Wynik wyszukiwania - " fabryka" - Wiadomości

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
14.05.2024

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestasa wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).
08.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty – PSEW i miasto Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Odnawialne źródła energii rozwijają się dynamicznie. W polskiej transformacji energetycznej kluczową rolę odegra morska energetyka wiatrowa. Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
04.03.2024

Somfy Climate: odpowiedź na pojawiające się wyzwania klimatyczne

Somfy, lider w dziedzinie automatyzacji okien, drzwi i bram wprowadza na rynek innowację – Somfy Climate, czyli szereg rozwiązań, które stanowią ogromny krok w dziedzinie zarządzania komfortem termicznym w budynkach. To nie tylko odpowiedź na rosnące wyzwania związane z klimatem, ale także potwierdzenie zaangażowania firmy w tworzenie inteligentnych rozwiązań dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Pierwsza publiczna prezentacja produktów serii odbędzie się podczas trwających międzynarodowych targów R+T w Stuttgarcie.
26.02.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Erbud wybuduje halę produkcyjną dla fabryki wież wiatrowych Baltic Towers

Erbud zawarł umowę z Baltic Towers o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku - podała spółka w komunikacie.
22.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

GameChange Solar otwiera fabrykę systemów nadążnych do ogniw słonecznych w Brazyli

Brazylijski Bank Rozwoju (BNDES) przyznał certyfikat FINAME systemom nadążnym firmy pod kątem spełnienia wymogów w zakresie lokalnej zawartości obowiązujących w Brazylii.
24.01.2024

Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla Szczecina. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
16.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Duńska firma Vestas, światowy potentat w branży offshore zapowiada budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada inwestycje w produkcję nowej generacji paliwa nuklearnego

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział inwestycje warte 300 mln funtów (1,5 mld zł) w produkcję paliwa do nowej generacji elektrowni jądrowych, by wypchnąć Rosję z pozycji głównego dostawcy takiego paliwa – podała w nocy z soboty na niedzielę agencja Reutera.
07.01.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Jak wygląda zrównoważona fabryka przyszłości?

Świat stanął przed koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w kierunku zielonej transformacji. Jednak aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku, kluczowe jest przekształcenie całego sektora produkcyjnego, co spowoduje znaczące przemiany w funkcjonowaniu i organizacji fabryk. Odpowiadając na te zmiany, Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią, opracowała koncepcję przyjaznego dla otoczenia zakładu, dostosowanego do zmian klimatycznych. Jak wygląda zielona fabryka przyszło
27.12.2023

Certyfikat typu dla turbiny Vestasa V236-15,0 MW

Przełomowa, 15-megawatowa turbina wiatrowa Vestasa osiąga kluczowy kamień milowy. Niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej V236-15,0 MW otrzymała Certyfikat Typu.
12.12.2023

Energa: na plac budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce dotarły kolejne części turbozespołu

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Impact będzie dostarczał Solarisowi systemy bateryjne w latach 2024-27

Wyspecjalizowana w produkcji baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii firma Impact Clean Power Technology przedłużyła współpracę z Solaris Bus & Coach na dostawy systemów bateryjnych w latach 2024-2027 - podała w poniedziałek spółka. Firmy współpracują ze sobą od 2012 roku.
20.11.2023

Elemental Holding z sukcesem realizuje koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Elemental, wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych.
19.11.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.
13.11.2023

Ecopolplast uruchomił pierwszą linię pilotażową do produkcji cyrkularnych TPE w Gdyni

Ecopolplast oficjalnie otworzył pierwszą innowacyjną linię do produkcji Ecoplastomerów - cyrkularnych TPE wykonanych wyłącznie z recyklingu. Fabryka w Polsce jest dogodnie położona, z łatwym dostępem i bliskością do międzynarodowego portu morskiego i lotniska w Gdyni, co umożliwia ekspresową wysyłkę do destynacji międzynarodowych.
10.11.2023

Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów

8 listopada 2023 roku Siemens Energy wraz ze swoim partnerem Air Liquide otworzył w Berlinie nowy zakład produkujący elektrolizery. Do 2025 roku mają stamtąd wprowadzać na rynek co najmniej trzy gigawaty mocy elektrolizy rocznie.
09.11.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

W Porcie Szczecin powstanie nowoczesna fabryka do produkcji wież wiatrowych

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały w Szczecinie przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie.
19.10.2023

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
17.10.2023

Rozwiązania cyfrowe i elektryczne mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w budynkach biurowych nawet o 70%

Modernizacja budynków z wykorzystaniem podejścia cyfrowego jest najlepszą drogą do dekarbonizacji, wynika z nowych badań Schneider Electric, lidera cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji.
13.10.2023

