Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska usunęła inwazyjne rośliny z rezerwatu przyrody

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska usunęła inwazyjne rośliny z rezerwatu przyrody - ZielonaGospodarka.pl
23.05.2024 14:27
Strona główna Klimat, Edukacja Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska usunęła inwazyjne rośliny z rezerwatu przyrody

Partnerzy portalu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska usunęła inwazyjne rośliny z rezerwatu przyrody - ZielonaGospodarka.pl

W rezerwacie przyrody Zamczysko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska usunęła czeremchę amerykańską - poinformowało w czwartek biuro prasowe RDOŚ w Katowicach. Zabieg ten ochroni rodzimą florę przed kolonizacją inwazyjnej rośliny - dodało.

"Pozostawiona bez ingerencji, intensywnie wzrasta i z łatwością wyprzedza w konkurencji o światło otaczające ją pozostałe gatunki roślin. Skutkuje to błyskawicznym jej rozrastaniem się, aż stanie się pokaźnych rozmiarów drzewem" – przekazał zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) Katowice i regionalny konserwator przyrody Przemysław Skrzypiec.

Czeremcha amerykańska jest gatunkiem obcym dla naszej flory, a także bardzo ekspansywnym. Szybko kolonizuje nowe tereny i tym samym ogranicza występowanie innych gatunków roślin. Dotyczy to zarówno drzew, krzewów, jak i innych roślin występujących w runie.

Jak podkreśla RDOŚ, jest to zjawisko szczególnie niekorzystne w obiekcie, którego celem ochrony jest drzewostan dębowy, stwarzając np. problemy z jego naturalnym odnawianiem się.

W marcu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał zarządzenie, w którym jako jedno z koniecznych dla rezerwatu zadań ochronnych wskazał usuwanie tego gatunku.

"Przygotowując się do jej eliminacji, wiedzieliśmy, że najprostsza metoda jej usuwania, czyli wycięcie - jest jednocześnie najmniej skuteczna. Powoduje ona błyskawiczny rozrost nowych pędów z pozostałego pnia" – podkreślił główny specjalista RDOŚ Katowice Adam Jurzykowski.

Zabieg usuwania czeremch odbył się na przełomie kwietnia i maja. Zaplanowano go z użyciem trzech metod. Pierwszą było obrączkowanie największych roślin. Pozbawia się pień części tkanki odżywiającej drzewo o szerokości kilku centymetrów; w ten sposób powstaje charakterystyczna obrączka, a drzewo usycha.

Kolejny sposób, tym razem na najmłodsze osobniki, to wyrywanie ręcznie. Natomiast pośrednie zostały usunięte mechanicznie, bądź ścięte na wysokości 1 m od poziomu gruntu.

Jak zaznaczył RDOŚ, odszukanie wszystkich drzew i poprawne wykonanie tych zabiegów gwarantuje pozbycie się inwazyjnej rośliny w sposób najskuteczniejszy i najmniej oddziałujący na przyrodę. Realizacji działań na terenie rezerwatu Zamczysko podjęła się firma wyspecjalizowana w przeprowadzaniu podobnych zabiegów ochronnych.

W planach jest zabezpieczenie obszaru rezerwatu przed ponownym pojawieniem się czeremchy. RDOŚ zajmuje się również uzyskaniem pozwoleń właścicieli działek sąsiadujących z tym obiektem, gdzie również rośnie ta roślina, na przeprowadzenie zabiegów jej eliminacji.

Rezerwat przyrody Zamczysko we Wręczycy Wielkiej to jeden z najmniejszych i najstarszych rezerwatów w województwie śląskim. Został utworzony w 1953 roku w celu ochrony lasu dębowego i pozostałości średniowiecznego zamku. Rosnące tam dęby szypułkowe osiągają wiek nawet 200 lat. Towarzyszą im buki zwyczajne, graby, lipy drobnolistne, klony zwyczajne, a także modrzewie europejskie i jodły pospolite.

Na terenie rezerwatu znajduje się grodzisko średniowieczne. Specjaliści oceniają, że gród w tym miejscu funkcjonował w XII i XIII w., ale osadnictwo mogło zacząć się wcześniej i trwać dłużej. 

autorka: Julia Szymańska

jms/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.