGE GiEK.
21.03.2022

Drogi prąd zachęca do wymiany na bardziej energooszczędne AGD

Najwięcej prądu w domach zużywa AGD, a co najmniej 2 mln gospodarstw ma sprzęt starszy niż 10 lat. Nowy potrafi zaś zużywać nawet 70 proc. mniej energii – czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".
20.03.2022

Metanol kluczem do dekarbonizacji żeglugi?

Nowy raport dotyczący redukcji emisji z globalnego sektora morskiego zweryfikował korzyści płynące z zastosowania metanolu jako paliwa, podkreślając go jako kluczowe rozwiązanie dla dekarbonizacji sektora.
18.03.2022

Nadzór budowlany: deklaracje o źródłach ciepła pomogą identyfikować źródła emisji

Ponad 2,5 mln deklaracji o źródle ciepła złożyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów i budynków - poinformował w czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
18.03.2022

Bydgoskie lotnisko szuka wykonawcy do budowy instalacji fotowoltaicznej

Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej złożonej z ponad 100 paneli, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na redukcję emisji dwutlenku węgla - poinformował w czwartek rzecznik lotniska Mateusz Dul.
18.03.2022

Mercedes-Benz inwestuje w zeroemisyjną fabrykę w Jaworze

Budowę nowej bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze (Dolnośląskie) przewiduje umowa podpisana przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Koszt inwestycji to kilkadziesiąt mln zł.
17.03.2022

Rozwiązania Enel X w zakresie neutralności węglowej uzyskały złotą akredytację CDP

Dzięki tegorocznemu odnowieniu umowy partnerskiej pomiędzy Enel X a CDP (dawniej Carbon Disclosure Project), firma otrzymała „Złotą Akredytację Dostawcy Rozwiązań”. Jako globalny dostawca rozwiązań w zakresie zmian klimatycznych, posiadający złotą akredytację CDP, Enel X zwiększa swoje możliwości dotarcia do firm z usługami doradczymi w zakresie rozwiązań Net-Zero. Partnerstwo podkreśla nieustające dążenie obu stron do osiągnięcia zrównoważonego społeczeństwa bezemisyjnego.
16.03.2022

Odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych

W dniu 15 marca w Centrum Nowej Mobilności odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych - PSPA.
16.03.2022

Mity na temat samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są z nami już od wielu lat. Przez ten czas narosło wokół nich wiele mitów, które nieustannie powracają w dyskusjach o elektromobilności. Poznajmy więc te najczęściej powielane i rozprawmy się z nimi raz na zawsze.
14.03.2022

Ranking Firmy przyjazne elektromobilności - zgłoś się

Przedsiębiorco! Jeśli masz w swojej firmie auta elektryczne – weź udział w rankingu „Firmy przyjazne elektromobilności. Ranking realizowany jest przez Fundację Czyste Powietrze w ramach kampanii Elektromobilność – Zielone Światło dla Klimatu.
14.03.2022

Vattenfall testuje technologię bezprzewodowego ładowania elektrycznych taksówek

Gigant sektora energetyki Vattenfall nawiązał współpracę z Volvo Cars oraz innymi partnerami z sektora motoryzacji w celu przetestowania rozwiązania do automatycznego ładowania i płatności InCharge, które zostało wprowadzone już w 2016 roku i aktualnie ma 30 000 podłączonych punktów ładowania w północnej Europie.
09.03.2022

Silnik V8 napędzany wodorem?

Czy fani tradycyjnych silników mogą mieć przyszłość neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla?
09.03.2022

Czy polski biegun zimna znikie z ociplenim klimatu?

Do końca wieku średnia temperatura w regionie podlaskim wzrośnie o ok. 3 st. C – prognozuje hydrobiolog prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem, niedługo mówienie o „polskim biegunie zimna” nie będzie już miało uzasadnienia.
08.03.2022

Jak wygląda sytuacja w sektorze motoryzacji i elektromobilności?