Rzeki to fabryki mikroplastiku

Model zmiany plastikowych śmieci wrzucanych do rzek na toksyczny mikroplastik pokazuje, że to jednorazowe naczynia z polistyrenu, fragmenty styropianu i kawałki folii rozpadną się najszybciej. Tempo powstawania mikroplastiku zależy też od klimatu, energii przepływu wody czy obecności roślin.
08.10.2023

ElectroMobility Poland zostanie właścicielem działki w Jaworznie pod budowę fabryki polskich aut elektrycznych

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) w wyniku postępowania przetargowego za 128 mln zł zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 ha na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Powstanie tam fabryka polskiej marki aut elektrycznych Izera. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.
28.09.2023

Fabryka Northvolt w Gdańsku zasilana zieloną energią od Polenergii

W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym. Od października obiekt będzie zasilany zieloną energią z polskiej farmy wiatrowej. Będzie to możliwe dzięki umowie na dostawę czystej energii, którą właściciel fabryki, spółka Northvolt, podpisał z Grupą Polenergia.
14.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

W Pruszkowie ruszy fabryka baterii dla aut elektrycznych i magazynów energii

Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia w podwarszawskim Pruszkowie uruchomi w styczniu 2024 r. pierwszą linię produkcyjną w fabryce baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii - wynika z wtorkowej informacji inwestora.
12.09.2023

Skawina. Fabryka baterii do rowerów elektrycznych planuje zwiększyć zatrudnienie do ok. 70 osób

75 tys. baterii do rowerów elektrycznych może wyprodukować rocznie fabryka w Skawinie pod Krakowem; w planach jest zwiększenie mocy i poszerzenie oferty. Zakład zamierza w przyszłości zwiększyć zatrudnienie z kilkunastu do ok. 70 pracowników - przekazała we wtorek krakowska firma Green Cell.
12.09.2023

Rury GRP z Gdańska podbijają świat

W obliczu kryzysu wodnego i dynamicznych zmian klimatu w Europie przedsiębiorcy zabiegają o przyjęcie przez Komisję Europejską Niebieskiego Ładu, który ma uruchomić olbrzymie środki na inwestycje wodne. Polska ma wszelkie możliwość produkcyjne, aby stać się liderem w tej kwestii w Europie, czego przykładem jest między innymi gdańska fabryka Amiblu, która eksportuje swoje produkty do niemalże 30 państw na kilku kontynentach.
29.08.2023

Ryga wprowadzi do użytku swoje pierwsze elektryczne autobusy komunikacji publicznej

Spośród łącznej floty 35 autobusów elektrycznych, 5 ma zostać przewiezionych do Rygi z fabryki w Polsce do końca października. Pozostałe 30 pojazdów jest zaplanowane na dostawę do drugiej połowy listopada.
28.08.2023

Northvolt rusza z produkcją w Gdańsku

Wybudowana w Gdańsku największa na kontynencie fabryka magazynów energii Northvolt startuje z produkcją.
23.08.2023

Chiński Shanghai Electric oraz niemiecki Siemens zacieśniają współpracę w obszarze ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązań

W dniach 25-27 lipca prezeska zarządu spółki Shanghai Electric, pani Leng Weiqing, odbyła wizytę w Niemczech, aby przeprowadzić rozmowy z Christianem Bruchem - prezesem, dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce Siemens Energy AG. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy branżowej obu podmiotów, w tym w zakresie wspólnych innowacji, a także promowanie transformacji energetycznej oraz rozwoju wysokiej jakości energii niskoemisyjnej.
05.08.2023

W Gdańsku powstał zielony przystanek autobusowy z bluszczu

Okryta bluszczem wiata powstała z inicjatywy Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG). Takie miejsce sprzyja czekaniu na autobus nawet, kiedy się spóźnia. Zatrzymuje się na nim, kursujący między Stogami a dworcem PKP we Wrzeszczu, autobus linii 158, a także "106" jeżdżąca na Westerplatte. 
04.08.2023

Kolejna spółka wodorowa rozpoczyna działalność w Polsce i wchodzi na giełdę

hiPower Europe, spółka zajmująca się rozwijaniem technologii wodorowych i ogniw paliwowych, podpisała umowę inwestycyjną z Arena.pl S.A. Dzięki niej, poprzez odwrotne przejęcie, stanie się podmiotem notowanym na warszawskiej giełdzie. Firma, jako pierwsza w Europie, rozpoczyna wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim.
04.08.2023

Spółka z Dolnego Śląska stworzyła pierwszy polski samochód elektryczny. Trwają rozmowy o rozpoczęciu seryjnej produkcji [WIDEO]

Największe firmy motoryzacyjne przeznaczają setki milionów dolarów na rozwój nowych platform dla pojazdów elektrycznych. Polskiej spółce Innovation AG z Dolnego Śląska udało się to zrobić w niecałe trzy lata, za zaledwie ułamek tego budżetu. Stworzony przez nią eVAN – w pełni elektryczny samochód dostawczy, który jest w stanie przejechać nawet do 400 km na jednym ładowaniu – uzyskał niedawno dopuszczenie do ruchu, a w tej chwili trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji. – eVAN jest pierwszym prawdziwie polskim samocho
13.07.2023

