Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych Baltic Towers

Strona główna Energetyka, OZE Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych Baltic Towers

Partnerzy portalu

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych Baltic Towers - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

W Gdańsku odbyła się 5 czerwca uroczystość związana z trwającą budową fabryki morskich wież wiatrowych, które w przyszłości zostaną postawione na Morzu Bałtyckim i nie tylko. Fabryka Baltic Towers ma stać się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji zajmującym kluczową pozycję w budowie polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore.

Inwestycja jest efektem współpracy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., hiszpańskiej firmy GRI Renewable Industries, a także powołanej do realizacji inwestycji spółki Baltic Towers.. Związane z budową zostały zlokalizowane na Wyspie Ostrów w Gdańsku, w samym centrum Pomorskiego Regionu Przemysłowego (terenie dawnej Stoczni Gdańskiej), nieopodal Morza Bałtyckiego. Projekt, ma na celu budowę największej i najbardziej zaawansowanej fabryki wież wiatrowych offshore w Europie.

Na wyspie Ostrów pojawili się zaproszeni goście, w tym przedstawicieli branży energetycznej, władz krajowych i lokalnych, a także podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Wśród nich byli m. in. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Dorota Pyć, prezes GRI Renewable Industries Jon Riberas, prezes zarządu Remontowa Holding S.A. Adam Ruszkowski, prezes zarządu stoczni Crist S.A. Krzysztof Kulczycki a także członkowie zarządów Grupy Przemysłowej Baltic oraz Agencji Rozwoju Przemysłu..

- Są takie miejsca historyczne i momenty historyczne i chwile, w których naprawdę aż serce się raduje patrząc jak dzieje się w naszych oczach historia. Gdańsk to jest wspaniałe miejsce, serce Trójmiasta i dzięki tej współpracy, dzięki temu wspaniałemu innowacyjnemu projektowi, wracamy tak naprawdę do pierwszej ligi światowego biznesu. Sektorowo zaczynamy nowy rozdział, który na dekadę tak naprawdę ugruntuje pozycję Gdańska Trójmiasta i tej historycznej stoczni w nowej odsłonie na rynku zarówno europejskim jak i światowym - powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski.

- To miejsce, jego przyszłość, losy przez ostatnie 30 lat nie były wcale oczywiste i trzeba było wiele pracy i determinacji, aby tutaj zadział się sukces, którego właśnie jesteśmy świadkami. Najważniejsi są ludzie i z tego miejsca też chciałbym podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania Baltiv Towers, do powstania innych inicjatyw, które dzieją się na Wyspie Ostrów. Chciałbym też podziękować wszystkim zaangażowanym, bo są tu osoby, które pamiętają jeszcze Polskę sprzed 1989 roku, wszystkim, którzy między innymi na tej ziemi walczyli właśnie o Polskę.

O Polskę lepszą, o Polskę bogatą, mogącą kooperować z liderami z zachodniej Europy- zaznaczył Jakub Dulski, członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Obecnie następuje zmiana energetyczna, ważna dla naszego kraju nie tylko dlatego, że musimy odejść od kopalnych źródeł, ale również dzisiaj już możemy sobie jasno powiedzieć, jest to związane z bezpieczeństwem państwa. Niewątpliwie farmy wiatrowe to jest gigantyczny rynek, który przyniesie nam dodatkowe zatrudnienie,  rozwój, czy odatkowe dochody dla Państwa, co w dzisiejszych czasach też nie jest do znaczenia. Również dodatkowe dochody dla miasta. Przed nami cel jakim jest osiągnięcie klimatycznej neutralności do 2050 roku. Z jednej strony jest to bardzo trudne do osiągnięcia, a z drugiej strony, gdyby nie ten cel, to pewnie nigdy byśmy nie rozwijali się tak bardzo szybko, jak to robimy dzisiaj i tak bardzo nie inwestowali w tę zmianę dla naszych przecież kolejnych pokoleń. Województwo pomorskie, ja to mówię zawsze, jest liderem w realizacji wielu strategicznych inwestycji. Oprócz tego, że mówimy o elektrowniach wiatrowych, to mówimy również o budowie pierwszej elektrowni jądrowej na terenie naszego województwa – powiedziała Beata Rutkiewicz.

- GRI wraz ze swoim partnerem ARP S.A, jest zaangażowana w budowę jednego z najbardziej niezwykłych obiektów wież wiatrowych na świecie. Ta spółka joint venture w Polsce będzie jednym ze światowych liderów w produkcji wież wiatrowych na rynek offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów wyznaczonych przez Polskę i Europę w zakresie powstrzymania zmian klimatycznych. - przekazał Jon Riberas

Następnie odbyła się symboliczna ceremonia położenia kamienia węgielnego. W tym celu przygotowano kapsułę czasu, w której wcześniej, podczas targów Edu Offshore Wind 2024 umieszczono dokument z podpisami uczestnikami wydarzenia. Dodano do niej kolejny, na którym znalazł się akt erekcyjny wraz z złożonymi tego dnia podpisami przedstawicielami podmiotów i instytucji związanych z budową fabryki.

