Wynik wyszukiwania - "komentarz" - Wiadomości

MKiŚ: termin startu systemu kaucyjnego będzie zależeć od stopnia przygotowania operatorów

Termin faktycznego startu systemu kaucyjnego w Polsce będzie zależeć od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnił, że dokłada wszelkich starań, by proces uzyskania notyfikacji przepisów przebiegł jak najszybciej.
11.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

Niemcy. Minister transportu szantażuje w sprawie ustawy klimatycznej zakazem jazdy samochodem przez dwa dni w tygodniu

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) wystosował do szefów grup w niemieckim parlamencie list, w którym domaga się szybkiego uzgodnienia reformy ustawy o ochronie klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to – jego zdaniem – konieczne może być wprowadzenie zakazu poruszania się samochodami przez dwa dni w tygodniu. W kraju zawrzało.
14.04.2024

W połowie czerwca zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.
10.04.2024

PIG: "Wieczne chemikalia" coraz częściej wykrywane w wodach

"Wieczne chemikalia", substancje wywołujące m. in. nowotwory i choroby tarczycy są coraz częściej wykrywane w wodach - ostrzega Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
04.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
28.03.2024

PIG: "tylko" 36 proc. transgranicznych wód podziemnych na świecie ma uregulowaną ochronę

Na świecie jest około 600 transgranicznych zbiorników wód podziemnych, ale "tylko" 36 proc. z nich ma uregulowaną ochronę i zasady korzystania - poinformował Polski Instytut Geologiczny. Problem dotyczy też transgranicznych rzek, jezior i dorzeczy.
23.03.2024

Branża drzewna oczekuje od MKiŚ realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna

Branża drzewna oczekuje od resortu klimatu realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna; kluczowe będą rozwiązania legislacyjne wdrażane przez Lasy Państwowe przy współpracy z resortem - uważa prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski.
19.03.2024

SolarEdge zainwestuje w niemiecki start-up programistyczny mający na celu dekarbonizację sektora wielomieszkaniowego

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że podpisał umowę o inwestycji i partnerstwie z AMPEERS ENERGY ("AMPEERS"), niemieckim start-upem programistycznym, który projektuje i obsługuje rozwiązania do dekarbonizacji całych portfeli budynków wielomieszkaniowych i obsługuje szerokie spektrum firm z branży nieruchomości w Niemczech i Austrii.
18.03.2024

Branża biogazowa: potrzebna jest państwowa strategia biometanowa

W ramach Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu powinna być wytyczona "państwowa strategia biometanowa" - postuluje prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego Artur Zawisza. Jej elementem musi być system wsparcia finansowego dla wszystkich producentów - dodaje.
06.03.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Gra w greenwashing staje się ryzykowna i nieopłacalna. Komentarz eksperta

Grzywna, konfiskata dochodów, wykluczenie z zamówień publicznych i finansowania – takie kary przewiduje dla podmiotów, którym udowodni się „eko ściemę”, dyrektywa Green Claims, nad którą pracuje obecnie Bruksela – mówi ekspertka Komitetu KIG ds. ESG, Aleksandra Majda.
31.01.2024

Strefa czystego transportu w Krakowie do poprawki [KOMENTARZE EKSPERTÓW]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały ustanawiającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.
15.01.2024

KIB: wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton rocznie

Wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton w skali roku - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych 500 tys. ton kukurydzy.
11.01.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Sytuacja branży chemicznej w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej

Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem - ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
02.01.2024

Raport IJHARS: rośnie liczba producentów i powierzchnia upraw ekologicznych

Rośnie liczba producentów ekologicznych oraz powierzchni takich upraw w Polsce. Na koniec 2022 r. ekologiczną produkcją zajmowało się ponad 22,8 tys. rolników tj. o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje IJHARS. Według szacunków Inspektoratu w 2023 r. liczba producentów ekologicznych może przekroczyć 24 tys.
01.01.2024

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.
18.12.2023

Konfederacja Lewiatan: realizacja przepisów UE ws. opakowań wiąże się ze zwiększeniem inwestycji

Realizacja przepisów unijnego rozporządzenia ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) wiąże się z koniecznością zwiększonych inwestycji, m.in. w infrastrukturę związaną z gospodarką odpadami i ich recyklingiem – oceniła Konfederacja Lewiatan.
11.12.2023

COP28. Szef OPEC wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy skierowanej przeciw paliwom kopalnym