GRI wdraża program szkoleń, by przygotować się na nowe fabryki wież wiatrowych, m.in. w Polsce

Hiszpańska firma GRI Renewable Industries podała, że wdraża program szkoleń pracowniczych w swoich fabrykach, by przyspieszyć ich dochodzenie do pełnej operacyjności i przygotować się na otwarcie nowych. Jedna z nich powstanie w Gdańsku.
06.07.2023

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki komponentów wiatrowych

W opublikowanym obwieszczeniu prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz poinformował, że decyzją z dnia 30 czerwca br. odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej fabryki komponentów wiatrowych w Polsce, o co ubiegał się hiszpański producent komponentów wiatrowych Windar Renovables.
03.07.2023

200-letni buk z arboterum Wojsławice w Dolnośląskiem polskim „Drzewem Roku 2023”

Buk „Serce Ogrodu”, rosnący w arboretum Wojsławice – ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zwyciężył w 13. ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku – poinformowali w sobotę PAP organizatorzy plebiscytu ze stowarzyszenia kulturalno-ekologicznego Klub Gaja.
02.07.2023

Hynfra założyła spółkę w Jordanii. Powstanie tam fabryka zielonego amoniaku

Polska Hynfra i jordańska Fidelity Group utworzyły spółkę Jordan Green Ammonia L.L.C. Głównym celem jest budowa fabryki zielonego amoniaku w specjalnej strefie ekonomiczne Aseza w Akabie (Jordania).
30.06.2023

Vestas na PSEW 2023: warto premiować nowe technologie zmniejszające potencjalne oddziaływanie turbin wiatrowych na otoczenie [WIDEO]

W opinii ekspertów nowelizacja ustawy wiatrakowej, która zakłada budowę elektrowni wiatrowych na lądzie w odległości ponad 700 m od domów, nie jest wystarczająca do ich powstawania na skalę umożliwiającą w pełni wykorzystać potencjał. Potwierdza to Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland w firmie Vestas (duński producent turbin wiatrowych), która brała udział w konferencji PSEW 2023 w Serocku.
28.06.2023

Szwedzi chcą zainwestować kilkaset milionów euro w produkcję pomp ciepła we Wrocławiu

Kilkaset milionów euro chce zainwestować we Wrocławiu w rozwój fabryki produkującej pompy ciepła dla domów firma Aira, należąca do szwedzkiego holdingu Vargas. Fabryka ma ruszyć od nowego roku w wygaszanych zakładach Volvo Buses. Docelowo zatrudnienie może tam znaleźć kilkaset osób.
27.06.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

Wiceprezes IGU OZE: tylko 5 proc. pomp ciepła sprzedanych w ub.r. w Polsce wyprodukowano w kraju [WYWIAD]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.
05.06.2023

Orion Rail Logistics kolejnym nabywcą lokomotywy Gama z Pesy

Firma Orion Rail Logistics z Nowego Sącza jest kolejnym przewoźnikiem, który włączył do swojej floty lokomotywy Gama produkowane przez Pesę Bydgoszcz - poinformował w piątek dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak.
05.06.2023

Fabryka PepsiCo pod Środą Śląską otwarta. Arup: to najbardziej ekologiczny zakład firmy w Europie

W dniu 31 maja br. otwarto fabrykę PepsiCo w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej. Jest to najbardziej zrównoważony zakład produkcyjny koncernu w Europie. Za projektowanie i zarządzanie procesem budowy odpowiedzialna była firma Arup, specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak nowy browar Carlsberg w Hamburgu, zakład cukierniczy Cadbury-Wedel w Skarbimierzu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom opracowanym przez Arup, polski zakład PepsiCo już wkrótc
01.06.2023

MKiŚ jest list intencyjny w sprawie rozwoju polskiej technologii ogniw do magazynowania energii

PKN Orlen, Grupa Azoty, KGHM, PGE oraz największe polskie uczelnie podpisały list intencyjny o współpracy w rozwoju polskiej technologii ogniw jonowych do magazynowania energii. Wiceminister resortu klimatu Piotr Dziadzio podał, że w efekcie tych prac ma powstać fabryka ogniw.
30.05.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
29.05.2023

Nadchodzi era pływających elektrowni jądrowych

Czy mały atom stanowi alternatywę dla OZE? Czy w perspektywie długoterminowej ilość generowanych odpadów - chociażby jak w przypadku trudnych w recyklingu komponentów turbin wiatrowych, lub niezbędnej i wymagającej infrastruktury zarówno w kontekście przesyłu i magazynowania w przypadku paliw syntetycznych takich jak zielony wodór czy e-metanol, spowoduje, że świat się zwróci ku małym reaktorom?
24.05.2023

