Symulatory z Gdyni podbijają Polskę, w tym wirtualna łódź do obsługi farm wiatrowych [WIDEO]

Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje Symulatory z Gdyni podbijają Polskę, w tym wirtualna łódź do obsługi farm wiatrowych [WIDEO]

Partnerzy portalu

Symulatory z Gdyni podbijają Polskę, w tym wirtualna łódź do obsługi farm wiatrowych [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kadr z filmu/ Flint Systems

Gdyńska firma Flint Systems podbija rynek nowoczesnych szkoleń. Stworzyła symulator kosmicznych lotów dla Uniwersytetu Wrocławskiego i wirtualną łódź do obsługi farm wiatrowych, a także współpracuje z Politechniką Szczecińską. Korzysta przy tym z wirtualnej rzeczywistości widzianej przez gogle. Innowatorzy działający w PPNT Gdynia podpisali kolejną umowę, która pozwoli im na dalszy rozwój.

Siadasz na fotelu, zakładasz gogle i przenosisz się do wirtualnej rzeczywistości – wprost za stery budowlanego żurawia, portowego reachstackera, wózka widłowego, a nawet… kosmicznego statku. Takie technologie powstają w Gdyni, w działającej od kilku lat firmie Flint Systems.

To ekipa ambitnych inżynierów, którzy od podstaw projektują i tworzą całe symulatory oparte o wirtualną rzeczywistość. Są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym klientom, takim jak chociażby instytucje szkolące przyszłych operatorów przemysłowego sprzętu.

Pracują zarówno nad oprogramowaniem, jak i samym sprzętem, który pozwala użytkownikowi poczuć się tak, jakby pracował na specjalistycznych maszynach, pojazdach czy nawet łodziach.

Nie dla zabawy, ale dla nauki

Choć jeszcze kilka lat temu technologia VR (Virtual Reality, rzeczywistość wirtualna) wydawała się bardziej ciekawostką niż realnym narzędziem, dziś może śmiało zastąpić przyszłym operatorom i pracownikom technicznym zawodowe praktyki. Mowa o szerokim zakresie branż: budownictwo, offshore, porty, logistyka czy energetyka.

Flint Systems udowodniło to już wiele razy – wśród symulatorów, które z powodzeniem są wykorzystywane komercyjne znajdziemy przede wszystkim wirtualną łódź CTV do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych, z której korzysta działające w Gdyni i Gdańsku Centrum Nowych Kompetencji.

Na Bałtyku powstają już przecież turbiny wiatrowe, a ich przyszli serwisanci próbują dzięki niej swoich sił w zmiennych warunkach pogodowych. Głównie po to, aby „w realu”, gdy już rozpoczną pracę, mniej nagłych sytuacji było w stanie ich zaskoczyć.

Ta sama firma z wykorzystaniem VR od Flint Systems szkoli też m.in. operatorów żurawi szynowych i samojezdnych, ciągników terminalowych i suwnic nabrzeżowych oraz placowych do przeładunku kontenerów. Na symulatorach można też opanować korzystanie z wózka widłowego czy reachstackerów, które pracują m.in. w gdyńskich terminalach kontenerowych. Czyli w skrócie: wiele możliwości, które są poszukiwane na rynku pracy, szczególnie w portowych miastach i niemal gwarantują zatrudnienie w określonych regionach.

Uczelnie sięgają po wirtualną rzeczywistość

Twórcy symulatorów z gdyńskiego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego współpracują też z polskimi uczelniami. Na dniach do tego grona dołączyła Politechnika Morska w Szczecinie, która zawarła z firmą list intencyjny - studenci i kadra akademicka mają wspierać inżynierów w tworzeniu kolejnych narzędzi. Jakich? Przede wszystkim związanych z edukacją morską.

- Nasze partnerstwo z Politechniką Morską pozwoli wprowadzać na rynek nowe, przełomowe rozwiązania umożliwiające zdobywać wiedzę i umiejętności w bardziej praktyczny i atrakcyjny sposób – opisuje współpracę Grzegorz Szatkowski, wiceprezes Flint Systems.

Jak podaje uczelnia, współpraca wiąże się z możliwością wprowadzenia technologii wirtualnej rzeczywistości do akredytowanych międzynarodowo szkoleń. Ma też ułatwić studentom, kołom naukowym i naukowcom z branży IT udział w projektach i praktykach realizowanych przez Flint Systems.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.