Wynik wyszukiwania - "polityka" - Wiadomości

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

Powstaje międzyresortowy zespół do spraw transformacji energetycznej

Budujemy, we współpracy m.in. z Ministerstwem Klimatu i Środowiska międzyresortowy zespół, zajmujący się sprawami transformacji energetycznej - mówiła we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Zmiany klimatyczne będą główną przyczyną spadku różnorodności biologicznej

Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej połowie XXI wieku główną przyczyną jej utraty będą zmiany klimatyczne - informuje czasopismo „Science”.
05.05.2024

Zmiany klimatu mają coraz groźniejszy wpływ na zdrowie ludzi

Zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia i życia ludzi, przez co powodują coraz większe koszty społeczne. Dlatego konieczne są intensywne działania na rzecz transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych. Przyniosą one zyski, nie tylko ekonomiczne – oceniają eksperci.
19.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na 9. Forum Kohezyjnym w Brukseli: Inwestujemy w transformację ekologiczną, cyfrową i społeczną

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, że minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wzięła udział w dwudniowym unijnym Forum Kohezyjnym, na którym mówiła m.in. o transformacji energetycznej.
13.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

MFiPR: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa społecznie

Transformacja energetyczna polskiej gospodarki, przyszłość polityki spójności UE i równomierny rozwój regionalny państw oraz polska prezydencja w Radzie UE to główne tematy rozmów minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Paryżu. Minister przebywała z wizytą w stolicy Francji, gdzie uczestniczyła w posiedzeniu Forum Infrastruktury OECD. Spotkanie było poświęcone budowaniu przez państwa OECD odporności infrastruktury na zachodzące zmiany klimatyczne.
11.04.2024

Projekt: większe miasta będą musiały opracować plany adaptacji do zmian klimatu

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub większej niż 20 tys. osób będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Będzie można również określić wymagania jakościowe dla np. peletu drzewnego spalanego w domowych piecach.
09.04.2024

Czas na gaz. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie nabiera tempa

W Europie budowane są kolejne terminale LNG oraz gazociągi, będące efektem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który wymiernie przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym.
01.04.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

NIK: miasta nieskuteczne w walce ze smogiem pochodzącym z transportu

Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu - uznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
26.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

NIK: coraz starsza sieć elektroenergetyczna nie pozwala uwolnić gospodarki od węgla

Sieci elektroenergetyczne się starzeją, a jakość energii jest coraz niższa, co utrudnia wykorzystanie źródeł odnawialnych i odchodzenie od węgla. Rozwój hamują niedostateczne inwestycje i brak odpowiednich regulacji - poinformowała w środę Najwyższa Izba Kontroli.
20.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Zieleń. Transport. Powietrze. Społeczna debata kandydatów do władz Warszawy już 26 marca

Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi warszawskie organizacje społeczne zapraszają dziennikarzy, lokalnych aktywistów i wszystkich mieszkańców miasta na debatę przedwyborczą. 26 marca (wtorek) o godz. 18:30 kandydaci do Rady Miasta będą pytani, jak zamierzają zmienić Warszawę w zdrowszą przestrzeń do życia. Debata będzie transmitowana online.
20.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

GDOŚ czeka na pisemne uzasadnienie wyroku WSA ws. kopalni Turów

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. kopalni Turów - przekazał PAP rzecznik prasowy GDOŚ Jakub Troszyński. W środę WSA w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów.
14.03.2024

Korwin-Mikke o ociepleniu klimatu: nic nam nie grozi

Ekolodzy przekonują, że mamy nie jeść mięsa, mamy nie jeździć samochodami spalinowymi, bo planecie coś grozi. Otóż nic nam nie grozi. Cykle klimatyczne zawsze były, temperatura raz rosła, raz opadała. Nie ma niebezpieczeństwa – powiedział we wtorek kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke.
12.03.2024

Samorząd Sanoka chce za kilka lat być miastem bezemisyjnym

Samorząd Sanoka na Podkarpaciu planuje, że w 2028 r. miasto będzie zdekarbonizowane i bezemisyjne. Węgiel i inne paliwa używane do tej pory, aby dostarczać m.in. ciepło mieszkańcom Sanoka, zastąpione zostaną przez odnawialne źródła energii, w tym wodór.
12.03.2024

Eksperci: bez zmiany podejścia do budowania nie będzie transformacji klimatycznej w miastach

Bez zmiany sposobu, w jaki budujemy nasze budynki, nie będzie transformacji klimatycznej miast - ocenili uczestnicy debaty podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Ich zdaniem kluczową rolę odegrają tu samorządy oraz branża budowlana stosująca nowoczesne rozwiązania, które obniżają ślad węglowy nowych i istniejących budynków.
08.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Rolnicy w Szwajcarii żądają, by władze wypełniały zobowiązania redukcji emisji gazów