Już 17 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprezentuje wnioski z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego sektora motoryzacji i elektromobilności. W branży rośnie zapotrzebowanie na kompetencje z zakresu IT. Widocznym problemem w najbliższym czasie będzie utrudniona możliwość planowania produkcji, która wynika z braku dostaw surowców.
04.03.2022

MKiŚ: Minister Moskwa o przyszłości polityki energetycznej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny w Ukrainie, polityka klimatyczno-energetyczna, w tym ceny energii i kwestie gazu, to główne tematy rozmów na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 28 lutego 2022 r. w Brukseli, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Debata ministrów transportu państw UE

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. transportu, które odbyło się w dniach 21-22 lutego 2022 r. w Le Bourget pod Paryżem. Tematami poruszanymi w trakcie spotkania były m.in. dekarbonizacja transportu drogowego, innowacje w transporcie, atrakcyjność sektora transportu, a także zmniejszenie emisji ze środków transportu (przesunięcie modalne) i rewizja sieci TEN-T.
25.02.2022

MOL i Toyo Construction wspólnie wybudują statki do obsługi morskich farm wiatrowych

Japoński armator Mitsui O.S.K. Line (MOL) i spółka z obszaru inżynierii morskiej Toyo Construction podpisały protokół ustaleń Memorandum of Understanding (MoU), dotyczący współpracy w zakresie budowy statków potrzebnych do obsługi farm wiatrowych.
25.02.2022

MRiT: sektor okołogórniczy powinien zmierzać w kierunku gospodarki cyfrowej i niskoemisyjnej

Rozwój sektora okołogórniczego powinien zmierzać w kierunku gospodarki cyfrowej i niskoemisyjnej, a proces zmian sektora należy powiązać z celami i strategiami rozwoju lokalnego - wynika z informacji resortu rozwoju, przedstawionej na obradach podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji.
23.02.2022

Raport: do 2035 r. liczba pojazdów elektrycznych w Europie wzrośnie do 130 mln

Do 2030 r. liczba zeroemisyjnych pojazdów w Europie zwiększy się z 5 do 65 mln, a w ciągu kolejnych pięciu lat podwoi się i osiągnie poziom do 130 mln aut - wynika z raportu EY oraz Eurelectric. Do 2035 r. konieczne będzie stworzenie 65 mln stacji ładowania - dodano.
23.02.2022

Raport: z powodu polityki klimatycznej UE bilety lotnicze będą droższe o kilkadziesiąt euro

Bilety lotnicze w Unii Europejskiej będą niedługo kosztować o kilkadziesiąt euro więcej niż obecnie. Jest to związane z polityką klimatyczną UE - wynika z badania zleconego przez ministerstwo infrastruktury Holandii. Najbardziej wzrosną ceny w tanich liniach lotniczych.
22.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
21.02.2022

Premier: kolejny raz przedstawię Radzie Europejskiej nasze postulaty dot. rynku handlu ETS

Po raz kolejny na Radzie Europejskiej przedstawię nasze postulaty, by wyeliminować z rynku handlu ETS wszystkie instytucje spekulujące tym instrumentem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, który przebywał przy polsko-białoruskiej granicy.
17.02.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
15.02.2022

Prawie jedna trzecia wszystkich lotów, już do 2050 roku mogłaby być napędzana zielonym wodorem

Odnawialny, ekologiczny wodór mógłby stać się tańszym paliwem, niż tradycyjne paliwo, w przypadku lotów na odległość do 3400 kilometrów – wynika z nowego raportu sporządzonego przez International Council on Clean Transportation.
08.02.2022

W zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.
07.02.2022

Flota autonomicznych robotów dostawczych Starship Tech zostanie rozbudowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 mln euro [WIDEO]

Firma Starship Technologies pozyskała 50 mln euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na rozbudowę swojej floty elektrycznych, autonomicznych robotów dostawczych.
05.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

IKEA i Bolt współpracują nad zeroemisyjnym łańcuchem dostaw

Globalna sieć sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz IKEA oraz firma Bolt Logistics, zajmująca się dostawami na ostatni kilometr, podjęły współpracę w celu rozmieszczenia w tym roku w Kanadzie 30 pojazdów elektrycznych.
02.02.2022

Valean: nasze propozycje pomogą UE ograniczyć emisje z transportu o 90 proc.

