W ORLEN Południe powstaje innowacyjny bioprodukt

zk

13.04.2022 17:04 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE W ORLEN Południe powstaje innowacyjny bioprodukt

Partnerzy portalu

W ORLEN Południe powstaje innowacyjny bioprodukt - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
W Grupie ORLEN uruchomiono pierwszą w Polsce pilotażową instalację do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Inwestycja o wartości 10 mln zł została zrealizowana w rafinerii Trzebinia należącej do spółki ORLEN Południe.

Po zakończeniu pilotażu instalacja ma być rozbudowana, a produkcja kwasu mlekowego docelowo zwiększona do 5 tys. ton rocznie. Taka ilość pozwoli na pokrycie ponad połowy krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt. Jest on powszechnie stosowany w nowoczesnym przemyśle, m.in. w branży chemicznej, spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej.

– Budujemy kompetencje w innowacyjnych obszarach, maksymalizując w ten sposób zyski i wzmacniając przewagi konkurencyjne. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy produkcję kwasu mlekowego, wykorzystując do tego mikroorganizmy. Tworzymy bioprodukt, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie na świecie. Ekologiczna inwestycja zrealizowana w ORLEN Południe przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i będzie kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię. Przyczyni się także do realizacji celów założonych w naszej strategii, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności emisyjnej Grupy ORLEN do 2050 roku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Kwas mlekowy wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu. Szeroko stosowany jest jako środek zakwaszający oraz konserwant. W przemyśle cukierniczym może np. polepszać strukturę i objętość wypieków. Ponadto kwas mlekowy oraz jego pochodne znalazły zastosowanie w branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej jako naturalne składniki nawilżające. Produkt może być też wykorzystywany do wytwarzania materiałów ekologicznych jako alternatywa dla plastiku. Wytworzony z niego polilaktyd (PLA) służy m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Przy produkcji kwasu mlekowego w ORLEN Południe wykorzystywane są mikroorganizmy. To one przerabiają surowce pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i przyjazny środowisku produkt. Głównym surowcem jest tu melasa, będąca odpadem przy produkcji cukru.

W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały do importowania go z Azji i Europy Zachodniej. Nowo powstała instalacja na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Jej uruchomienie to pierwszy krok do uzyskania produkcji na pełną skalę, czyli do 5 tys. ton rocznie. Obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie. Docelowo ORLEN Południe pokryje więc ponad połowę krajowego popytu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.