SANY Heavy Industry i Shenglong Metallurgical nawiązują strategiczną współpracę na rzecz ekologicznej transformacji w przemyśle stalowym

Spółka SANY Heavy Industry („SANY”, SSE: 600031), będąca czołowym międzynarodowym producentem ciężkiego sprzętu, niedawno zorganizowała ceremonię podpisania umowy, podczas której zawarła porozumienie o strategicznej współpracy z Guangxi Shenglong Metallurgical Co. Ltd. (Shenglong Metallurgical). Liang Linhe, prezes SANY Heavy Truck, i Lin Nengjing, dyrektor generalny Shenglong Metallurgy w imieniu swoich firm podpisali umowę dotyczącą strategicznej kooperacji.
22.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
21.05.2023

Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesną i stabilną energetykę

W Grudziądzu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Będzie to jedna najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie, gwarantująca dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii, tym samym przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców.
19.05.2023

Pierwsza fabryka kompostowalnych słomek oficjalnie otwarta w Polsce

Tex Year Group jest znanym producentem i marką oferującą szeroką gamę klejów i materiałów ekologicznych. Firma posiada siedzibę na Tajwanie i jest notowana na tamtejszej giełdzie. W ostatnim czasie firma założyła nową fabrykę w Polsce w ramach przedsięwzięcia joint venture z Minima Technology - największym na Tajwanie producentem kompostowalnej zastawy stołowej i opakowań spożywczych. Będzie to dziewiąta fabryka Tex Year na świecie.
16.05.2023

Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy

To Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów energetycznych grupy - wskazał w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Wyjaśnił, że siedzibą nowo powołanej do tego celu spółki będzie ZEW Niedzica.
12.05.2023

Przyszłość mobilności coraz bliżej teraźniejszości

Najważniejsi przedstawiciele i eksperci ryku motoryzacyjnego rozmawiali nt. rozwoju branży w Jaworznie podczas VI edycji International Automotive Business Meeting.
11.05.2023

Raport: inwestycje w małe reaktory jądrowe pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r.

Jeden reaktor SMR będzie wymagał zatrudnienia ponad 100 specjalistów. Biorąc pod uwagą szerokie plany koncernów jak Orlen, Synthos czy KGHM, inwestycje w SMR pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r. – ocenia firma doradcza KPMG.
04.05.2023

Michelin przestaje dostarczać ciepło mieszkańcom Olsztyna

30 kwietnia br., po 55 latach fabryka Michelin przestanie dostarczać mieszkańcom Olsztyna energię cieplną. Dyrektor Generalny Michelin Polska zapowiedział, że olsztyńska fabryka do końca 2024 r. przestanie używać węgla; zakład przechodzi transformację energetyczną.
28.04.2023

Newag wyprodukuje cztery pociągi elektryczno-spalinowe

Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził we wtorek wyniki przetargu na dostawę czterech tzw. hybryd, czyli dwunapędowych, elektryczno-spalinowych zespołów trakcyjnych, które będą wozić pasażerów na Pomorzu. Pojazdy za prawie 127 mln zł brutto wyprodukuje firma Newag.
26.04.2023

Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu

Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (Dolnośląskie). W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób – poinformowała w środę w komunikacie Grupa Bosch.
19.04.2023

Zwrot w kierunku GOZ to nie wybór, tylko konieczność

Wiele problemów współczesnego świata można byłoby zwięźle podsumować tak: za dużo konsumujemy i zbyt wiele cennych zasobów marnotrawimy – z wygody, lenistwa lub dlatego, że nic nas to nie kosztuje. Mówiąc wprost, rozwinięte społeczeństwa żyją dziś w epoce nadmiaru niespotykanego w historii świata. Samo w sobie nie jest to jeszcze niczym złym. Problem w tym, że rzadko – o ile w ogóle – płacimy realną cenę za to, co konsumujemy. I to będzie się musiało zmienić.
19.04.2023

Europejski wodór nabiera rozpędu! [WIDEO]

Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.
18.04.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

300 mln euro na budowę pierwszej w Polsce fabryki Daikin

W Ksawerowie k. Łodzi ruszyła budowa pierwszej w Polsce fabryki Daikin. Japoński koncern w zakład produkujący pompy ciepła zainwestuje 300 mln euro i zatrudni docelowo 3000 osób. Rozpoczynamy realizację ważnego dla regionu i kraju przedsięwzięcia - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
04.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

PSPA: e-paliwa pozostaną rynkową niszą, także po 2035 r.