Akt erekcyjny podpisali Prezes Zarządu ARP S.A Michał Dąbrowski, Wiceprezes ARP S.A. Jakub Dulski, Właściciel GRI Renewable Industries Jon Riberas, Prezes Zarządu GRI Renewable Industries Antonio Barbosa, gość specjalny - przedstawicielka Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce Maria del Rocio Hualde Chico, przedstawiciele Zarządu Baltic Towers Jakub Wnuczyński, Bruno Orlando Lima Antunes, Marcin Jackowicz, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz prezydent Gdańska Piotr Grzelak.

W dalszej części wydarzenia odbyło się wręczenie pamiątkowych, grawerowanych tablic. Otrzymały je osoby, które wyróżniono za działalność na rzecz Pomorza i gospodarki regionu.

W związku z budową zakładu budującego wieże wiatrowe, który ma posiadać dostęp do infrastruktury portowej, powstanie hala produkcyjna, w której będą wytwarzane wieże dla turbin wiatrowych o mocy 15 MW, o powierzchni 6,2 hektara. Wyposażona w ciężkie dźwigi będzie produkować sekcje morskich wież o ciężarze do do 500 ton, długości 50 metrów i średnicy 10 metrów średnicy. Teren pod place odkładcze wynosi 9,3 ha. Cała wartość budynków, maszyn i innego wyposażenia wynosi 200 mln euro. Na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż skomplikowanego wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej, będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez kluczowych klientów rynku MEW.

Jak wskazał Jakub Wnuczyński, członek zarządu Baltic Towers, wytworzoną energią z wiatru na morzu Pomorze będzie dzielić się z resztą kraju, stając się niejako " oknem" na transfer energii z morza tam, gdzie jest ona potrzebna. "Dla naszego przemysłu, dla rozwoju tego przemysłu i dla wzrostu jego konkurencyjności. Uważam, że tutaj Gdańsk i całe Pomorze odgrywa bardzo ważną i kluczową rolę. Jednak lokowanie nowych zakładów produkcyjnych w Gdańsku, energochłonnych, również wpisuje się w tą strategię produkcji z wykorzystaniem energii. Dlatego dla offshore'u nie ma alternatywy, te duże produkty muszą postawać w rejonach nadmorskich, w rejonach z bezpośrednim dostępem do portu ze względu na swoje gabaryty", zaznaczył.

Podmioty zaangażowane w to przedsięwzięcie podkreślają, że moce produkcyjne będą wystarczające do wytworzenia ponad 150 wież rocznie i przede wszystkim utworzenia 500 nowych, wyspecjalizowanych stanowisk pracy, co będzie miało znaczący wpływ dla lokalnej społeczności. Oferuje zatrudnienie w takich profesjach jak spawacz, operator słupowy sięgnika, magazynier, pracownik działu produkcji, jakości, logistyki, inżynierii, technologii, utrzymania ruchu i BHP.

Nowi pracownicy będą mieli dostęp do różnego rodzaju technologii i szkoleń doskonalących ich  kompetencje a każdym etapie ich rozwoju zawodowego. Szkolenia będą oferowane zarówno na miejscu jak i lokalizacjach hiszpańskiego partnera spółki. Ponadto Baltic Towers koncentruje się na wspieraniu zrównoważonej przyszłości energetycznej.W zamierzeniu fabryka stanie się istotnym, wręcz kluczowym elementem wzmocnienia polskiego łańcucha dostaw dla rozwijanej w Polsce morskiej energetyki wiatrowej. Jej budowa ma się zakończyć w II kwartale 2025 roku.

- Tworzymy zupełnie nową gałąź przemysłu z perspektywą rozwoju i pracy w tej gałęzi w perspektywie 20, 30, nawet 40 lat. Jest to inwestycja i przemysł na miarę budowy przemysłu stoczniowego, górniczego czy hutniczego,  z niesamowitymi możliwościami, jeżeli chodzi o rozwój kariery. Branża, która dopiero w tej chwili tak naprawdę rozpoczyna gwałtowny wzrost, czyli każdy, kto dołączy do tego typu przedsięwzięć i połączy swoją karierę z morską energetyką wiatrową, dzisiaj będzie pionierem i będzie specjalistą na skalę polską i europejską, ponieważ rozpoczynając swoją ścieżkę dzisiaj,

wiemy, że mamy perspektywę pracy w tym obszarze - podkreślił Jakub Wnuczyński.

Spółka Baltic Towers powstała w wyniku współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu i hiszpańskiej firmy GRR Renewable Industries, w celu stworzenia jednej z kluczowych inwestycji dla wzmocnienia łańcucha dostaw w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Ten wspólny projekt ma pozwolić na wzrost znaczenia regionu i Polski w obszarze tej prężnie rozwijającej się branży. Nowa fabryka morskich wież wiatrowych w zamierzeniu ma stać się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji, zajmującym kluczową pozycję w budowie Polskiego łańcucha dostaw dla offshore wind. To znacząco wpłynie na dalszy rozwój potencjału gospodarki morskiej w naszym regionie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.