Rolnicy kilku kantonów zażądali, by szwajcarskie władze federalne podjęły wszelkie niezbędne środki w celu wypełnienia międzynarodowych i krajowych zobowiązań Szwajcarii w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
06.03.2024

Kolejne inwestycje w zieloną energię we współpracy z polskimi gminami na rzecz rozwoju OZE

Zdaniem ekspertów OX2 oprócz większej niezależności od podwyżek cen energii, farma wiatrowa w gminie oznacza wpływy z podatków od budowanych wiatraków na poziomie około 150–200 tys. zł rocznie od jednej turbiny, farma fotowoltaiczna - 17-18 tys. rocznie z każdego hektara. Podatki z inwestycji płynące z farm wiatrowych i słonecznych do samorządów są znaczącym zastrzykiem finansowym dla budżetów gmin i silnym impulsem do rozwoju tego regionu.
05.03.2024

Minister przemysłu: transformacja energetyczna przebiegnie od węgla do atomu

Transformacja energetyczna w Polsce przebiegnie od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa przemysłu na Śląsku jest najlepsza - oświadczyła w piątek szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka podczas oficjalnej inauguracji działania ministerstwa w Katowicach.
01.03.2024

Wesoły: oczekuję od Ministerstwa Przemysłu skutecznej transformacji

Oczekuję od Ministerstwa Przemysłu skutecznej transformacji woj. śląskiego i energetyki - powiedział w środę w Radiu Katowice wiceprzewodniczący śląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, b. wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, poseł Marek Wesoły.
28.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Dwie uczelnie i firma przygotują studia podyplomowe z transformacji energetycznej

Politechnika Śląska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny będą współpracowały z firmą Energo-Complex z Piekar Śląskich przy prowadzeniu studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. W poniedziałek podpisano umowę konsorcjum w tej sprawie.
13.02.2024

Minister klimatu: unijny cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie wiąże Polski

Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
10.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Na transformację energetyczną Polska może wydać ponad 500 mld zł

W najbliższych latach na transformację energetyczną Polska może wydać ponad 500 mld zł - poinformowała w sobotę w TVN 24 minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że wznowiono parce nad ustawa o funduszu transformacyjnym, z którego m.in. byłaby ona finansowana.
04.02.2024

Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”

O tym, jak ważne jest budowanie niezależności energetycznej dla samorządów i jak można osiągnąć ten cel w najbliższym czasie będą dyskutować uczestnicy konferencji Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin, która już 21-22 marca odbędzie się w Netto Arenie.
29.01.2024

Chrzest dużego kontenerowca napędzanego metanolem dla Maersk. To początek nowej "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
28.01.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca

Nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca – mówił w sobotę wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji organizowanej przez Renew Europe i Polskę 2050. Zapowiedział, że decyzje w tej kwestii będą zapadały przy udziale ekspertów, a także lokalnych społeczności.
20.01.2024

Koalicja Klimatyczna: ambitny cel klimatyczny UE na 2040 jest w interesie Polski

Koalicja Klimatyczna z niepokojem przyjmuje oświadczenia niektórych przedstawicieli strony rządowej, którzy odżegnują się od poparcia dla celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w Unii Europejskiej z powodu rzekomych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Polska powinna poprzeć ten cel i dążyć do jego jak najpilniejszej realizacji. Zwłaszcza, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową redukcje w UE powinny sięgnąć nie 90, lecz 100 proc. do 2040 roku.
18.01.2024

Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w 2023 r. wyniosła dla całej opisywanej strefy 97,16 EUR/MWh, co w świetle mrocznych perspektyw z miesięcy poprzedzających ten okres dostaw należy poczytywać za bardzo pozytywny rezultat. Polski rynek rozliczył się średnią wartością 117,04 EUR/MWh (ok. 20% powyżej średniej). W Europie kontynentalnej drożej wyceniana była energia spotowa we Włoszech i Grecji.
14.01.2024

KIB: wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton rocznie

Wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton w skali roku - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych 500 tys. ton kukurydzy.
11.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Światowe Forum Ekonomiczne chce zeroemisyjnych ciężarówek

Dekarbonizacja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem padło na sektor transportowy – Światowe Forum Ekonomiczne z aprobatą wypowiada się o zeroemisyjnych ciężarówkach.
24.12.2023

European Energy ma swój udział w dekarbonizacji sektora morskiego transportu

Przemysł i branża transportowa to po energetyce dwa obszary, które odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego European Energy angażuje się w produkcję zielonych paliw do napędzanych e-metanolem kontenerowców Maersk. To przełom w myśleniu o realizacji modelu zeroemisyjnej gospodarki.
20.12.2023

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Rosnący popyt na zrównoważone budynki i zaostrzające się przepisy niosą korzyści biznesowe z inwestowania w zielone rozwiązania