Sekretarz generalny OPEC Haitham al.-Ghais wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy szczytu klimatycznego COP28, która skierowana byłaby przeciw paliwom kopalnym zamiast emisji – wynika z listu z 6 grudnia, który agencja Reutera ujawniła w piątek.
09.12.2023

Katowicki WIOŚ: kara dla EC Będzin obligatoryjna i wyliczona zgodnie z przepisami

Blisko 248-milionowa kara, nałożona na spółkę EC Będzin Wytwarzanie za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020, jest obligatoryjna, a jej wysokość wynika z liczby nieumorzonych uprawnień pomnożonych przez ponad 100 euro oraz kursu tej waluty – wyjaśnił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.
07.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Darmowy przewodnik po nowych zasadach dla klastrów energii

Nowe przepisy regulujące klastry energetyczne, obowiązujące od października, rysują nowy kształt polskiej transformacji energetycznej, a ich kluczowe aspekty przedstawia przewodnik dr. Magdaleny Krawczyk.
19.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

ESG w budownictwie – to nie koszt, tylko dźwignia rentowności firmy. Komentarz dr inż. Ewy Kosmali - Global Sustainability Director w Grupie Selena

Środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) mają znaczący wpływ na prowadzenie biznesu i stają się coraz bardziej namacalne. Mają też istotne znaczenie w sektorze budownictwa. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej budownictwo odpowiada za 40 proc. globalnych (bezpośrednich i pośrednich) emisji CO2. Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisyjności budownictwa.
06.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.09.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada w Warszawie

Nadchodzące lata będą kluczowe dla rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, od inwestorów po dostawców. Światowy offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Najbardziej aktualne tematy i opracowania zostaną poruszone na forum podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.
18.09.2023

KE zbada, czy Indonezja nie obchodzi ceł na biodiesel

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczęła dochodzenie mające wyjaśnić, czy Indonezja obchodzi unijne cła na biodiesel eksportowany z tego kraju, transportując go do UE przez Chiny i Wielką Brytanię.
18.08.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
20.07.2023

GDOŚ: można składać wnioski i uwagi do dokumentacji budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej

W związku z postępowaniem w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją oraz złożyć uwagi i wnioski - poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
19.07.2023

Zerowa emisja to "ćwiczenie PR", mówi CEO Qatar Airways

Uważa on, że zakładane cele dekarbonizacyjne dla sektora lotniczego na 2050 rok, nie są możliwe do osiągnięcia, a branża jest nierealistyczna w swoich koncepcjach.
11.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Branża recyklingu: bez systemu kaucyjnego cena napojów może być wyższa

Celów zbiórki butelek plastikowych nie da się osiągnąć bez wdrożenia systemu kaucyjnego; bez wypełniania tych celów napoje mogą być droższe, bo na producentów zostaną nałożone kary - wskazał w komentarzu dla PAP wiceprezes w grupie Tomra Anna Sapota.
06.06.2023

Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Gaz-System będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.
02.06.2023

Ørsted i PGE z pozwoleniem lokalizacyjnym dla 45.E.1. dla MFW

Komentarz Prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego do rozstrzygnięcia na korzyść PGE postępowania dotyczącego nowego pozwolenia lokalizacyjnego (PSzW) dla morskich farm wiatrowych dla obszaru 45.E.1
30.05.2023

Dyrektor Qatar Airways twierdzi, że zerowa emisja jest "nieosiągalna" do 2050 r.

Akbar Al Baker twierdzi, że nie ma wystarczającej produkcji SAF, aby osiągnąć cel wyznaczony na 2050 rok.
27.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

Mięso z laboratorium może być 25 razy gorsze dla klimatu niż zwykła wołowina

Mięso wyprodukowane z komórek hodowanych w laboratorium może być 25 razy gorsze dla klimatu niż proces produkcji zwykłej wołowiny, chyba że naukowcy znajdą sposób na zmianę energochłonnych etapów produkcji – wynika z analizy amerykańskich naukowców.
10.05.2023

5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jedna z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie jest mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczeństwa i klimatu również w Polsce. Dobrze pokazuje to opublikowany właśnie 21. Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w którym znalazło się aż pięć praktyk Ørsted z zakresu ESG i sustainability.
20.04.2023

Rosja opracowała program sabotażu na Morzu Północnym farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