Wszystkie nasze propozycje pomogą UE osiągnąć cel ograniczenia emisji z transportu o 90 proc. do 2050 roku, ale poprawią także nasz system transportowy na wiele innych sposobów – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
31.01.2022

Maersk przyspiesza o dekadę realizację celów zerowej emisji

Firma żeglugowa Maersk przeniosła swój cel zerowej emisji netto z 2050 roku na 2040 rok, wyznaczając oparte na naukowych podstawach cele na koniec bieżącej dekady.
29.01.2022

Shell przekształca pompy paliwowe w ładowarki dla samochodów elektrycznych

Shell uruchomił w Wielkiej Brytanii swój pionierski punkt ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Po raz pierwszy w historii firmy, istniejący punkt sprzedaży benzyny i oleju napędowego został przystosowany do obsługi wyłącznie pojazdów elektrycznych.
24.01.2022

WEPA ogranicza puste przebiegi i emisję dwutlenku węgla dzięki rozwiązaniom Współpracy Transportowej CHEP

Dostawca zrównoważonych artykułów higienicznych oszczędza 113,8 ton CO2 i 141 000 kilometrów rocznie dzięki współdzieleniu ciężarówek w ramach współpracy z liderem poolingu palet
21.01.2022

Polska farma wiatrowa EDP Renewables dostarczy energię elektryczną dla NSG Group

NSG UK Enterprises, należąca do zajmującej się produkcją szkła NSG Group, podpisała umowę z EDP Renewables (EDPR), czwartym co do wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, na zakup energii elektrycznej generowanej przez farmę wiatrową zlokalizowaną w Polsce. Schneider Electric, wiodący na świecie doradca w zakresie zamówień korporacyjnych na energię odnawialną, udzielał NSG Group wsparcia w trakcie dokonywania wyboru i podczas negocjacji dotyczących projektu.
18.01.2022

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju według Schüco

Branża budowlana posiada ogromny potencjał umożliwiający osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych, dzięki ekologicznym i efektywnym energetycznie technologiom. Firma Schüco, wiodący dostawca certyfikowanych środowiskowo systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych, wyznacza kluczowe obszary wyzwań w tym zakresie i dostarcza praktycznych rozwiązań, które przedstawia w swoim najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
17.01.2022

Coca-Cola HBC Polska i CHEP stawiają na neutralność węglową

Wieloletnie partnerstwo z firmą CHEP wpisuje się w strategię Coca-Cola „Net Zero 2040”, polegającą na osiągnięciu zerowej emisji netto do roku 2040. Obie firmy nie ustają we wspólnym zaangażowaniu na rzecz ograniczenia emisji CO2.
17.01.2022

Platforma Net Zero Carbon – narzędzie do projektowania mikrosieci o zerowej emisji dwutlenku węgla

Platforma Net Zero Carbon będzie uwzględniać szeroką gamę rozproszonych technologii energetycznych i zrównoważonych, w tym energię słoneczną, magazynowanie akumulatorów, szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych oraz systemy kogeneracyjne.
15.01.2022

Sejm za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejm znowelizował w czwartek ustawę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem noweli jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
14.01.2022

Pływające elektrownie - zeroemisyjne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Dlatego w najbliższej przyszłości napotkamy problemy z zaspokojeniem potrzeb konsumenckich, szczególnie w okresach występowania tzw. pików zapotrzebowania. Dodatkowo regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2 wymuszają odchodzenie od elektrowni używających węgla jako podstawowego paliwa, czego przykładem jest wstrzymanie przez polski rząd budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to potwierdzenie decyzji o zwróceniu się ku paliwom nisko lub zeroemisyjnym.
14.01.2022