Zeroemisyjne paliwa syntetyczne do silników spalinowych są rynkową niszą i pozostaną nią także po 2035 r., po wprowadzeniu w UE zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych - oceniają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Paliwa Alternatywnych.
31.03.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

W Zgorzelcu powstała pierwsza polska platforma dla pojazdów elektrycznych – EAGLE! [GALERIA]

Polskie pojazdy elektryczne, to nie tylko idea, ale wręcz konieczność. Wobec narastającego kryzysu paliwowego, dostawcze elektryki to właściwa alternatywa, tym bardziej, gdy będą napędzane energią zieloną. Akurat w Zgorzelcu, dzięki działalności Zgorzeleckiego Klastra Efektywności Energetycznej (ZKlaster), energii zielonej jest pod dostatkiem. Dlatego nie dziwi fakt, że właśnie w tym mieście, w ramach Huba Innowacji, spółka Innovation AG stworzyła pierwszą polską platformę dla pojazdów elektrycznych.
27.03.2023

Ciepło odpadowe to największe na świecie niewykorzystane źródło energii

Centra danych, supermarkety, stacje metra, fabryki, oczyszczalnie ścieków, budynki – wszystkie te obiekty wytwarzają duże ilości ciepła, które po prostu się marnuje. Tymczasem w samej tylko Warszawie ciepło odpadowe można by użyć do ogrzania 380 tys. domów. Odzysk ciepła to działanie, które nie może być pomijane w obecnym kryzysie energetycznym – czytamy w raporcie „Największe na świecie niewykorzystane źródło energii: Ciepło odpadowe”, przygotowanym przez ekspertów z Danfoss.
27.03.2023

Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023

180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który koordynują konkurs w Polsce. Drugie miejsce zajął dąb ze Słowacji, a trzecie kolonia jabłoni z Ukrainy.
22.03.2023

Sprzedaż ST3 Offshore – rozpoczyna się procedura przygotowania umów

20 marca okazał się przełomowym dniem dla szczecińskiej spółki ST3 Offshore. W aukcji ustnej dokonano wyboru oferty złożonej przed duńską spółkę Vestas. Teraz rozpoczyna się procedura przygotowania wszystkich umów.
21.03.2023

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!
20.03.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

Kolejny przetarg na sprzedaż ST3 Offshore zakończy się sukcesem? Wpłynęły dwie oferty

Pojawiła się szansa, że niebawem zakończy się saga sprzedaży upadłej spółki ST3 Offshore. W szóstym już przetargu na sprzedaż wpłynęły dwie oferty.
15.03.2023

VW zainwestuje 180 mld euro w elektryki

Volkswagen (VW) potwierdził swoje zaangażowanie w rewolucję elektromobilności poprzez inwestycję o wartości 180 mld euro w rozwój fabryk i technologii.
15.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
01.03.2023

Szczyt recyklingu: beton budowlany ze skonfiskowanej kokainy

Skuteczna walka prezydenta Guillermo Lasso Mendozy w Ekwadorze przeciwko kartelom narkotykowym przyniosła nieoczekiwany problem: ilość konfiskowanej kokainy jest tak duża, że policji brakuje miejsca do jej bezpiecznego przechowywania. Z pomocą ONZ władze Ekwadoru zaczęły więc wykorzystywać narkotyk do produkcji betonu budowlanego - poinformowały media hiszpańskie.
28.02.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
23.02.2023

Polimery Police Grupy Azoty na ostatniej prostej

Fabryka Polimery Police jest na finiszu; prace dotyczące budowy największych zakładów produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej są zaawansowane w ponad 99,01 proc. - poinformowała Grupa Azoty w środę. Inwestycja wzmocni pozycję Polski w segmencie tworzyw - dodała.
15.02.2023

Ford wykorzysta chińską technologię produkcji baterii do EV w amerykańskich fabrykach

Producent samochodów zapłaci za wykorzystanie technologii CATL do produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, które, jak twierdzi, mają obniżyć koszty produkcji elektryków.
15.02.2023

Badanie: elektryczne ciężarówki akumulatorowe emitują o 63 proc. mniej gazów cieplarnianych niż diesle

Od momentu wydobycia surowców do produkcji auta po fazę eksploatacji, elektryczne samochody ciężarowe mogą zapewnić największe redukcje emisji gazów cieplarnianych – oceniają naukowcy z International Council on Clean Transportation.
13.02.2023

OX2 przystępuje do współpracy w zakresie zielonego wodoru

Deweloper zamierza dostarczać gaz ze swojego parku energetycznego Möckelö do fabryki Orkla Group na Aland.
08.02.2023

Węgry wspierają rozwój fabryk baterii dla EV wśród nasilających się protestów

Rząd Węgier chwali się wielkimi zagranicznymi inwestycjami w sektorze baterii do samochodów elektrycznych, jednak w kraju nasilają się protesty przeciwko powstawaniu nowych zakładów. „Fabryki baterii pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej, której Węgrom obecnie brakuje” – mówią PAP liderzy protestujących ugrupowań.
04.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
03.02.2023

Hiszpańska państwowa spółka będzie produkowała paliwo jądrowe dla elektrowni atomowych radzieckiej technologii

Państwowa spółka handlowa Industrias Avanzadas S.A. (ENUSA) podejmie produkcję paliwa jądrowego dla reaktorów technologii radzieckiej VVER - 440 we współpracy z koncernem Westinghouse Electric Sweden AB - poinformowała ENUSA w oświadczeniu na stronie internetowej.
31.01.2023