Reforma planowania przestrzennego przyśpieszy rozwój fotowoltaiki w Polsce

Zmiana przepisów dotycząca planowania przestrzennego będzie sprzyjała budowie instalacji fotowoltaicznych - przekonuje w komentarzu dla PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Chodzi m.in. o i pewniejszy sposób uzyskania warunków przyłączenia.
13.04.2023

Japońskie banki mówią "przestańcie finansować paliwa kopalne"

Trzy z największych japońskich banków zostały poproszone przez grupy klimatyczne o zaprzestanie finansowania paliw kopalnych.
12.04.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
17.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

W Moskwie trwa wyrąb chronionych obszarów leśnych

W Moskwie trwa wyrąb chronionych obszarów leśnych i parkowych, powodem tego jest instalacja systemów obrony przeciwlotniczej. Powoduje to ogromne szkody dla środowiska - poinformował portal The Insider.
15.03.2023

Prezes URE: w 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych powinny być niższe niż w taryfach z br.

W 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych w taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki powinny być niższe, niż w taryfach z tego roku, natomiast w porównaniu do 2020 r. będą zapewne wyższe - ocenił w środę prezes URE Rafał Gawin.
15.03.2023

MKiŚ: toczą się prace międzyresortowe dot. zysków nadmiarowych Orlenu i spółek węglowych

Toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem i MKiŚ bierze w nich czynny udział - potwierdziło PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pytane o zapowiedź wicepremiera, szefa MAP Jacka Sasina dotyczącą rozwiązań ws. zysków nadmiarowych Orlenu i spółek węglowych.
07.03.2023

Rusza projekt Jadalny Kraków, zachęcający do miejskiego rolnictwa

Zachęcanie do miejskiego rolnictwa, zakupu warzyw na miejskich targowiskach, a tym samym promowanie postaw ekologicznych i prozdrowotnych jest celem projektu Jadalny Kraków, którego realizację rozpoczynają jednostki miejskie z instytucjami kultury i lokalnymi organizacjami.
26.02.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Wstęp Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
23.02.2023

Ekspert: zagrożeniem dla prognoz KE jest wzrost cen surowców energetycznych

Komisja Europejska obniżyła prognozę inflacji w Polsce na 2023 r. o 3,1 punkt procentowy, do 11,7 proc. To druga największa rewizja w całej UE – zwrócił uwagę w komentarzu dla PAP Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego zagrożeniem dla prognoz jest wzrost cen surowców energetycznych.
13.02.2023

Komentarz Wojciecha Dąbrowskiego ws. rozstrzygnięcia na korzyść PGE kolejnych postępowań PSzW dla obszarów 60.E.4. i 44.E.1.

„Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło na korzyść Grupy PGE kolejne dwa nowe postępowania lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. To już łącznie cztery nowe obszary w tym roku. Otrzymanie ostatecznych decyzji pozwoli nam przekroczyć cel założony w strategii Grupy” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
13.02.2023

Zielona Stolica Europy wprowadza zakaz używania talerzy i sztućców jednorazowych podczas imprez publicznych

Władze Tallina - Zielonej Stolicy Europy 2023 roku - wprowadziły zakaz używania podczas imprez publicznych talerzy i sztućców jednorazowego użytku - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
13.02.2023

Tallin wprowadza zakaz używania talerzy i sztućców jednorazowych podczas imprez publicznych

Władze Tallina - Zielonej Stolicy Europy 2023 roku - wprowadziły zakaz używania podczas imprez publicznych talerzy i sztućców jednorazowego użytku - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
11.02.2023

Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Segregacja odpadów to temat kontrowersyjny m.in. dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Dość często skarżą się oni na niejasne wytyczne dotyczące segregacji oraz wysokie koszty wywozu śmieci. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wspomniany wywóz w ciągu minionego roku podrożał o kolejne 8%. To nie jedyny powód niezadowolenia. Niektórzy mieszkańcy bloków już doświadczyli tego, że zła segregacja odpadów przez jedną osobę może skutkować zbiorową odpowiedzialnością finansową. Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administr
10.02.2023

Konfederacja Lewiatan: przepisy dotyczące sprawozdawczości w zakresie ESG mogą objąć ok. 50 tys. firm w UE

Nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości w zakresie ESG mogą objąć ok. 50 tys. firm w UE - wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina. Zauważył, że wszystkie duże przedsiębiorstwa w UE, w tym polskie, będą musiały ujawniać dane dotyczące m.in. wpływu ich działalności na ludzi i planetę.
03.02.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Branża recyklingu: system kaucyjny może opłacić się sklepom, bo środki z kaucji będą w nich wydane

System kaucyjny opłaci się placówkom handlowym, bo klienci kaucję za zwrócone butelki wydadzą w tym sklepie robiąc przy okazji większe zakupy - przekonuje Konrad Robak z TOMRA Collection Polska. Resort klimatu poinformował też PAP o kolejnych zmianach w projekcie kaucyjnym.
30.01.2023

Tobiszowski: szybsze zmniejszanie puli uprawnień do emisji CO2 zabójcze dla gospodarki

Zakładane w ramach reformy unijnego systemu ETS szybsze niż dotąd zmniejszanie puli uprawnień do emisji CO2 może być zabójcze dla gospodarki – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem reforma ETS w zakładanej formie grozi pogłębieniem kryzysu energetycznego.
27.01.2023

„Polska morska energetyka wiatrowa a rozwiązywanie ewentualnych sporów” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Panie mecenasie, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia wygląda na to, że polski offshore wind przyspiesza. Jak według pana to wygląda legislacyjnie?
22.01.2023

PSPA: od wsparcia zależy, czy Polska będzie hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych

Od instrumentów wsparcia zależy, czy Polska stanie się hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych i ich podzespołów, czy też znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w krajowej gospodarce będzie spadać - oceniło w środowym komentarzu Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
19.01.2023

Co dalej z obszarem 53.E.1? Mamy komentarz Ministerstwa

Chociaż o wydanie pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 ubiegali się branżowi giganci, tj. spółki Orlen, Shell, EDF, Equinor i RWE, to żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego. Postępowania nie rozstrzygnięto. Co dalej w zaistniałej sytuacji?
11.01.2023

Komentarz do programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”

Ponad 5 mld zł w ramach programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” już wkrótce popłynie do polskiego biznesu. Do programu będą kwalifikowani przedsiębiorcy, dla których koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6% w pierwszej połowie 2022 r. Drugim koniecznym warunkiem jest pochodzenie przynajmniej połowy przychodów lub wartości produkcji z działalności w kodach PKD lub kodach
09.01.2023

Kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy do Polski nie będzie przedłużany

Jesteśmy po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej do Polski - zadeklarowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.
29.12.2022

Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów

Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów Grupy Azoty, będziemy rozszerzać portfolio w tym kierunku - przekazał PAP prezes Azotów Tomasz Hinc. Dodał, że spółka już wprowadza na rynek zielone produkty w głównych segmentach działalności.
28.12.2022

Morawiecki dla Euronews: niektóre kraje UE zachowują się "bardzo samolubnie” w walce z kryzysem energetycznym

Niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej zachowują się "bardzo samolubnie" w walce z kryzysem energetycznym – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Euronews.
15.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
15.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
12.12.2022

PKO BP: skok cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnim kwartale roku sięga 27 proc.

Skok cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnim kwartale roku sięga 27 proc. - poinformował w czwartek PKO BP. Analitycy dodali, że rynkowi sprzyjał spadek temperatur w Europie i zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, co przyczyniło się do wzrostów cen paliw i energii, w tym węgla.
08.12.2022

Środowisko regenerujące – nowy standard przestrzeni publicznej OECD

Krótsze dni, niższe temperatury i brak słońca powodują, że zaczynamy mocniej tęsknić za słońcem i letnią energią. Nie wszyscy mamy możliwość organizacji choćby krótkich wypadów do ciepłych krajów, warto zatem poszukać rozwiązań, które jesienią i zimą pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i przywrócą dobrą energię.
30.11.2022

Kraków: Strefa Czystego Transportu, jak każda zmiana, budzi wiele emocji i pytań

Strefa Czystego Transportu jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie. Jak każda zmiana również ta budzi wiele emocji i pytań – zakomunikował Urząd Miasta Krakowa.
27.11.2022

Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają odzwierciedlenie w prognozie OECD

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
23.11.2022

WEY Coffee 01 – hybrydowy SUV firmy GWM – zdobywa pochwały

14 listopada firma GWM zorganizowała jazdy próbne modelu WEY Coffee 01 dla dziennikarzy w Europie, prezentując nową falę możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne pojazdy elektryczne z Chin.
22.11.2022