MAAT4 wybuduje elektrownię fotowoltaiczną dla Mostostalu

Firma MAAT4 do końca marca 2022 roku wybuduje dla Spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal - Mostostalu Siedlce elektrownię fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 2000 kW. Będzie to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Dzięki inwestycji Mostostal Siedlce zaoszczędzi rocznie blisko 1,5 mln zł i zredukuje emisję CO2 o ponad 1,7 mln kg, a miasto Siedlce zyska zielone źródło energii.
13.01.2022

Air France – KLM wykorzysta zrównoważone paliwo lotniczego (SAF)

Grupa Air France-KLM jest przekonana, że stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ma kluczowe znaczenie w dekarbonizacji lotnictwa. Te niekopalne paliwa produkowane są obecnie ze zużytego oleju spożywczego lub odpadów leśnych i pochodzących z rolnictwa.
12.01.2022

Nabieramy tempa. Światowy system nowej energii GWM rozwija się błyskawicznie

GWM zaproponowała w 2021 r. cel osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych lat i wprowadziła różnorodne, nowe produkty energetyczne na rynek zagraniczny celem przyspieszenia swojego nowego układu energetycznego.
11.01.2022

Kolejne lokomotywy z Pesy dla Rail Capital Partners

Rail Capital Partners i Pesa Bydgoszcz w grudniu 2021 r. zakończyły negocjacje w sprawie dostaw na początku 2020 r. czterech lokomotyw GAMA 111Ed z systemem dojazdowym Marathon. Fabryka już w styczniu przekazała pierwszą z lokomotyw z przeznaczeniem dla LTG Cargo Polska.
07.01.2022

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 16 lokomotyw hybrydowych

PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
07.01.2022

Grupa Azoty redukuje zanieczyszczenia i zapowiada kolejne działania chroniące środowisko

Grupa Azoty w 2020 r. zmniejszyła o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego – podtlenku azotu, a o ponad 17 proc. emisję pyłu PM 2.5 - podała spółka w zintegrowanym raporcie. Grupa zapowiada kolejne działania w zakresie ochrony środowiska, m.in. na rynku nawozów.
04.01.2022

COSCO w ramach rozbudowy portu Tianjin uruchamia pierwszy terminal o zerowej emisji

COSCO Shipping Ports, duży chiński globalny operator portowy, podkreślił uruchomienie w północnym porcie Tianjin, swojego nowego terminalu o zerowej emisji dwutlenku węgla. Według firmy terminal stał się samowystarczalny, wykorzystując czystą energię do swoich operacji. Jest to część ogólnych wysiłków firmy w celu rozszerzenia działalności w Tianjin i swojego zrównoważonego rozwoju.
03.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
31.12.2021

Elektryk czy tankowanie wodorem, jak wygląda zielona motoryzacja

Najpierw usuńmy z drogi główne pytanie. Co to jest pojazd napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? I czym różni się on od wielu pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów, które są wprowadzane na rynek przez producentów takich jak Jaguar i Audi, Nissan i Renault?
31.12.2021

Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong.

Kolejny samorząd postawił na elektromobilność w transporcie publicznym.
30.12.2021

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

Zakład gazu ziemnego BP posiada certyfikat niskiej emisji metanu

Zakład w Teksasie otrzymał klasę "A" - co oznacza, że intensywność emisji metanu jest niższa niż 0,05 proc.
27.12.2021

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Właściciel Budweisera i Corony zobowiązuje się do osiągnięcia zero netto do 2040 r.