Obecne warunki gospodarcze stawiają przed inwestorami i najemcami wyzwania skłaniające ich do inwestowania w modernizację i zabezpieczanie swoich nieruchomości na przyszłość. Nowy raport JLL The Commercial Case for Making Buildings More Sustainable przedstawia trzy kluczowe czynniki, które powinny być priorytetem dla najemców i właścicieli przy podejmowaniu decyzji, w celu stworzenia bardziej stabilnego i zrównoważonego środowiska budowlanego.
17.12.2023

COP28. Nowy prezydent Argentyny nie wycofa kraju z porozumienia paryskiego

Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia – zapewniła w rozmowie z agencją Reutera argentyńska wysłanniczka na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju Marcia Levaggi.
10.12.2023

Wojewoda mazowiecki negatywnie o Strefie Czystego Transportu w Warszawie

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński negatywnie ocenia uchwaloną przez Radę Warszawy w czwartek Strefę Czystego Transportu w stolicy. "Tak długo jak będzie to w mojej prawnej kompetencji gruntownie zbadam legalność uchwały" - zapowiedział.
08.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Czy projekt Izera przetrwa kadencje nowego rządu?

Decyzja o zatrzymaniu projektu Izery byłaby bardzo zła i nieuzasadniona ekonomicznie – uważa Tomasz Kędzierski, dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
29.11.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledczą dotyczącą polityki energetycznej

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm

Mądre korzystanie z energii odnawialnej staje się obecnie koniecznością. Wiąże się to zarówno z polską i unijną polityką przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale to jednocześnie wielka szansa dla naszej gospodarki, zwłaszcza małych firm.
23.11.2023

Realizacja celów z dokumentów strategicznych pozwoli Polsce uzyskać 31,5 proc. energii z OZE

Gdyby cele wyznaczone w strategicznych dokumentach, takich jak Polityka energetyczna Polski czy Strategia wodorowa, zostały w pełni wdrożone, to w 2030 r. z odnawialnych źródeł energii pochodziłoby 31,5 proc. zużywanej w Polsce energii – wynika z raportu "Zrozumieć cele OZE".
22.11.2023

Rząd przyjął rozporządzenie ws. inwestycji w linie energetyczne

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie ws. wykazu inwestycji towarzyszących przebudowie istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV - podano na stronie kancelarii premiera.
22.11.2023

Nabór do drugiej edycji Akademii Wodorowej, projektu Orlenu dla studentów i absolwentów, przedłużony do 26 listopada

Do 26 listopada została przedłużona rekrutacja do drugiej edycji Akademii Wodorowej - Akademii H2 dla studentów lub absolwentów uczelni wyższych. W pierwszej edycji projektu udział wzięło 30 osób z całej Polski. Autorzy najlepszych projektów otrzymali płatne staże w Orlenie i firmach partnerskich.
21.11.2023

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
16.11.2023

Chińczycy trzymają się mocno. Chińskie cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla

Światowe gospodarki podążają za spełnianiem kolejnych celów klimatycznych. Nie inaczej jest w przypadku Chin, będących globalnym liderem odnawialnych źródeł energii.
15.11.2023

Premier Kanady wysyła sprzeczne sygnały w kwestii polityki klimatycznej

Premier Kanady Justin Trudeau wysyła sprzeczne sygnały w kwestii swojej polityki klimatycznej - oceniła we wtorek agencja Reutera, powołując się na ekspertów ds. środowiska. W ich opinii Trudeau złagodził swoją politykę dotyczącą podatku od emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć obciążenia związane z kosztami życia w regionie, który jest bastionem jego partii.
14.11.2023

Prezes PGG: aktualna produkcja węgla o 5 mln mniejsza od zakładanej w umowie społecznej

Aktualna produkcja węgla kamiennego (energetycznego) w Polsce jest ok. 5 mln ton mniejsza od zakładanej w zawartej ponad 2 lata temu umowie społecznej dla górnictwa - wskazuje prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
14.11.2023

Koalicja Klimatyczna: rolnictwo to nasza wspólna sprawa. Czas na pakt społeczny dla polskiego rolnictwa

Zapewnienie godziwych dochodów rolnikom, odpowiedniej jakości i ilości żywności wszystkim mieszkańcom Polski oraz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich powinno stać się priorytetem dla każdego polityka i decydenta w naszym kraju - wskazują wspólnie Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Ratujmy Rzeki, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody oraz Koalicja Stop Fermom Przemysłowym.
07.11.2023

Aktywiści Just Stop Oil zaatakowali obraz Diego Velazqueza w National Gallery

Dwoje aktywistów grupy Just Stop Oil, która - jak sama twierdzi - walczy ze zmianami klimatu, zaatakowało w poniedziałek młotkami znajdujący się w National Gallery w Londynie obraz Diego Velazqueza "Wenus z lustrem", rozbijając chroniącą płótno szybę.
07.11.2023