Klimatyczna Baza Wiedzy w walce z dezinformacją

Powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza służyć będzie szeroko rozumianym liderom opinii, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu.
17.11.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

Niemcy demontują kolejne turbiny na rzecz rozbudowy kopalni

Kopalnia odkrywkowa Garzweiler II Ignite jest rozbudowywana do poziomu sześciokrotnie przekraczającego to, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim - twierdzi niemiecka organizacja.
24.10.2022

TGE: nietypowe zachowania uczestników rynku energii na bieżąco bada powołana do tego komórka

Towarowa Giełda Energii zapewniła w komentarzu dla PAP, że w jej strukturach istnieje komórka, która na bieżąco bada nietypowe zachowania uczestników rynku energii, by wykryć zdarzenia mające znamiona nadużycia. Jednak - podkreśliła TGE - informacje o prowadzonych postępowaniach to tajemnica zawodowa.
16.10.2022

Konsultacje komunikatu „Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w 2022 r. Odwrócenie tendencji dzięki przestrzeganiu prawa ochrony środowiska”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje o prowadzonych pracach nad stanowiskiem Rządu RP do opublikowanego 8 września 2022 r. dokumentu: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w 2022 r. Odwrócenie tendencji dzięki przestrzeganiu prawa ochrony środowiska COM(2022) 438.
12.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Częścią konferencji na morzu stało się wręczenie Latarni Gospodarki Morskiej firmom, które internauci docenili za osiągnięcia w branży. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło dostojnych jubileuszów: 70-lecia MSR „Gryfia" ze Szczecina i Famoru
10.10.2022

Szczyt COP27 potrzebuje głowy Wielkiej Brytanii

Król Karol powinien uczestniczyć w szczycie COP27 - tak twierdzi prezydent COP26 Alok Sharma, po wydanym oświadczeniu przez Pałac Buckingham, że monarcha nie będzie obecny w Egipcie w przyszłym miesiącu.
10.10.2022

Premier Morawiecki w Pradze: proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2; to zmniejszy ceny prądu w Europie

Mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 r. nie zadziałał; proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2, co zmniejszy ceny prądu w Europie - mówił w Pradze premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że polityka energetyczna UE była realizowana pod dyktando Niemiec. W czwartek w Pradze odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.
07.10.2022

TotalEnergies kupuje udziały w projekcie floating offshore Aurora

TotalEnergies kupił udziały w należącym do Simply Blue Energy projekcie wiatrowym Aurora o mocy 1 GW na brytyjskich wodach Morza Celtyckiego.
02.10.2022

Porady, animacje oraz interaktywne treści – Polski Komitet Energii Elektrycznej zaprezentował nową stronę internetową kampanii „Liczy się energia”

Z czego wynika wysokość cen energii, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia, i co zrobić, żeby zmniejszyć wysokość swoich rachunków? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na nowej, odmienionej stronie internetowej kampanii „Liczy się energia”, która prowadzona jest przez Polski Komitet Energii Elektrycznej.
30.09.2022

Żaryn: Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa

Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rzędu ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP minister w KPRM Stanisław Żaryn.
28.09.2022

Wiceprezes PAN: W obliczu cen energii sytuacja instytutów akademii jest kryzysowa

W obliczu cen energii sytuacja instytutów PAN jest kryzysowa - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Romuald Zabielski. Naliczenia za energię do końca roku są większe w stosunku do tych z początku roku nawet o kilkaset procent - dodał.
26.09.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Shanghai Electric zdobywa 40 miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców ENR 2022

Shanghai Electric awansowała na 40. miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców 2022 opublikowanej przez Engineering News-Record (ENR), znaną na całym świecie publikację naukową przedstawiającą wiadomości, analizy, komentarze i dane dotyczące międzynarodowego przemysłu inżynieryjnego i budowlanego.
09.09.2022

Media: Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż holenderską spółkę wydobywającą gaz w Groningen

Koncerny Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż firmę Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), operatora pola gazowego w Groningen na północy Holandii - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dokumenty dot. sprawy oraz źródła branżowe. Spółki odmówiły komentowania doniesień.
06.09.2022

PAA: misja MAEA zweryfikuje stan bezpieczeństwa w Zaporskiej Elektrowni Jądrowej

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego; pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń elektrowni - podkreśliła Państwowa Agencja Atomistyki.
31.08.2022

