Wielkopolskie. Siedem aut elektrycznych trafi do gmin w ramach projektu odchodzenia od węgla

Wielkopolskie. Siedem aut elektrycznych trafi do gmin w ramach projektu odchodzenia od węgla - ZielonaGospodarka.pl
03.09.2024 12:30
Strona główna Transport, Elektromobilność Wielkopolskie. Siedem aut elektrycznych trafi do gmin w ramach projektu odchodzenia od węgla

Partnerzy portalu

Wielkopolskie. Siedem aut elektrycznych trafi do gmin w ramach projektu odchodzenia od węgla - ZielonaGospodarka.pl

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazał pierwsze auto elektryczne w ramach projektu „Życie po węglu”; do gmin trafi w sumie siedem tego typu samochodów – poinformowała we wtorek Anna Parzyńska-Paschke z biura komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Auto odebrali wójt gminy Grodziec Mariusz Woźniak oraz doradca klimatyczny Przemysław Klinowski. Jak przekazała Parzyńska-Paschke, wkrótce sześć samochodów trafi do kolejnych wielkopolskich gmin. Samochody mają wspierać pracę doradców klimatycznych i promować elektromobilność wśród mieszkańców wschodniej Wielkopolski.

Samochody przekazane zostały w ramach projektu „Life After Coal PL” („Życie po węglu”). To jeden z programów, które mają pomóc Wielkopolsce Wschodniej odejść od węgla. W ramach programu w kilkudziesięciu samorządach regionu zatrudnieni zostali doradcy klimatyczni, którzy wspierają mieszkańców w sięganiu po środki z przeznaczonego dla Wielkopolski Wschodniej Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz programów rządowych i samorządowych.

Jak dodał członek zarządu województwa Jacek Bogusławski, w ramach projektu przygotowane zostaną także projekty termomodernizacyjne nieruchomości oraz stworzone zostaną bazy danych i systemy IT służące ocenom energetycznym. „Część z tych zadań jest już z powodzeniem realizowana, a nowe samochody elektryczne będą temu procesowi służyły” – powiedział Bogusławski.

Program „Life After Coal PL” zainaugurowany został niemal dwa lata temu. Na zaplanowane w nim zadania przeznaczone zostanie 18 mln euro – w większości pochodzących z Unii Europejskiej, ale również Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu województwa wielkopolskiego. Koordynatorem programu są Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, a uczestnikami ponad 40 podmiotów, głównie samorządy z terenu Wschodniej Wielkopolski oraz krajowej i zagraniczne organizacje.

bsk/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.