Polsko-singapurska fabryka baterii

Spółka firm Compremum, Durapower i Elmodis zacznie produkcję modułów jeszcze w tym roku, zanim ruszy docelowy zakład. Partnerzy negocjują finansowanie inwestycji wartej ok. 200 mln zł - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
30.01.2023

Odwrotne rdzewienie - baterie Iron-Air 10 razy tańsze od Li-Ion

Założony w laboratoriach MIT, start-up Form Energy ulepszył 140-letnią technologię baterii, aby zrewolucjonizować magazynowanie energii. Bateria Iron-Air (żelazowo - powietrzna), jest 10 razy tańsza od powszechnych Li-ion - a rozpoczęcie masowej produkcji przewidywane jest na 2024 rok.
25.01.2023

W 2025 r. pierwsze MFW zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu 10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.
24.01.2023

EDF: francuski reaktor SMR będzie korzystać z efektu serii

Francuskie podejście do reaktora SMR zakłada współpracę z dozorami jądrowymi na etapie koncepcji, wczesne zdobycie klientów, a także unifikację, by przy produkcji wykorzystać efekt serii - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Pierwszy taki reaktor EDF - Nuward ma powstać w latach 30.
21.01.2023

KUKE będzie ubezpieczać finansowanie transakcji eksportowych GE

GE i KUKE zawarły strategiczną umowę o współpracy w zakresie finansowania eksportu o wartości 1 mld euro. Na mocy umowy KUKE zapewni ubezpieczenie finansowania wybranych transakcji – podała KUKE w czwartkowym komunikacie.
19.01.2023

W Gdańsku powstanie fabryka wież dla sektora offshore

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
29.12.2022

W polskich fabrykach Toyoty ruszyła produkcja przekładni hybrydowych piątej generacji

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) rozpoczęła produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych piątej generacji przeznaczonych do Toyoty Corolli. Nowe przekładnie zastąpią produkowane od 2018 roku napędy czwartej generacji - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie firmy.
19.12.2022

Morska farma wiatrowa Baltic Power napędza nowe inwestycje

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.12.2022

E-auta napędzą polskie automotive

Firmy motoryzacyjne znad Wisły nie liczą na rychłą poprawę koniunktury, choć spodziewa się jej większość Europy. Liczą natomiast mocno na elektromobilność i już się do niej szykują - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
06.12.2022

Świdnik zakupi trzy autobusy wodorowe i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych

Blisko 10 mln złotych dofinansowania przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Świdnika (Lubelskie) na zakup trzech autobusów wodorowych i stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Zeroemisyjne pojazdy mają wyjechać na ulice miasta do 2024 roku.
03.12.2022

Hiszpania zainwestuje 3 mld euro w produkcję zielonego wodoru w Andaluzji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przedstawił w czwartek w San Roque, na południu kraju, projekt inwestycji w rozwój produkcji zielonego wodoru w Andaluzji. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwa zakłady produkcji zielonego wodoru, które będą kosztować około 3 mld euro.
02.12.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.
29.11.2022

Elektryki to 40 proc. mniej pracy

Dyrektor Forda powiedział, że produkcja pojazdów elektrycznych (EV) będzie wymagała o 40 proc. mniej pracowników niż produkcja ich benzynowych lub dieslowskich odpowiedników, a firma jest "całkowicie wymyślana na nowo".
21.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Dwie fabryki BSH przeszły na ogrzewanie z OZE

Dwie działające w Łodzi fabryki pralek i suszarek do ubrań przeszły na ogrzewanie pochodzące z odnawialnych źródeł energii - poinformował w środę ich właściciel, firma BSH. Zmiana oznacza ograniczenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 5 tys. ton.
02.11.2022

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.
31.10.2022

Naukowcy z PG odzyskują czysty krzem z modułów fotowoltaicznych

Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych już dziś, w warunkach laboratoryjnych, potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową. Na tym kosztownym pierwiastku bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie z PG pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów.
31.10.2022

Flender oddaje do użytku nowe stanowiska i system do testowania turbin

Firma Flender oddała do użytku dwa duże systemy testowe dla przekładni i układów napędowych turbin wiatrowych.
28.10.2022

LG Energy Solution Wrocław do 2025 r. osiągnie maksymalne moce produkcyjne

Koreański producent baterii do aut elektrycznych LG Energy Solution Wrocław, który ma swoje zakłady w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia, do 2025 r. chce osiągnąć maksymalne moce produkcyjne. To największa fabryka baterii do aut elektrycznych w Europie.
26.10.2022