Agrowoltaika: podwójne wykorzystanie gruntów - do produkcji rolnej i energii

Agrowoltaika, czyli połączenie na tym samym obszarze produkcji rolnej i produkcji energii z paneli może być receptą na ochronę gruntów rolnych przed zmianami klimatycznymi, jak i na brak gruntów pod fotowoltaikę - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
05.11.2023

Niemcy na zakręcie. Unijne cele emisyjne zbyt ambitne dla Berlina

Niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił 24 października strategię przemysłową, której celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Obecne ambitne cele klimatyczne są nie do spełnienia dla Berlina.
04.11.2023

Polski przemysł zasługuje na mądrą politykę przemysłową w rozwoju offshore

Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
30.10.2023

Globalna polityka klimatyczna na nie. Głos buntu czy wołającego na puszczy?

Polityczne strategie klimatyczne wywołują różne emocje – zarówno akceptacji, jak również sprzeciwu. Troska o środowisko niejednokrotnie wiąże się z decyzjami ograniczającymi emisje dwutlenku węgla, co często wiążę się ze znacznymi kosztami transformacji energetycznej. Taka sytuacja może budzić uzasadniony głos sprzeciwu.
30.10.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
28.10.2023

Nowy Prometeusz? Ameryka pragnie stworzyć ośrodek fuzji jądrowej w ciągu 10 lat

Stany Zjednoczone coraz mocniej zwiększają rolę sektora nuklearnego w krajowej energetyce. Tym razem spore nadzieje wiązane są z wykorzystaniem fuzji jądrowej, nad którą prace dotowane są przez rząd.
27.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

W miarę ocieplania się klimatu rolnictwo zagrozi bioróżnorodności nawet przy biegunach Ziemi

Światowy krajobraz rolniczy w ciągu najbliższych 40 lat mocno się zmieni. Wraz ze wzrostem globalnej temperatury obszary dzikiej przyrody coraz bliżej biegunów Ziemi staną się odpowiednie do uprawy roślin, co bardzo zagrozi ich bioróżnorodności.
20.10.2023

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

Rząd zaktualizował Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

Rząd podjął uchwałę ws. przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Aktualizacja dokumentu jest konieczna m.in. ze względu na prace KE nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.
17.10.2023

Safety first! Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Offshore to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu morskiego, która przyczynia się do tworzenia tysięcy wysoko specjalistycznych miejsc pracy. Szacuje się, że w nadchodzących 20 latach w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej może znaleźć zatrudnienie nawet 100 tys. osób. Zaawansowane projekty offshore niosą ze sobą liczne wyzwania w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa morskiego.
17.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

Firma EDP Renewables (EDPR) zwiększyła ponad dwukrotnie swoją zainstalowaną moc fotowoltaiczną w regionie Azji i Pacyfiku, z około 480 MWp w lutym 2022 r. do ponad 1 GWp. Jest to ważny kamień milowy dla firmy udowadniający jej zaangażowanie w napędzanie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku.
12.10.2023

Samorządy w obliczu energetycznych wyzwań

Polskie miasta w coraz większym stopniu podejmują wyzwania, jakie stawia przed nimi polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Zmieniają także swoje podejście do energetyki w przestrzeni miejskiej. Dążenie do niskoemisyjności i wspieranie „zielonych” rozwiązań nie może mieć miejsca bez rozwoju nowych technologii w obszarze dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej.
06.10.2023

W niedzielę wchodzą przepisy ustawy o OZE m.in. dotyczące klastrów energii biometanu

Wsparcie odnawialnych źródeł energii zarówno na rynku energii elektrycznej jak i rynku ciepła, promocja klastrów energii, a także wykorzystania biometanu - przewidują przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które w niedzielę wchodzą w życie.
01.10.2023

Zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
28.09.2023

M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii

Chcemy dokonywać transformacji i zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii, ale w sposób rozsądny i w tempie, które jesteśmy w stanie udźwignąć - mówił w środę podczas IX Kongresu Energetycznego we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.
27.09.2023

I.Zyska: W ciągu niemal 4 lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy OZE

W ciągu niespełna czterech lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy odnawialnych źródeł energii – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że w Polsce jest ponad 1 mln 300 tys. prosumentów.
27.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
25.09.2023

Nowa Lewica podpisuje się pod Manifestem 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podpisał się w poniedziałek pod Manifestem 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu. "Obecnie polityka klimatyczna w Polsce nie istnieje. Polska w ten sprawie ma naprawdę dużo do zrobienia" - stwierdził wicemarszałek Sejmu.
25.09.2023

Prezes KGHM: miedź napędza rewolucję energetyczną

Miedź napędza rewolucję energetyczną; to kluczowy, strategiczny surowiec, bez którego transformacja energetyczna nie jest możliwa – powiedział we wtorek w Karpaczu prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
06.09.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Minister Buda: szersze wykorzystanie OZE w blokach przyniesie oszczędności finansowe

Dostosowaliśmy istniejącą już formę prosumenta energii odnawialnej do potrzeb wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych; szersze wykorzystanie OZE w blokach przyniesie oszczędności finansowe - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Parlament zakończył w czwartek prace nad nowelizacją ustawy o OZE.
18.08.2023

Ekologiczny hotel, czyli jaki?

