Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce

zg

18.12.2023 10:42
Strona główna Energetyka, OZE Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce

Partnerzy portalu

Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce - ZielonaGospodarka.pl

European Energy przewiduje, że Polska będzie liczącym się graczem w unijnych staraniach o rozwój produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ogromne pieniądze, które w technologie chce zainwestować Bruksela, mogą być szansą na rozwój tego sektora w Polsce.

Ostatnie tygodnie były czasem skupienia się na kwestii rozwoju technologii produkcji zielonego wodoru w Polsce i w całej Unii Europejskiej – mówi Olga Sypuła, country manager European Energy Polska. – Podczas EU H2 Hydrogen Week przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że druga aukcja Europejskiego Banku Wodoru obędzie się już wiosną, a jej budżet wyniesie aż 2,2 mld euro. Aukcja pilotażowa razem z drugim konkursem dadzą budżet 3 mld euro, a pierwsze zwycięskie projekty zostaną wyłonione już na początku drugiego kwartału 2024 roku.

Unia Europejska wypełnia w ten sposób prognozy zaangażowania w branże, które podczas orędzia o stanie Unii przedstawiła przewodnicząca UE w 2022 roku. Przedstawione wówczas plany zakładały wydatki na poziomie 3 mld euro na wsparcie rozwoju sektora zielonych paliw. Podczas EU H2 Hydrogen Week padła również deklaracja wsparcia budowy zielonego wodoru o mocy 10 GW w Brazylii, gdzie realizowana jest część inwestycji Global Gateway.

Wnioski płynące z Brukseli oraz te przedstawiane przez ekspertów pokazują, ze rosnące zapotrzebowanie na wodór zrodzi konieczność rozbudowy mocy nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Z opracowania dra hab. Grzegorza Tachorka wynika, że popyta na wodór do 2030 roku w najodważniejszym scenariuszu może wynieść nawet 250 tys. ton – podkreśla Olga Sypuła z European Energy Polska – To zapotrzebowanie rynku na zielony wodór wywoła konieczność budowy źródeł fotowoltaicznych o mocy mniej więcej 10 GW lub wymiennie 5 GW onshore czy 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.

Raport przygotowany pod kierownictwem naukowców z Instytutu Energetyki Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynkowe w obszarze produkcji wodoru, potrzebne będą inwestycje, których koszt szacuje się na 32-41 mld zł w ciągu 6 następnych lat. Szacunki zależą od rodzaju źródeł, które będą przedmiotem inwestycji.

Pokazuje to, jakie możliwości będą miały lokalne społeczności, podmioty rynkowe i branże w procesie rozwoju gospodarki opartej na zielonych paliwach. Przyszłe inwestycje w infrastrukturę i sieci, nowe instalacje projektów energii odnawialnej specjalnie dla technologii Power-to-X, takie jak produkcja wodoru, e-metanolu, stworzą więcej nowych miejsc pracy, zwiększą dochody gminnych budżetów, a tym samym korzyści dla lokalnych społeczności. – podkreśla Olga Sypuła.

Ekspertka z European Energy wskazuje, że wobec tak ogromnego zapotrzebowania na kapitał inwestycyjny, bardzo ważnym zadaniem będzie przyciągnięcie do Polski inwestorów, deweloperów i dostawców łańcucha dostaw. Dodaje także, że istnieje znaczny potencjał technologii Power-to-X produkcji zielonego wodoru i e-metanolu jako długoterminowego rozwiązania dla dekarbonizacji polskiej gospodarki. Niemniej jednak dla jej rozwoju istnieje potrzeba jasnego prawodawstwa, przetargów i infrastruktury, aby stymulować rozwój instalacji  w tym obszarze.

European Energy w duńskim krajowym przetargu Power-to-X, w którym wygrała ze wszystkimi trzema ofertami, pokazuje ambicje firmy, aby być w czołówce rozwiązań Power-to-X. Obecnie European Energy buduje pierwszy na dużą skalę komercyjny zakład produkcji e-metanolu w Danii i zamierza otworzyć kolejny zakład, który będzie miał moc elektrolizera wynoszącą co najmniej 150 MW.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.