Wybory konsumenckie kluczowym elementem rewolucji klimatycznej

Za niecały miesiąc politycy, naukowcy oraz biznesmeni spotkają się w Egipcie, gdzie w ramach 27. edycji szczytu klimatycznego COP będą dyskutować na temat największych wyzwań związanych z walką ze zmianami klimatu. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte - uczestników konferencji PRECOP, poprzedzającej światowy szczyt klimatyczny, wojna w Ukrainie stanie się akceleratorem zmian w obszarze podejścia do kwestii energetycznych, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki obiegu zamkniętego.
24.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.
17.10.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

Implenia i WindWorks Jelsa podpisują MoU w sprawie produkcji betonowych platform dla floating offshore

Szwajcarska firma inżynierska Implenia i WindWorks Jelsa (WWJ) uzgodniły, że zbudują w Norwegii fabrykę, która będzie produkować betonowe platformy dla pływających turbin wiatrowych.
11.10.2022

NESCAFÉ rozwija rolnictwo regeneracyjne

NESCAFÉ, największa marka kawy należąca do Nestlé i jedna z najpopularniejszych kaw na świecie, przedstawiła dziś swój szeroko zakrojony plan, który ma pomóc w doprowadzeniu upraw kawy do stanu większego zrównoważenia: NESCAFÉ Plan 2030. Marka współpracuje z plantatorami kawy, aby pomóc im przejść na rolnictwo regeneracyjne, jednocześnie intensyfikując trwające od dekady prace w ramach NESCAFÉ Plan.
04.10.2022

Nowy elektryczny samochód z tyskiej fabryki Stellantis trafi do sprzedaży w 2023 r.

Koncern Stellantis, który w fabryce w Tychach przygotowuje produkcję nowych modeli samochodów elektrycznych, podał, że pierwszy z nich, pod marką Jeep, trafi do sprzedaży w 2023 r. W ostatnich dniach tyski zakład informował o wyprodukowaniu 12,5-milionowego pojazdu w swej historii.
02.10.2022

Polenergia rozpoczyna wodorowy projekt badawczo-rozwojowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje badawczo-rozwojowy projekt Polenergii „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. Zgodnie z podpisaną umową łączna kwota dotacji może wynosić nawet 95 mln PLN. Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, którego liderem jest Polenergia. Pozostałymi partnerami są Elektrociepłownia Nowa Sarzyna oraz Politechnika Wrocławska.
23.09.2022

PAIH: współpraca dot. transformacji energetycznej jednym z tematów polsko-koreańskiego forum

Współpraca inwestycyjna m.in. w zakresie transformacji energetycznej będzie tematem Polsko-Koreańskiego Forum Biznesowego - poinformowała w środę Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Korea jest drugim, po USA, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce.
21.09.2022

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.
19.09.2022

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

Taki jest cel inicjatywy ONZ End Plastic Pollution. To porozumienie 175 państw, które na początku tego roku zadeklarowały, że do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem. Ma ona dotyczyć pełnego cyklu życia plastiku – jego produkcji, projektowania i utylizacji. UNEP szacuje, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może m.in. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80 proc. do 2040 r.; zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku o 55 proc. i emisje gazów cieplarn
13.09.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej [WIDEO]

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

Volkswagen Poznań od 25 lat współpracuje w zakresie ochrony środowiska i odzysku ciepła

Efektywna współpraca z sąsiadami i lokalnym samorządem to kluczowe zadania, które były realizowane przez ostatnie 25 lat odlewni Volkswagen Poznań. Dzięki tej współpracy udało się zrealizować wiele ciekawych projektów, jak chociażby odzysk ciepła czy dbanie o środowisko naturalne.
12.09.2022

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. Trzeba przyspieszyć rozwój OZE i odejść od węgla

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. IGSPW: Zabraknie od 4 do 6 mln t węgla
29.08.2022

Chińskie fabryki stają, ponieważ susza zakłóca działanie elektrowni wodnych

Niektóre fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę, ponieważ susza zakłóca produkcję prądu w elektrowniach wodnych – podała w środę agencja AP, oceniając to jako kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.
17.08.2022

Vestas zgadza się na sprzedaż konwerterów i sterowników do KK Wind Solutions

Producent turbin wiatrowych Vestas podpisał umowę z KK Wind Solutions (KK) dotyczącą przejęcia gałęzi konwerterów i sterowników.
10.08.2022

Prosty i tani materiał sprawnie wychwytuje CO2

Badacze z Berkeley (USA) wytworzyli doskonały materiał do wyłapywania dwutlenku węgla oparty na niedrogim polimerze. Ich zdaniem będzie można go stosować nie tylko w przemyśle, ale i w układach wydechowych samochodów, a może nawet na budynkach i meblach.
09.08.2022

BIG kończy w Norwegii budowę najbardziej przyjaznej środowisku fabryki mebli na świecie

Fabryka Plus, zaprojektowana dla Vestre, łączy strategie Passivhaus, produkcję wspomaganą przez roboty, panele słoneczne i studnie geotermalne, aby być energooszczędną i ekologiczną.
29.07.2022