Intensyfikacja szeroko rozumianych proekologicznych działań w branży budowlanej daje się zauważyć już od dawna. Troska o środowisko naturalne sukcesywnie wkracza na kolejne sektory rynku, stopniowo przeradzając się w nowy trend, którego praktyczne realizacje możemy już od jakiegoś czasu zaobserwować także w branży hotelarskiej. Czy inwestowanie w ekologię może zatem stać się sposobem na uzyskanie konkurencyjnej przewagi na rynku?
16.08.2023

MKiŚ: nie są prowadzone w żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki

Nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki - zapewnił w poniedziałek rzecznik resortu klimatu. Podkreślono natomiast, że dzięki programom uruchomionym przez rząd: Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi, dostęp do energii ze słońca ma prawie 1,3 mln prosumentów.
15.08.2023

JLL realizuje zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju i różnorodności

JLL opublikował raport ESG za 2022 r., podsumowujący postępy w realizacji kluczowego celu w zakresie zrównoważonego rozwoju, jakim jest przekształcenie przestrzeni zajmowanych przez firmę w budynki o zerowej emisji dwutlenku węgla. Realizuje tym samym zobowiązania w ramach polityki World GBC Net Zero Carbon Buildings Commitment 2030. Firma informuje również, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia kluczowych celów w zakresie różnorodności.
12.08.2023

Raportowanie ESG dla branży morskiej z drugim dnem?

Z uwagi na fakt, iż coraz większe emocje w branży morskiej rodzi raportowanie ESG w niniejszej publikacji zostaną szczegółowo przeanalizowane regulacje dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, iż w praktyce ta kwestia może dotyczyć każdego przedsiębiorcy, dokonującego transakcji na terenie UE.
06.08.2023

Klimatolog: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.
04.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Irlandzka rewolucja wodorowa: Zielona przyszłość gospodarki wodorowej Wyspy Szmaragdowej

Irlandia jest krajem, który w ostatnich latach zasłynął ze swojego ambitnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kraj ten przyjął 12 lipca 2023 roku strategię wodorową, mającą stworzyć ramy rozwoju. dla sektora wodorowego. Strategia ta, będąca prawdopodobnie jedną z najbardziej przełomowych i innowacyjnych na świecie, ma na celu wykorzystanie obfitej energii wiatru morskiego kraju do produkcji wystarczającej ilości zielonego wodoru na potrzeby krajowe i eksportu.
02.08.2023

P. Gliński: państwo musi być suwerenne energetycznie i mieć "zatkany" budżet

Państwo powinno być suwerenne energetycznie, mieć "zatkany" budżet, i myśleć o tych, którzy wymagają wsparcia, w tym dzieciach i rodzinach wielodzietnych, mówił w sobotę w trakcie Kaszubsko-Kociewskiego Kongresu Samorządowego w Wejherowie szef MKiDN Piotr Gliński.
22.07.2023

Wizyta wysłannika prezydenta Bidena ma doprowadzić do wznowienia dialogu w sprawie zmian klimatu

Trzydniowa wizyta wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego w Chinach ma na celu wznowienie dialogu między dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych. Jednak rozmowy Kerry'ego, w tym z głównym dyplomatą ChRL Wangiem Yi oraz premierem Li Qiangiem, mogą przyczynić się też do poprawy trudnych relacji między oboma państwami – pisze we wtorek agencja Reutera.
18.07.2023

Europoseł PiS pyta KE o "antyatomowy lobbing niemieckich fundacji we Francji i w Polsce"

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie "antyatomowego lobbingu niemieckich fundacji we Francji i w Polsce".
11.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złoż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Polityka Energetyczna Polski do 2040 zagrożona. Winne nowe przepisy

Przepisy przyjęte przez Sejm opóźnią albo zablokują realizacje ogłoszonej przez rząd Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. Regulacje uderzają zarówno w OZE jak i w przemysł energochłonny.
30.06.2023

Orlen Benzina uruchomiła drugą w Czechach stację tankowania wodorem

Orlen Benzina, spółka Orlen Unipetrol, uruchomiła w miejscowości Zaluzi koło Litvinowa drugą w Czechach stację tankowania wodorem przeznaczoną dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów - poinformowała w środę czeska firma należąca do Grupy Orlen.
30.06.2023

