Wiceminister Zyska o „Polskim Ładzie” na Śląsku

zk

02.07.2021 09:21 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wiceminister Zyska o „Polskim Ładzie” na Śląsku

Partnerzy portalu

Wiceminister Zyska o „Polskim Ładzie” na Śląsku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Transformacja energetyczna, rozwój fotowoltaiki oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to główne tematy debaty dot. „Polskiego Ładu”, która odbyła się 30 czerwca 2021 roku w Mysłowicach. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska oraz wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś.

Jak podkreślił wiceminister Zyska, kolejne dziesięciolecia będą wymagały znacznych inwestycji na rzecz rozwoju OZE, poprawy efektywności energetycznej oraz jakości powietrza.

– Odpowiedzią na te wyzwania jest „Polski Ład”, który jest szansą na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, komfortu i zamożności polskiego społeczeństwa – powiedział.

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska realizuje tę agendę od początku swojego powstania. Efektem jest m.in. przyjęta w lutym br. „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”, która składa się z trzech filarów – zbieżnych z założeniami Polskiego Ładu – dodał.

Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zaznaczył, że pierwszy filar to sprawiedliwa transformacja, czyli uwzględnienie potrzeb regionów i grup zawodowych, które dziś są uzależnione od paliw kopalnych i które bez odpowiedniej interwencji poniosą niewspółmierny koszt transformacji.

– Chodzi tu m.in. o zapewnienie nowych miejsc pracy i gałęzi przemysłu. Naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która nie tylko zwiększy poszanowanie środowiska i klimatu, ale też da impuls gospodarce, pobudzi krajowy i lokalny przemysł i usługi oraz wyzwoli innowacyjność, a przy tym będzie akceptowalna społecznie i zapewni sprawiedliwe warunki dla przemian w regionach najbardziej narażonych na obciążenia transformacyjne – wyjaśnił.

Wiceminister Zyska zwrócił uwagę, że nigdy nie było w Polsce tak dobrych warunków do rozwoju OZE jak obecnie.

– Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom Polski i polskiej gospodarce bezpiecznej i czystej energii. Dlatego drugi filar PEP2040 to zeroemisyjny system energetyczny. W 2040 roku ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę w tym procesie odegra wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. Równolegle do wielkoskalowej energetyki rozwijać się będzie energetyka rozproszona i obywatelska – oparta na lokalnym kapitale – powiedział.

– Widzimy dynamiczny wzrost w sektorze fotowoltaiki – w 2015 roku mieliśmy ok. 4 tys. prosumentów, dziś jest ich ok. 600 tys. – dodał.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, przypomniał także, że kolejnym, zdecydowanym krokiem w procesie transformacji polskiego sektora energetycznego jest rozwój energetyki wiatrowej na morzu.

– Przygotowujemy wielkie projekty na Bałtyku, które zaktywizują m.in. polskie porty, a w samej gospodarce stworzą ok. 70 tys. nowych miejsc pracy – podkreślił.

Wiceminister dodał również, że działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska służą transformacji całej polskiej gospodarki w kierunku innowacyjności i neutralności klimatycznej.

Dlatego jedną z inicjatyw przewidzianych w ramach „Polskiego Ładu” jest też rozwój technologii i wykorzystania wodoru. Inwestycje w wodór dają szansę na rozwój krajowego przemysłu, wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych, generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki oraz wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego – zauważył.

Pełnomocnik rządu ds. OZE zaznaczył również, że priorytetem „Polskiego Ładu” i jednocześnie trzecim filarem polityki energetycznej Polski jest poprawa jakości powietrza.

– Realizujemy nasz flagowy program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł, który umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych oraz przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji – wyjaśnił.

W odpowiedzi na oczekiwania społeczne oraz wszystkich zainteresowanych stron od momentu uruchomienia programu, był on już kilkukrotnie modyfikowany. Wprowadziliśmy takie usprawnienia jak m.in. integracja z programem „Mój Prąd”. Wprowadzane przez nas zmiany przynoszą zamierzone efekty – już ponad 1860 gmin zdecydowało się na zawarcie porozumienia z wfośigw, co zwiększyło także liczbę składanych wniosków o dofinansowanie wymiany tzw. „kopciuchów”.

Zdaniem wiceministra Ireneusza Zyski, w zakresie koordynacji działań i programów bardzo ważna jest współpraca z samorządami.

– Aktywne uczestnictwo wszystkich grup społecznych i uwzględnienie ich głosu w wyznaczaniu polityki klimatyczno-energetycznej Polski na kolejne lata odgrywa jedną z ważniejszych kwestii w procesie transformacji w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Wierzę, że dzięki realizacji „Polskiego Ładu” przekażemy kolejnym pokoleniom kraj bardziej zielony i przyjazny środowisku – podsumował.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.