Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach

zk

21.04.2022 13:50 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach

Partnerzy portalu

Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Rozwój energetyki rozproszonej był głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania”. Spotkanie, którego organizatorem była Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach odbyło się 20 kwietnia 2022 r.

Transformacja sektora energetycznego w kierunku nisko i zeroemisyjnym, przy zapewnieniu stabilnych dostaw energii w odpowiedniej dla społeczeństwa cenie, wymaga stworzenia właściwych warunków. Dotyczą one przede wszystkim zwiększenia wykorzystania potencjału tkwiącego w ruchu prosumenckim, klastrach i spółdzielniach energetycznych, które już wkrótce będzie można wykorzystać jako podstawę lokalnego przełomu w energetyce.

Istotne jest, aby uwypuklić rozwój OZE, w tym energetyki rozproszonej, jako element szerokiego myślenia o systemie elektroenergetycznym, który będzie zapewniał przewidywalne i stabilne dostawy energii dla Polski. Jak zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stawia w tym zakresie ambitne cele.

- Chcemy, aby Polska odpowiedziała na cywilizacyjne wyzwanie, za jakie można uznać transformację naszej energetyki i szerzej gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Nie uda się tego zrobić bez uwzględnienia lokalnego wymiaru produkcji energii, wokół którego należy budować system energetyczny jutra - powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE, obecnie energetyka rozproszona jest niezwykle istotnym elementem miksu energetycznego. Z czasem ta rola  będzie rosła. Taki sposób wytwarzania energii elektrycznej przyczyni się nie tylko do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii czy znaczącej redukcji emisji, ale również przybliży nas do spełnienia rosnących ambicji Unii Europejskiej.
 
- Dynamiczny rozwój mikroinstalacji w Polsce jest i będzie w dalszym ciągu wzmacniany poprzez programy wsparcia finansowego, takie jak np. program „Mój Prąd”, którego czwarta edycja ruszyła 15 kwietnia. W efekcie uruchomionych programów mamy już ponad 6,5 GW mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach PV, a na koniec lutego 2022 r. liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 921 tys. - mówił wiceminister Ireneusz Zyska.  

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE z 29 października 2021 r. wprowadzone zostało pojęcie prosumenta wirtualnego i zbiorowego, co także umożliwiło  wielu milionom Polaków stać się prosumentami. Rozwój OZE, w tym energetyki rozproszonej ma też odzwierciedlenie w założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 29 marca br.

- OZE to sposób na zwiększenie suwerenności energetycznej Polski i wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego kraju. To również szansa na inwestycje, które uczynią z regionów górniczych inkubatory zmian  i innowacji - dodał wiceminister Ireneusz Zyska.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.