Biały Dom: Zaporoska Elektrownia Atomowa powinna zostać tymczasowo wyłączona

Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu - oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. Jak dodał, byłaby to najbezpieczniejsza opcja.
30.08.2022

Kto jest kim w polskim offshore? StoGda: Mamy pomysł na statki instalacyjne i jednostki CTV

StoGda Ship Design & Engineering to wiodące biuro projektowe w Polsce, które działa na rynku od 25 lat. Założyciele biura związani ze Stocznią Gdańską zaczynali od branży okrętowej, rozszerzając szybko ofertę usług o rynek offshore i energetykę. Biuro jest także zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej poprzez projekty statków instalacyjnych typu jack-up. Na tym nie koniec. O planach StoGda w obszarze offshore wind opowiada w komentarzu dla portalu GospodarkaMorska.pl Tomasz Świątkowski, prezes zarządu polskiego biura
26.08.2022

"Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

Płoną lasy Amazonii - największe zniszczenia od 2017 roku

System obserwacyjny brazylijskiego Krajowego Instytutu Badania Przestrzeni Kosmicznej (INPE) wykrył w sierpniu tego roku 3 358 ognisk pożarów na obszarze Puszczy Amazońskiej leżącym w granicach kraju. To najwięcej w ciągu miesiąca od sierpnia 2017 roku.
25.08.2022

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Lokalizacja Morskich Farm Wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej lub strefie przyległej Rzeczpospolitej Polskiej nie powinna zakłócać nadmorskiego krajobrazu polskiego wybrzeża. Dodatkowo, to także okazja do rozwoju polskiego przemysłu, a co za tym idzie zwiększenia innowacyjności,
23.08.2022

Największe firmy wydobywcze zarobią najwięcej na inwestycjach w offshore wind

Morska energetyka wiatrowa zapewni o 25 proc. wyższe jednostkowe marże operacyjne w porównaniu z nowymi projektami naftowymi i gazowymi – wynika z najnowszej analizy ośrodka analitycznego Wood Mackenzie.
21.08.2022

Rzecznik PiS: nie sądzę, by senacka komisja ds. klimatu, poza biciem piany, wniosła coś do sprawy

Nie oczekuję i nie przewiduję, żeby senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu poza politycznym biciem piany - być może wyprodukuje jakieś fejki, z których ostatnio opozycja słynie - wniosła cokolwiek do sprawy - powiedział w czwartek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Butelki wrócą do sklepu?

Resort klimatu nie wyłączy szkła z systemu kaucyjnego - dowiedziała się wtorkowa "Rzeczpospolita". Ostał się za to zapis o wielu operatorach skupujących butelki, co może podważać sens całego systemu - napisano.
09.08.2022

Siemens Gamesa rozważa zwolnienia. Pracę może tracić 2500 osób

Siemens Gamesa Renewable Energy, globalny lider produkcji komponentów wiatrowych, rozważa rezygnację z nawet 2500 etatów.
04.08.2022

Lider Zmian – branżowa platforma społecznościowa dla technologów

Rozwój w branży technologicznej - źródła wiedzy, wsparcie ekspertów
18.07.2022

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu – poinformował PAP prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Według niego ograniczanie produkcji to ostatnia rzecz, na którą przedsiębiorstwa będą się decydować. Sytuacja jest jednak dynamiczna – dodał.
15.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Kto jest największym Januszem plażowania?

Czy klasyczne skarpety z sandałami są gorsze niż śmieci pozostawione na plaży? Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej namawia do porzucenia złych nawyków na publicznych kąpieliskach. Ma temu służyć przewrotny spot, w którym główną rolę gra uosobienie stereotypów Polaka na wakacjach – Janusz, którego parawan i reklamówka jest jednak niczym w porównaniu z zachowaniami „normalnych” plażowiczów. Jest powód, aby uświadamiać - każdego sezonu tylko z gdyńskich plaż zbieranych jest ponad 200 ton różnego rodzaju odpadów
05.07.2022

Powstała Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu - rekomendacja w sprawie założeń do PEP 2040

Powstaje Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. Rada powstaje w burzliwym momencie wojny rosyjskiej w Ukrainie, kiedy wiele ustalonych zasad i starych przekonań ulega przewartościowaniu. Celem Rady jest wsparcie procesów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne i transformację energetyczną w Polsce. Inicjatorkami przedsięwzięcia są Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Projekt i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii. Do współtworzenia rady zostało zaproszonych ponad 20 ekspertek i ekspertów energetyc
03.07.2022

EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

Powstanie nowego podmiotu wiąże się również z niedawno sfinalizowanym przejęciem portfela ANPAC obejmującego 11 elektrowni wodnych przepływowych oraz istniejących elektrowni Cerro Dominador. Platforma ma przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Chile poprzez innowacyjne projekty, w ramach których energia ze źródeł odnawialnych dostarczana będzie całodobowo.
30.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Głos eksperta: OZE vs OSD - odsłona druga - rozwiązanie

Kilka tygodni temu, w artykule „OZE vs OSD”, opisałem problem braku wystarczającej motywacji finansowej dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych („OSD”) do rozbudowy swoich sieci celem podłączenia nowych odnawialnych źródeł energii. Tekst wywołał spore poruszenie, czego efektem była lawina komentarzy ekspertów rynku energetycznego.
17.06.2022

KPO przewiduje utworzenie funduszu wspierającego MŚP w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych

Komponent E w KPO przewiduje wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej; planowane jest utworzenie specjalnego funduszu dla wsparcie m.in. MŚP w zakresie opracowywania zero- i niskoemisyjnych produktów - przekazał Grzegorz Rebkowiec, starszy menadżer w Crido.
17.06.2022

Energia z wiatru napędza transformacje energetyczną - nadchodzi Konferencja PSEW2022, 13-15 czerwca w Serocku.

Bezpieczeństwo i niezależność to słowa w ostatnich dniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Wojna w Ukrainie pokazała, jak krucha jest energetyka oparta o importowane głównie z Rosji paliwa kopalne - gaz, ropę i węgiel. Co zastąpi rosyjski węgiel? Odpowiedzią na to pytanie są Odnawialne Źródła Energii (OZE), a zwłaszcza energia z wiatru, która w ostatnich tygodniach nazywana jest „energią wolności”. Podczas tegorocznej Konferencji PSEW2022 w Serocku (13-15 czerwca) zostaną poruszone kluczowe zagadnienia i problemy stojące na
12.06.2022

Konferencja PSEW2022: polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność energetyczna i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu przyczynią się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw.
08.06.2022

Przełom w ładowaniu aut elektrycznych w Polsce: Power Dot postawi 1250 stacji o dużej mocy, dostępnych dla każdego

Paneuropejski operator Power Dot, korzystający m.in. z finansowania największego francuskiego funduszu infrastrukturalnego, jest w trakcie budowy 650 stacji o mocy powyżej 100 kW. Oznacza to 10-krotne zwiększenie obecnej infrastruktury szybkiego ładowania w Polsce. Do końca 2025 roku ma powstać w naszym kraju w sumie 1250 obiektów z logo Power Dot. Będą otwarte dla wszystkich użytkowników bez obowiązku rejestracji.
07.06.2022

Europosłanka Kloc: głosowanie w sprawie tzw. cła od śladu węglowego ważne dla Polski

Stawką planowanego niebawem w europarlamencie głosowania nad tzw. cłem od śladu węglowego jest konkurencyjność unijnego - w tym także polskiego - przemysłu - oceniła w poniedziałek europosłanka PiS Izabela Kloc. To będzie ważne głosowanie zwłaszcza dla Polski - oceniła.
06.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

Czy rolnictwo regeneracyjne zahamuje zmiany klimatu? Raport EASAC

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O tym mówi nowy raport europejskich Narodowych Akademii Nauk „Rolnictwo regeneracyjne w Europie”.
09.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania ZielonaGospodarka.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? MAG Offshore: Koncentrujemy się na budowie local content

Niedawno na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się nowy podmiot – MAG Offshore. Jest to wyspecjalizowana spółka zależna Morskiej Agencji Gdyni, polskiego operatora logistycznego, działającego także energetyce wiatrowej (transport elementów turbin). Nowy podmiot powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego rynku i jak się okazuje, nie próżnował od pierwszego dnia swojej działalności. W cyklu tekstów „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Pawłem Weinerem, prezesem zarządu MAG Offshore.
07.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PTMEW: Udało się skonsolidować polski przemysł offshore wind

W rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej ważną rolę odgrywają stowarzyszenia branżowe. To one niejednokrotnie są głosem sektora z rozważaniach na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, debatach na temat bieżących wyzwań, oraz w pracach nad regulacjami. W Polsce od wielu lat działa Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Czym się zajmuje? Jak ocenia zaangażowanie polskich firm w sektorze offshore wind? Jakie są plany PTMEW na 2022 roku? Pytamy Jakuba Budzyńskiego, wiceprezesa organizacji.
04.04.2022

Nabors inwestuje w GA Drilling, innowatora technologii ultragłębokich wierceń geotermalnych

Połączenie technologii GA Drilling PLASMABIT® z wiodącą w branży działalnością wiertniczą Nabors to kolejny odważny krok w kierunku zapewnienia dostępu do geotermii w każdym miejscu na świecie.
30.03.2022

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
29.03.2022

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

Z związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Niemcy powinny ponownie przemyśleć swój zakaz prowadzenia nowych odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - powiedział w niedzielę minister finansów Christian Lindner.
16.03.2022

Ukraina zakazuje eksportu nawozów - rynek z dużym problemem

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.
12.03.2022

PKO BP: notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy, windują ceny energii

Notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy. Powodem jest trwająca agresja Rosji na Ukrainę oraz zjawisko inflacji w światowej gospodarce - ocenił w czwartek PKO BP.
11.03.2022

Niemcy pozostają przeciwne wstrzymaniu importu paliw kopalnych z Rosji

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje". Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".
10.03.2022

PIE: wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych

Wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych: ropy naftowej, węgla i gazu. Wpłynie to m.in. na wzrost cen żywności - ocenił w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny.
01.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej"

Jedną z kluczowych firm specjalistycznych zaangażowanych w rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest DNV. Jest to ośrodek doradczy, który świadczy również niezależne, akredytowane usługi certyfikacyjne dla branży OZE. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Marka Roszaka, Market Area Managera na Polskę i kraje bałtyckie w DNV, o rolę firmy w rozwoju sektora oraz zaangażowanie na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
23.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.
16.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponen
09.02.2022

Najwyższy budynek świata nie jest podłączony do kanalizacji? Media donoszą o kolumnach szambowozów w Dubaju

Od 2009 r. w światowych mediach co pewien czas pojawiają się fałszywe, ale popularne doniesienia o tym, że stojący w Dubaju Burdż Chalifa - najwyższy budynek świata, nie jest podłączony do kanalizacji i codziennie odjeżdżają stamtąd ciężarówki wypełnione szambem.
06.02.2022

Kloc: unijne cło od śladu węglowego spełni swoją rolę, jeśli będzie uzupełnieniem ETS

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, spełni swą rolę tylko wtedy, gdy będzie w stanie uzupełnić istniejące mechanizmy zapobiegania ucieczce emisji w ramach ETS - ocenia europosłanka Izabela Kloc.
04.02.2022

Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.
01.02.2022

Szwedzki rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego

Rząd Szwecji zezwolił w czwartek na budowę składowiska zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Budzący kontrowersje obiekt ma powstać 500 metrów pod ziemią w gminie Oesthammar, 150 km na północ od Sztokholmu.
28.01.2022

KE: kwoty z tytułu kar dotyczące Turowa będą potrącone z płatności należnych Polsce z budżetu UE

Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE
20.01.2022

Prezes Wód Polskich: błąd przy projektowaniu kolektorów do "Czajki" powinien zostać wychwycony

Jeżeli nastąpił błąd przy projektowaniu układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie, to powinien zostać wychwycony i skorygowany w fazie wykonawczej. Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję – powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
18.01.2022

Obajtek o Saudi Aramco: wiążemy się z największą firmą

Wiążemy się z największą firmą świata, która ma bardzo nowoczesne technologie - powiedział w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odnosząc się do komentarza agencji Bloomberg, która zauważyła, że Saudi Aramco wchodząc do rafinerii w Gdańsku stawia stopę na rynku, który dotąd zdominowany był przez rosyjskie koncerny naftowe.
14.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

Morska energetyka wiatrowa będzie jednym z filarów transformacji nie tylko polskiego sektora energetycznego, ale także polskiego lidera rynku paliw – PKN Orlen. Celem koncernu jest podążanie ścieżką transformacji, która wytycza nowoczesna petrochemia oraz odnawialne źródła energii, w tym offshore wind. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Baltic Power o postępy w realizacji projektów morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. W ciągu nadchodzących 6 miesięcy inwestor wyłoni firmy odpowiedzialne
13.01.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.