Międzynarodowy koncern piwowarski AB InBev zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku, a wcześniej do 2025 roku cele zrównoważonego rozwoju, zatwierdzone przez SBTi.
24.12.2021

Hiddenfjord ograniczył emisje dwutlenku węgla o 94% dzięki transportowi morskiemu

Rodzinna firma Hiddenfjord z Wysp Owczych zaopatrująca Amerykę Północną i Europę w świeżego łososia zdobyła nagrodę 2021 SEAL Business Sustainability Award. Hiddenfjord otrzymała wyróżnienie SEAL (skrót od Sustainability, Environmental Achievement, and Leadership, z ang. Zrównoważony rozwój, osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i przywództwo) w kategorii Inicjatywy Środowiskowe za ogromną redukcję emisji CO2 związanej z transportem, która spadła o 94%, po tym jak w ubiegłym roku firma zmieniła sposób transportu z lotniczeg
24.12.2021

Od stycznia Qantas będzie używał SAF w swoich lotach z Londynu

Australijskie linie lotnicze Qantas od przyszłego miesiąca będą używać zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) do lotów z Londynu. Firma podpisała umowę na zakup 10 mln litrów paliwa od bp.
24.12.2021

Schneider Electric i firmy farmaceutyczne uruchamiają pionierski program dla dostawców. Celem wsparcie działań na rzecz klimatu

Schneider Electric, który w 2021 roku został uznany najbardziej zrównoważoną korporacją na świecie przez Corporate Knights, wraz z Carnstone, niezależną firmą doradczą specjalizującą się w obszarze odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju, ogłosiły projekt o nazwie Energize.
23.12.2021

Zielone deski snowboardowe z energii słonecznej z pustyni

Zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości sportów śnieżnych, podczas gdy nadmiernie zanieczyszczone wybrzeża wpływają na miejsca do surfowania na całym świecie.
22.12.2021

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Nowe modele energetyczne mogą zapobiec bankructwu przedsiębiorstw użyteczności publicznej

Zaledwie 22 proc. firm energetycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej stosuje nowe modele biznesowe. Unia Europejska ostrzega, że zaniechanie ich stosowania może doprowadzić do bankructwa.
17.12.2021

Ekologiczny CarSharing dla mieszkańców dużych miast

PANEK CarSharing dysponuje już flotą 2,5 tys. samochodów: od małych ekonomicznych aut miejskich po luksusowe modele sportowe, jak Tesla S, Ferrari czy Porsche 911, dostępnych w 100 miastach w Polsce. W 2022 r., oprócz kolejnych 500 samochodów, w ofercie firmy pojawią się taksówki, hulajnogi i rowery elektryczne, a nowa aplikacja mobilna stanie się „kombajnem” funkcjonalności transportowych.
17.12.2021

Skrócenie semestru zimowego na uczelniach pozwoliłoby zmniejszyć emisje CO2

Przesunięcie kilku tygodni nauki z semestru zimowego na semestr letni i jednoczesne wydłużenie okresu ferii zimowych mogłoby zmniejszyć roczne emisje CO2 pochodzącego z uniwersytetów o ponad 4 proc. - poinformowali na łamach „iScience” naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu (Wlk. Brytania).
17.12.2021

Biznes przestawia się na OZE

Coraz więcej biznesów dotąd związanych głównie z węglem, ropą czy przemysłem wydobywczym stawia na dywersyfikację i rozwój innych gałęzi działalności. Dotyczy to m.in. Famuru, czyli jednego z największych producentów maszyn dla górnictwa.
16.12.2021

Debata: chmura w energetyce ma świetlaną przyszłość

Oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów, optymalizacja efektywności pracy, to korzyści, jakie daje zastosowanie w energetyce zaawansowanych narzędzi cyfrowych, takich jak chmura obliczeniowa – zgodzili się uczestnicy debaty „Cyfryzacja w energetyce”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. W dyskusji wzięli udział Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG oraz Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.
16.12.2021

Szydło: pakiet Fit for 55 doprowadzi do zubożenia Europejczyków

Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
16.12.2021

Wszystkie galerie NEPI Rockcastle z kolejnymi certyfikatami jakości powietrza

12 galerii handlowych NEPI Rockcastle po raz kolejny otrzymało międzynarodowe Certyfikaty Zgodności COVID 19. Ponadto siedem z nich wyróżniono Certyfikatami Jakości Powietrza. Przyznane oznaczenia są dowodem na to, że zdrowie i bezpieczeństwo klientów, najemców oraz pracowników to priorytety spółki.
15.12.2021

