Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru

Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru - ZielonaGospodarka.pl
18.12.2023 09:51
Strona główna Energetyka, OZE Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru

Partnerzy portalu

Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć satelitarnych będzie szukał „złotego wodoru”. Tak mówi się o wodorze, który występuje naturalnie, w ukrytych pod ziemią złożach.

Naukowcy z Ohio State University (USA) opracowali inteligentne algorytmy, które będą poszukiwały podziemnych złóż wodoru. Nazywa sie go złotym wodorem, ponieważ nie trzeba zużywać energii do jego wyprodukowania - wystarczy go wydobyć.

Złoża takie, jak już udało się ustalić, występują w niektórych miejscach na małej wysokości n.p.m. i znaleziono je np. we Francji, w USA, Mali, Namibii, Brazylii i Rosji.

Niedawne odkrycia wskazały, że złoża te występują znacznie częściej, niż się wydawało. Występują zwykle w specyficznych półkolistych czy owalnych zagłębieniach, które jednak mogą być ukryte pod różnego typu terenem.

Twórcy nowego, inteligentnego systemu wytrenowali go na informacjach, w tym zdjęciach satelitarnych, dotyczących znanych już pokładów obecnych w różnych częściach świata.

Według badaczy SI potrafi określić charakterystyczne cechy terenu nad tego typu złożami.

„Wodór to bardzo atrakcyjne źródło energii” – mówi prof. Joachim Moortgat, główny autor projektu przedstawionego w trakcie corocznej konferencji American Geophysical Union.

„W trakcie jego spalania powstaje tylko woda. W przeciwieństwie do energii z farm wiatrowych czy solarnych, wodór może być przechowywany i transportowany, więc mogą z niego korzystać wszystkie gałęzie przemysłu” – podkreśla naukowiec.

Naukowcy tłumaczą, że wolny wodór ciągle powstaje w skorupie ziemskiej, więc teoretycznie mógłby zrewolucjonizować dostęp do nieobciążonej emisją cieplarnianych gazów energii.

„Jedna z przyczyn, dla których jego znalezienie jest trudne, polega na tym, że wodór prawdopodobnie występuje w innych formacjach geologicznych i lokalizacjach, niż ropa czy gaz. Jednak, dzięki opracowanym przez nas narzędziom opartym na SI, możemy tworzyć mapy wszystkich zagłębień, w których może występować” – mówi prof. Moortgat.

Zanim podziemne złoża wodoru da się wykorzystać, minie jeszcze przynajmniej kilka lat – uważają naukowcy. Ich zdaniem teraz trzeba zrozumieć naturę przechowujących go podziemnych struktur. Kolejne odkrycia dokonywane na tym polu pozwolą jeszcze ulepszyć oparty na SI system poszukiwawczy – podkreślają.

Marek Matacz

mat/ agt/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.