Rada AGRIFISH w Luksemburgu – ważne tematy dla rolnictwa i rybołówstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi informuje, że posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) było poświęcone ważnym, bieżącym sprawom związanym z rybołówstwem i rolnictwem. Polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
29.06.2023

Kongres 590: rozwój małego atomu wymaga dostosowania przepisów do specyfiki SMR [WIDEO]

Potrzebna jest aktualizacja prawa, która pozwoli uwzględnić specyfikę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych - red.) i umożliwić szybkie zastosowanie tej technologii w Polsce - powiedział Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas VIII edycji Kongresu 590. Jego zdaniem rozwój tzw. małego atomu to ogromna szansa dla Polski, ale „nie możemy popełnić błędów, takich jak przy gazie łupkowym”.
26.06.2023

Społeczności energetyczne na rynku gazu

Rosyjska agresja na Ukrainę unaoczniła politycznym decydentom, że uniezależnienie się od paliw kopalnych to nie tylko szansa na złagodzenie skutków katastrofy klimatycznej, ale również na zdobycie energetycznej niezależności.
25.06.2023

Potrzebny „okrągły stół” energetyki. Bez pilnych zmian systemowych Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku nie ma szans na realizację!

Inwestorzy OZE powinni uczestniczyć w rozbudowie i modernizacji sieci dystrybucyjnej na zdrowych zasadach, a rząd musi pilnie dostosować regulacje do planów zapisanych w PEP2040 – to główne wnioski z panelu „Lądowa energetyka wiatrowa – gdzie jesteśmy” podczas konferencji PSEW Serock 2023.
23.06.2023

Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590"

"Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna były i są nadal naszymi absolutnymi priorytetami. To najważniejszy filar polityki energetycznej Polski" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas "Kongresu 590". W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2023 r. w Warszawie, uczestniczyła również wiceminister Małgorzata Golińska.
22.06.2023

PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach

Podczas konferencji #PSEW2023 jednym z punktów zwrotnych, mających nakreślić plan działań rządu w aspekcie rozwoju OZE była debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach. W roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. Jakie są recepty polityków?
21.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości [WIDEO]

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Ustawa cenowa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE ? Branża wiatrowa rozważa zaskarżenie przepisów zamrażających ceny energii.

Przepisy wprowadzone tzw. „Ustawą cenową” mogą być niezgodne z konstytucją a także przepisami o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy skupieni wokół Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej rozważają zaskarżenie przepisów od Komisji Europejskiej, która może skierować sprawę do TSUE. Chodzi m.in. o przepisy zwalniające z limitów cenowych instalacje o mocy poniżej 1 MW
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Grupa Orlen: na terenie budowanych elektrowni w Grudziądzu i Ostrołęce powstały fundamenty pod kluczowe urządzenia

Na terenie budowanych w ramach Grupy Orlen elektrowni gazowo-parowych w Grudziądzu i Ostrołęce wykonane zostały fundamenty pod pierwsze kluczowe urządzenia dla obu obiektów– kotły odzysknicowe. W sumie wykorzystano ponad 3,6 tys. metrów sześc. betonu - podała w piątek Energa.
19.06.2023

PKN Orlen o Anwilu: dobiega końca rozbudowa linii nawozowej, w sąsiedztwie zakładu ma być umiejscowiony SMR

Trzecia linia produkcyjna nawozów, która powstaje w Anwilu z Grupy Orlen, jest prawie ukończona. Zaawansowanie przedsięwzięcia to ok. 97 proc. W bliskim sąsiedztwie tego zakładu ma w przyszłości powstać mały reaktor jądrowy SMR. Obie inwestycje podnoszą konkurencyjność Grupy Orlen - poinformował koncern.
17.06.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce [WIDEO]

Transformacja energetyczna, transformacja ciepłownictwa - systemowego jak również indywidualnego wymaga maksymalnego wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. O tym jak sprostać temu wyzwaniu dyskutowano podczas pierwszego Forum pn. „Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce”, zorganizowanego 16 maja 2023 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) w Warszawie.
15.06.2023

Dąbrowski: rozmawiamy z bankami o finansowaniu elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie

Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami o finansowaniu budowy elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie, poinformował w środę Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dodał, że spółka planuje jej uruchomienie do 2035 roku.
14.06.2023

W USA rozpoczął się pierwszy proces o zmiany klimatyczne wytoczony władzom stanowym

W amerykańskim stanie Montana rozpoczął się w poniedziałek pierwszy proces, w którym mieszkańcy skarżą władze stanowe o prowadzenie działań, które przyspieszają globalne ocieplenia i zagrażają ich przyszłości. Skarżący - młodzi ludzie nie przekraczający 22 lat - twierdzą, że polityka prowadzona przez stan Montana łamie ich konstytucyjne prawo do "czystego i zdrowego środowiska" - podkreśla agencja Reutera.
14.06.2023