Współpraca koncernu bp i Schneider Electric w zakresie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych

Koncern bp, jedna z największych firm energetycznych świata, oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisały protokół ustaleń o współpracy (ang. Memorandum of Understanding – MoU). Celem jest wsparcie w dekarbonizacji wysokoemisyjnych klientów na obszarze Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych.
15.12.2021

Grupa Selena Zielonym Czempionem polskiej gospodarki

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej, znalazła się w gronie liderów prestiżowego rankingu Czempionów Narodowych. Spółka została pierwszym w historii zwycięzcą kategorii specjalnej Zieloni Czempioni. Kapituła konkursowa doceniła Selenę za szeroką strategię przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zaangażowanie w ochronę o środowiska.
15.12.2021

Jakub Przygoński ambasadorem kampanii „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”

Wystartowała kampania edukacyjno-informacyjna pn. „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”. Celem kampanii jest pokazanie korzyści płynących z posiadania auta elektrycznego oraz wpływu elektromobilności na środowisko naturalne, poprawę warunków życia, zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Kampania realizowana jest we współpracy Fundacji Czyste Powietrze, Fundacji Pozytywnych Idei (organizatorów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.12.2021

Vattenfall zobowiązuje się do zmniejszenia o połowę emisji z łańcucha dostaw do 2030 roku

Szwedzki koncern energetyczny zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku oraz do zmniejszenia o połowę emisji w swoim łańcuchu dostaw do 2030 roku.
09.12.2021

Czy Chiny zdekarbonizują łańcuchy dostaw ciężarówkami napędzanymi wodorem?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na chińskie drogi wyjechało 170 bezemisyjnych ciężkich pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV) - napędzanych przez Johnson Matthey (JM) i Shanghai REFIRE Technology (REFIRE).
07.12.2021

Wysokie ceny gazu w Europie powodują, że zielony wodór jest tańszy w produkcji niż szary

Ostatni gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w Europie oznacza, że produkcja zielonego wodoru pochodzącego z energii odnawialnej jest obecnie tańsza niż silnie zanieczyszczającego środowisko szarego H2.
07.12.2021

KPMG: udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie do roku 2030

Ponad połowa menedżerów globalnych firm motoryzacyjnych uważa, że do 2030 roku udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie – wynika z globalnego badania firmy doradczej KPMG.
07.12.2021

Rolls-Royce dostawcą zielonych silników do hybrydowych holowników

Silniki, z których każdy ma moc 2000 kW, będą napędzać cztery nowe holowniki, które Rio Maguari buduje dla firmy Svitzer.
06.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
06.12.2021

Możliwe 50 mln zł wsparcia dla trzech projektów dot. transportu publicznego w tym na e-autobusy

Decyzją ministerstwa funduszy i polityki regionalnej trzy nowe projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w woj. lubuskim, mogą otrzymać łącznie 50 mln zł wsparcia – poinformował departament komunikacji i promocji funduszy europejskich tego resortu.
03.12.2021

Chróstny: coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych

Coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać korzystania z paliw stałych; chodzi o kotły na paliwa stałe czy np. kominki - stwierdził w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Na rynku jest coraz więcej kotłów wysokiej jakości - dodał.
03.12.2021

DB Schenker rozpoczyna współpracę z Volta Trucks, aby szybciej zmienić flotę pojazdów miejskich na elektryczne

Już kilka dni po zakończeniu konferencji COP 26 w Glasgow nawiązanie ścisłej współpracy potwierdziły firmy DB Schenker, jeden z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie i lider europejskiego transportu lądowego oraz Volta Trucks - wiodący producent i dostawca usług w zakresie innowacyjnych elektrycznych pojazdów użytkowych.
01.12.2021

DHL i Shell testują ciężarówki napędzane Bio-LNG w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla

