Stoen Operator z koncesją na dostawy energii do 2040 roku

Strona główna Energetyka, OZE Stoen Operator z koncesją na dostawy energii do 2040 roku

Partnerzy portalu

Stoen Operator z koncesją na dostawy energii do 2040 roku - ZielonaGospodarka.pl
Stoen Operator

Stoen Operator, dostawca energii w Warszawie i ościennych gminach, otrzymał przedłużenie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej. 15 października br. Urząd Regulacji Energetyki wydał końcową decyzję w tej sprawie. 

- Ta decyzja jest kluczowa dla naszej działalności, ponieważ de facto zezwala nam na prowadzenie jej w zakresie dystrybucji zgodnie z Prawem Energetycznym. Koncesja określa przedmiot i zakres naszej aktywności, warunki jej wykonywania, obowiązki oraz zakres sprawozdawczości – mówi Maciej Paśniewski, szef działu zarządzania majątkiem sieciowym w Stoen Operator.

Prace nad pozyskaniem koncesji i skompletowaniem dokumentów dotyczących sieci rozpoczęły się w 2023 r. Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego został zweryfikowany pod kątem technicznych możliwości zapewnienia ciągłości dostaw oraz oceny stanu infrastruktury wysokiego i średniego napięcia. Analizowana była też kondycja finansowa firmy oraz konieczne zasoby kadrowe i kwalifikacje pracowników wykonujących prace eksploatacyjne w terenie.

Koncesja gwarantuje, że dystrybutor działa zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, niezawodności oraz ochrony interesów odbiorców energii. 

Na mocy koncesji Stoen Operator będzie nadal pełnił rolę operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) na terenie stolicy i okolicznych gmin. Wśród nich są Izabelin, Jabłonna, Józefów, Konstancin Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Nieporęt, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Ząbki i Zielonka. Decyzją Urzędu Regulacji Energetyki nowa koncesja jest ważna do 31 grudnia 2040 r.

- Termin obowiązywania przedłużonej koncesji jest dla nas szczególnie istotny ze względu na długofalowe plany rozwoju naszej infrastruktury. Rosnące zapotrzebowanie na moc w Warszawie oznacza konieczność inwestycji w sieci wysokiego napięcia także na poziomie  220 kV  – podkreśla znaczenie dokumentu ekspert spółki.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.52 $ baryłka  -1,97% 28.06.2026 02:05
 Cyna 50075 $ tona 1,11% 28.06.2026 02:05
 Cynk 3431 $ tona -0,16% 28.06.2026 02:05
 Aluminium 3131 $ tona -0,57% 28.06.2026 02:05
 Pallad 1213.75 $ uncja  2,17% 28.06.2026 02:05
 Platyna 1614.4 $ uncja  1,10% 28.06.2026 02:05
 Srebro 59.16 $ uncja  2,19% 28.06.2026 02:05
 Złoto 4103.9 $ uncja  1,54% 28.06.2026 02:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.