PGE stawia większy nacisk na magazyny energii [WIDEO]

W kolejnych latach udział energii z OZE w polskim miksie energetycznym ma sukcesywnie rosnąć. – Zielona transformacja, oparta na źródłach odnawialnych, wymaga jednak potężnych inwestycji w magazyny energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. W pomorskim Żarnowcu PGE planuje budowę największej tego typu instalacji w Europie – bateryjnego magazynu energii o mocy powyżej 200 MW i pojemności powyżej 820 MWh. Na potrzeby bilansowania popytu i podaży w systemie niezbędne są jednak nie tylko magazyny wielkoskalowe, ale
13.06.2023

DNV i Zakher Marine będą współpracować nad rozwiązaniami w zakresie redukcji emisji

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV i Zakher Marine International (ZMI), właściciel i operator jednostek pracujących w sektorze offshore wind, podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący współpracy w zakresie rozwiązań dekarbonizacyjnych.
09.06.2023

EKF 2023: sektor ubezpieczeniowy widzi w transformacji energetycznej szansę na rozwój w nowym kierunku

Transformacja energetyczna w stronę odnawialnych źródeł energii to dla rynku ubezpieczeń duże wyzwanie, ale również ogromna szansa – uznali uczestniczy debaty na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Kluczowa będzie właściwa ocena ryzyka w tym nowym obszarze i adekwatna wycena składek.
08.06.2023

IEA: globalny wzrost OZE napędzany przez słońce i wiatr

Według Międzynarodowej Agencji Energii, globalna moc energii odnawialnej wzrośnie w tym roku o jedną trzecią, napędzana przez intensywne wdrażanie fotowoltaiki i energii wiatrowej.
07.06.2023

Grupa Orlen ogłosiła politykę klimatyczną - celem osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.

Naszym celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. - przypomina m.in. dokument Polityka klimatyczna Grupy Orlen, który w czwartek opublikował koncern. Wskazano w nim, że motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r. jest transformacja energetyczna.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Naukowcy: skutecznie działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację

Skuteczne działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację większości aspektów gospodarki, systemu energetycznego, rynków międzynarodowych i globalnych ram współpracy - czytamy we wspólnej deklaracji naukowców kilkudziesięciu akademii nauk.
26.05.2023

Tauron zainwestuje w tym roku sieci w elektroenergetyczne 2,4 mld zł

Tauron zainwestuje w tym roku w sieci elektroenergetyczne 2,4 mld zł – podał w czwartek koncern. Oznacza to ponad połowę tegorocznych nakładów inwestycyjnych grupy, deklarowanych wcześniej na 4-4,6 mld zł.
25.05.2023

Nadchodzi era pływających elektrowni jądrowych

Czy mały atom stanowi alternatywę dla OZE? Czy w perspektywie długoterminowej ilość generowanych odpadów - chociażby jak w przypadku trudnych w recyklingu komponentów turbin wiatrowych, lub niezbędnej i wymagającej infrastruktury zarówno w kontekście przesyłu i magazynowania w przypadku paliw syntetycznych takich jak zielony wodór czy e-metanol, spowoduje, że świat się zwróci ku małym reaktorom?
24.05.2023

Resort klimatu analizuje możliwość wsparcia transportu publicznego zasilanego gazem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwości wsparcia podmiotów transportu publicznego w zakresie rosnących cen gazu - wynika z informacji resortu, który odniósł się w ten sposób do apelu samorządowców o ustanowienie limitów stawek na sprężony gaz ziemny (CNG) dla transportu publicznego.
23.05.2023

Ozdoba: Oczekujemy natychmiastowego działania Niemiec w sprawie odebrania odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje założenia do skargi skierowanej do Komisji Europejskiej na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się Niemiec od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.
22.05.2023

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.” Autorzy niniejszego artykułu celowo rozpoczynają swoje rozważania na temat fizycznej przeszkody, stojącej na drodze inwestycji związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, jednym z wniosków nasuwających się z
21.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

Moskwa: realizujemy duże, ambitne projekty, to m.in. atom, rozwój i stabilizacja OZE

Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym, powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Lublinie.
18.05.2023

Rosną wydatki w ramach polityki surowcowej Polski

W środę podczas konferencji "Rola polityki surowcowej państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski" w Warszawie Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio poinformował, że budżet na 2023 rok przeznaczony na realizację zadań w ramach polityki surowcowej Polski to 113 mln zł. Dziadzio dodał, że chodzi o wykonanie 83 zadań bieżących i kontynuowanie już prowadzonych.
18.05.2023