DHL i Shell połączyły siły, aby pilotażowo przetestować ciężarówki napędzane Bio-LNG.
01.12.2021

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Dalsze rozmowy dotyczące żeglugi zaplanowano na przyszły rok po tym, jak delegaci na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które miało na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora, nie poczynili postępów.
01.12.2021

Siemens uruchamia nowe narzędzie do śledzenia rzeczywistego śladu węglowego swoich produktów

Siemens opracował nowe narzędzie do śledzenia prawdziwego śladu węglowego produktu, biorąc pod uwagę zarówno jego produkcję, jak i łańcuch dostaw. Obraz wpływu na środowisko poszczególnych elementów łańcucha dostaw – będzie od tej pory ogólnodostępny.
01.12.2021

W stolicy będą nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów. Będą specjalne "strefy postoju", ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu w niektóre miejsca.
01.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL.
30.11.2021

KGHM powalczy o zielone hutnictwo

Relatywnie łatwo można zdekarbonizować górnictwo miedziowe, ale hutnictwo to już wyzwanie. Jak to osiągnąć - wyjaśnia w rozmowie z piątkowym "Pulsem Biznesu" Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz w KGHM.
26.11.2021

Tauron przeznaczy 18 mln zł na modernizację elektrowni wodnej

Ponad 18 mln zł zamierza przeznaczyć Tauron na modernizację hydroelektrowni we Wrocławiu. Po unowocześnieniu siłowni zwiększona zostanie tam produkcja energii – podała w czwartek w komunikacie spółka energetyczna.
26.11.2021

Porsche wchodzi na rynek rowerów elektrycznych [WIDEO]

Od 2018 roku Porsche kontroluje pakiet około 10 proc. udziałów w Greyp za pośrednictwem Porsche Ventures. Motoryzacyjny gigant przejmie większościowy pakiet udziałów tego chorwackiego producenta rowerów elektrycznych Greyp Bikes. Jednym z założycieli Greyp Bikes jest Mate Rimac, właściciel Rimac Automobili.
26.11.2021

Zielone biopaliwo z tequili

Agave tequilana to roślina pochodząca z Meksyku, wykorzystywana do produkcji tequili. Jednak zamiast w drinkach, które wypijamy z odrobiną soli i limonki, jest ona wykorzystywana jako ekologiczna alternatywa dla paliwa – biopaliwo.
23.11.2021

GEFCO pokazało swój pierwszy neutralny pod względem emisji CO2 pociąg na Nowym Jedwabnym Szlaku

41-wagonowy pociąg towarowy wyruszył 15 listopada 2021 roku w trzytygodniową podróż Nowym Jedwabnym Szlakiem ze Słowacji do Chin. To pierwszy neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pociąg GEFCO, eksploatowany na zlecenie klienta poszukującego rozwiązań niskoemisyjnych w zakresie transportu towarów konsumpcyjnych.
23.11.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

Rosja chce budować na Morzu Bałtyckim zeroemisyjny nowy kompleks portów [VIDEO]

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.
23.11.2021

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej [VIDEO]

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
22.11.2021

Klienci Apple będą mogli sami naprawiać swoje urządzenia

Nowy program da klientom dostęp do narzędzi, które pozwolą im samodzielnie naprawić uszkodzonego iPhone'a lub Maca, bez konieczności udawania się do autoryzowanych punktów serwisowych Apple lub po prostu kupowania nowych zamienników.
21.11.2021

Heineken testuje sposoby na zmniejszenie emisji z uprawy jęczmienia

Heineken rozpoczyna próby, aby sprawdzić, w jaki sposób jęczmień, kluczowy składnik piwa, może być uprawiany przy mniejszej emisji dwutlenku węgla.
19.11.2021

Uber do 2025 roku będzie miał 50 proc. EV – ale teraz jest to mniej niż 5 proc.

