W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

kw

04.12.2023 16:21
Strona główna Energetyka, OZE W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

Partnerzy portalu

W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowała 1 grudnia świąteczne spotkanie dla wszystkich swoich sygnatariuszy. Zostało ono podzielone na dwie części. Część prezentacyjna miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, natomiast świąteczny networking przeniósł się do hotelu Almond. 

Platforma powstała w 2020 roku i stanowi płaszczyznę współpracy oraz wymiany informacji, sprzyja realizacji inwestycji, rozwojowi kadr oraz wykorzystuje potencjał badawczo-naukowy w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jednym z głównych celów inicjatywy jest również wspieranie i rozwój local content. Należy do niej wiele pomorskich samorządów, przedsiębiorstw, uczelni wyższych i instytucji z regionu. 

Współorganizatorem i inicjatorem części merytorycznej wydarzenia był Klaster Technologii Wodorowych, który jest koordynatorem pierwszej międzysektorowej Grupy Roboczej Offshore2Hydrogen. Jej celem jest rozpoczęcie dialogu dotyczącego synergii sektora wodoru i polskiego offshore wind. 

Spotkanie otworzył wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Bonna: 

– Dzisiejsza konferencja łączy wiatr z wodorem, a wszystko to dla rozwoju zielonej energii. Na Pomorzu strategicznym wyzwaniem rozwojowym dla regionu będzie przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Musimy przeciwdziałać degradacji środowiska naturalnego i równocześnie dążyć do neutralności klimatycznej. Jako Pomorze jesteśmy szczególnie predysponowani do tego, aby produkować zieloną energię.

Z uczestnikami wydarzenia połączył się także na żywo z Brukseli Marek Przeor. Jest on odpowiedzialny za politykę klastrową w ramach unijnej polityki przemysłowej małych i średnich przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej. Opowiedział o transformacji przemysłowej i roli, jaką takie inicjatywy jak odgrywają w realizacji tej polityki. 

– Tego nie da się zrobić w pojedynkę, dlatego bardzo ważna jest rola regionu w stymulowaniu procesu współpracy wszystkich, którzy mogą przyczynić się do powstania morskich farm wiatrowych. Pomorskie z tą inicjatywą jest tego doskonałym przykładem. Doceniamy województwo pomorskie za aktywność, inicjowanie i wspieranie partycypacyjnego modelu współpracy – powiedział. 

Organizatorzy spotkania postawili na swego rodzaju innowacyjne podejście do tematu zielonej transformacji. Przedstawili licznie zgromadzonym gościom naturalną synergię pomiędzy morską energią wiatrową a technologiami wodorowymi. Pokazali, jak podejście województwa pomorskiego do tej synergii może przyczynić się do zielonej rewolucji i zrównoważonego rozwoju.

Prelegenci reprezentujący przedsiębiorstwa związane z branżami zarówno offshorową, jak i wodorową poruszyli wiele kwestii, które stanowią o istocie rozwoju tych branż w mijającym, a także nadchodzącym roku. Przedstawiono raporty i zagadnienia dotyczące m.in.  Transformacji przemysłowej, niezależności energetycznej, czy Net Zero Industry Plan. Rozważana była rola małych i średnich portów jako serwisowych, zaprezentowano nadchodzącą drugą już edycję targów edukacyjnych związanych z branżą offshore - EDU OFFSHORE WIND 2024. Poruszona została też kwestia powstającej fabryki wież wiatrowych, nowych horyzontów wodorowych, a także magazynowania energii.

Po wartościowej części merytorycznej odbył się świąteczny networking w wyjątkowej atmosferze i otoczeniu przystrojonych choinek. Była to idealna okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany pomysłów i czerpania inspiracji od kolegów i koleżanek z branży. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.