Na 144 auta użytkowane w stołecznym ratuszu tylko 17 to samochody elektryczne

Urząd miasta stołecznego Warszawy dysponuje 144 samochodami służbowymi, z czego tylko 17 z nich to auta elektryczne. Rafał Trzaskowski promuje politykę ekologiczną, jednak same władze Warszawy nie mają w planach przesiadki ze służbowych aut na transport bardziej przyjazny środowisku.
18.05.2023

Minister Moskwa: świadomość i wiedza o energetyce w ubiegłym roku wzrosła

Szefowa resortu klimatu i środowiska uczestniczyła w panelu "Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy" w ramach kongresu. Odpowiadając na pytanie moderatora o wydatki na utrzymanie bezpieczeństwa na rynku energii przyznała, że "wsparcie Polski było jednym z największych, a na pewno jednym z najwcześniej zapewnionych obywatelom i całej grupie podmiotów: samorządom, szkołom, szpitalom, ale też mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom".
18.05.2023

Polskie i europejskie bezpieczeństwo energetyczne tematem na Samorządowym Kongresie Trójmorza

O zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w Europie, a także potrzebie zachowania suwerenności energetycznej mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza. Międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, świata biznesu oraz naukowców odbyło się 17 maja 2023 roku w Lublinie.
18.05.2023

Klęska nieurodzaju po trzech latach suszy zapowiedzią głębokich zmian politycznych w Argentynie

Wielka klęska nieurodzaju zbóż, jaka dotknęła Argentynę, jednego z ich wielkich światowych eksporterów, nałożyła się na 109-procentową, najwyższą na świecie, po libańskiej, inflację i wszystkie prognozy przewidują jako skutek głębokiego kryzysu gospodarczego poważne zmiany polityczne w kraju rządzonym przez lewicę.
18.05.2023

Konferencja "Rola Polityki Surowcowej Państwa" startuje już jutro

W Warszawie odbędzie się 17 maja br. o godzinie 9:30 konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat Honorowy nad konferencją objął premier Mateusz Morawiecki.
16.05.2023

Morska i lądowa energetyka wiatrowa w Polsce. Nowe rozdanie podczas konferencji PSEW2023 w Serocku

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW 20-22 czerwca br. w Serocku.
15.05.2023

Infrastruktura musi się szybciej dostosować do rosnącej produkcji energii z OZE. Obecnie większość wniosków o przyłączenie takiej instalacji otrzymuje decyzję odmowną

Jak wskazuje Krzysztof Kobyłka, ekspert WiseEuropa, w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej właśnie aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Dziś kluczowe w kontekście polskiej transformacji energetycznej jest sprzyjające prawo, odblokowanie możliwości inwestowania w OZE m.in. poprzez liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej, która nadal jest zbyt restrykcyjna, ułatwienia dla inwestycji w długoterminowe kontrakty cPPA, magazyny energii, a prz
15.05.2023

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach

Według raportu Polska wyróżnia się jako kraj o najwyższym poziomie poparcia dla zaawansowanej energetyki jądrowej.
11.05.2023

Polityka Surowcowa Państwa - rok po przyjęciu przez rząd RP

17 maja 2023 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat honorowy nad konferencją objął Premier Mateusz Morawiecki.
11.05.2023

Konferencja PSEW2023 zbliża się wielkimi krokami [WIDEO]

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW2023 20-22 czerwca w Serocku.
11.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 i dalszej oraz potrzebie dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

Polska aktywnie uczestniczy w berlińskim Dialogu Klimatycznym

2-3 maja 2023 r. Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w Petersberskim Dialogu Klimatycznym w Berlinie. Polska delegacja pod kierunkiem wiceministra klimatu i środowiska aktywnie uczestniczy w Dialogu Klimatycznym. W spotkaniu, pod przewodnictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, organizatorów COP29 w Dubaju, udział wzięło liczne grono ministrów i przedstawicieli 35 państw z całego świata. Wydarzenie miało na celu wymianę oczekiwań w zakresie wyników tegorocznego szczy
04.05.2023

Ciepłownictwo szuka nowych sposobów na zazielenianie. Jednym z pomysłów jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro. Jednak bez tych inwestycji ciepłownictwo wciąż będzie ponosić wysokie koszty paliw kopalnych i zanieczyszczenia środowiska, a także konsekwencje związane z niewypełnieniem unijnych wymogów klimatycznych. – Technologia, technologia i jeszcze raz technologia plus odejście od węglowodorów. Na bazie tego musimy zmienić polskie ciepłownict
01.05.2023

ESG: umowy PPA kluczowe dla zielonego łańcucha dostaw

Umowy PPA zazielenią łańcuchy dostaw. Dla firm energia z OZE może oznaczać lepsze perspektywy na międzynarodowych rynkach.
30.04.2023

Hybrydy OZE prześcigają węgiel

Za planami rządu ogłoszonymi w PEP 2040 musi nadążyć legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia innowacyjnych technologii.
27.04.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.