Zobowiązanie Ubera do uczynienia przejazdów taksówkami ekologicznymi i zero emisyjnymi w siedmiu europejskich stolicach jest "daleko w tyle" za zaplanowanym harmonogramem, wynika z nowego raportu środowiskowego think tanku.
18.11.2021

Linia lotnicza Etihad współpracuje z Microsoftem, aby osiągnąć zero netto

Linia lotnicza postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku i będzie korzystać z technologii Microsoftu, aby pomóc w ustaleniu właściwych celów i ścieżki do osiągnięcia tego celu.
18.11.2021

Prezes KGHM: zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie

Zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie – powiedział w środę podczas konferencji prasowej nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. prezes miedziowej spółki Marcin Chludziński.
18.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Atom rozwiązaniem dla statków i prawdziwego "zera netto"

Światowa żegluga może zmniejszyć emisyjność tylko wtedy, gdy będzie ją na to stać i gdy wszystkie kraje wprowadzą odpowiednie przepisy, a to jest duże wyzwanie. CORE-POWER, rozwiewa wiele obaw, jakie ludzie mogą mieć w związku z zastosowaniem energii jądrowej na morzu.
16.11.2021

Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany

Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
15.11.2021

Zielony i zeroemisyjny internet od Microsoftu

AES Corporation podpisała 15-letnią umowę PPA z Microsoftem, na dostarczanie zielonej energii, aby wesprzeć firmę w osiągnięciu jej celu zero netto do 2030 roku.
11.11.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

OX2 nabędzie od Vattenfall prawa do budowy farmy wiatrowej Klevberget o mocy 150 MW w szwedzkim Västernorrland

Zgodnie z umową, OX2 nabędzie 100 proc. udziałów w projekcie od Vattenfall. Farma wiatrowa posiada już prawomocne pozwolenie. Będzie ona stanowiła uzupełnienie szwedzkiego portfela projektów OX2 w zakresie lądowej energetyki wiatrowej na późnym etapie rozwoju.
09.11.2021

Lotnisko w Edynburgu współpracuje z Ørsted w celu dekarbonizacji podróży lotniczych

Lotnisko w Edynburgu chce stać się jednym z najbardziej przyjaznych środowisku portów lotniczych na świecie.
09.11.2021

Solar CarPort od Saule na premierze elektrycznego BMW iX w Poznaniu

Nowe, w pełni elektryczne BMW iX może być ładowane w stacji Solar CarPort. Podczas sobotniego wieczoru elektromobilności w BMW Smorawiński zaprezentowano najnowszy model BMW iX wraz z możliwością jego ładowania w innowacyjnej stacji od firmy Saule Technologies.
08.11.2021

Ford inwestuje 230 milionów funtów w fabrykę pojazdów elektrycznych w Merseyside

Zakład w Halewood, wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii, będzie miejscem produkcji elektrycznych zespołów napędowych dla europejskich pojazdów elektrycznych (EV) Forda.
08.11.2021

Global Carbon Project: emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – pokazuje raport organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - szacuje organizacja.
06.11.2021

Rotterdam World Gateway współpracuje z Shell nad osiągnięciem neutralności emisyjnej

Rotterdam World Gateway (RWG) nawiązał współpracę z koncernem naftowym Shell, aby zrównoważyć emisje CO2 i stać się całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.
05.11.2021

W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów

W zakładzie Ciech Vitrosilicon w Żarach (Lubuskie) po udanym rozgrzewie nowego pieca do temperatury 1 450 stopni Celsjusza i podaniu surowców, wyprodukowana została pierwsza partia krzemianu sodu w postaci tzw. szkliwa. Próbę instalacji przeprowadzono w ostatni weekend - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Ciech Mirosław Kuk.
05.11.2021

450 wielkich firm finansowych deklaruje wspieranie zerowej emisji netto

450 globalnych firm finansowych, kontrolujących ok. 40 proc. światowych aktywów, zobowiązało się, że podejmie działania, by ograniczyć wzrost globalnego ocieplenia do 1,5 st. C - ogłoszono w środę podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.
04.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.