Odejście od sprzedaży spalinowych aut jest możliwe jeszcze przed 2035 rokiem. Wyzwaniem jest dostosowanie łańcuchów dostaw

Zgodnie z czerwcowymi decyzjami instytucji unijnych od 2035 roku nie będzie można w UE kupić nowego auta z napędem spalinowym. O tej decyzji mówiło się od kilku lat, więc koncerny samochodowe są na tę zmianę przygotowane. Co więcej, część z nich deklaruje, że już w 2030 roku będą sprzedawać wyłącznie auta elektryczne.
15.07.2022

Volkswagen buduje sześć fabryk baterii do EV

Volkswagen (VW) rozpoczął prace nad sześcioma nowymi europejskimi fabrykami baterii do pojazdów elektrycznych (EV).
13.07.2022

EDF i rząd Francji deklarują wsparcie w finansowaniu polskiego programu jądrowego

Oferta EDF dla polskiego programu jądrowego ma wsparcie rządu Francji, a koncern deklaruje gotowość rozważenia różnych sposobów finansowania - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Francuska firma zaproponowała Polsce budowę 4 lub 6 reaktorów EPR.
29.06.2022

Analiza: Polska w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive

Polska jest w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive - podaje Personnel Service. Dodano, że sankcje na Rosję, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do rozwoju tego sektora w Polsce.
21.06.2022

Prezes Forda wieszczy "ogromną" wojnę cenową w sektorze elektromobilności

Prezes Forda Jim Farley uważa, że branża pojazdów elektrycznych jest przygotowana na nadchodzącą wojnę cenową. Producenci samochodów już wkrótce będą rywalizować o sprzedaż samochodów elektrycznych w cenie poniżej 25 tys. dolarów.
12.06.2022

Rynek elektromobilności rośnie – coraz więcej inwestycji i miejsc pracy

Elektromobilność to sektor, dzięki któremu w ciągu najbliższych lat możemy osiągnąć pozycję światowego lidera, wynika z raportu „Elektromobilność w Polsce: inwestycje, trendy, zatrudnienie”. To w Polsce zlokalizowanych jest 30% europejskich mocy produkcyjnych baterii do samochodów elektrycznych i to w Polsce znajduje się największa w Europie fabryka produkująca tego typu komponenty. Branża rozwija się i już dziś daje zatrudnienie tysiącom pracowników.
07.06.2022

Polska utrzyma silną pozycję w europejskiej branży motoryzacyjnej, o ile postawi na e-mobilność

W ostatnich latach Polska stała się jednym z głównych producentów samochodów, części i komponentów motoryzacyjnych w Europie. W 2020 roku znalazła się na 5. miejscu, jeśli chodzi o liczbę aut osobowych w Unii Europejskiej. Duży rynek wewnętrzny, potencjał wytwórczy i integralność z globalnym łańcuchem dostaw sprawiają, że branża motoryzacyjna nad Wisłą bardzo się rozwinęła. Czekają ją jednak zmiany związane z unijnym planem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Według ekspertów EMIS z ISI Emerging Markets Grou
07.06.2022

ISS wspiera rozwój Tork PaperCircle® w całej Europie

W ramach swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, firma ISS, która jest liderem w zakresie kompleksowego zarządzania obiektami promuje usługę Tork PaperCircle.
06.06.2022

Koncepcja nowego solarnego transportu publicznego podbiła Nowy Jork [WIDEO]

Projekt kolejki solarnej Sunglider zdobył jedną z dwóch głównych nagród w konkursie New York Product Design Awards. Wśród autorów koncepcji są pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Architektury PW.
31.05.2022

Morawiecki: „Twórzmy klastry energii na terenach, gdzie były i są zamykane kopalnie”

Formą, która w Polsce dobrze się przyjęła są klastry energii. Bardzo pozytywnie należy ocenić dotychczasowy wkład w promocję idei klastrów, pełnomocnika rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski. Z dużą nadzieją oczekujemy na finał prac legislacyjnych, prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nad nowelizacją ustawy o OZE, właśnie w zakresie klastrów energii.” – komentuje Albert Gryszczuk, Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
31.05.2022

Inwestycja fotowoltaiczna IKEA Industry Zbąszynek będzie jedną z największych tego typu w Europie

IKEA Industry Zbąszynek oficjalnie rozpoczyna budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce i w Europie. Panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW staną na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Inwestycja przyniesie oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. Przyczyni się w ten sposób do realizacji celu IKEA jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.
24.05.2022

L’Oréal, IKEA, Photo Energy jednym głosem: Musimy przyspieszyć rozwój OZE

Przechodzenie firm na zieloną energię to jeden z głównych trendów biznesowych. W nowoczesnej energetyce najważniejszą część odpowiedzi na wyzwania transformacji stanowią odnawialne źródła energii. Jednak niedostateczna podaż OZE to dziś główny problem zrównoważonego biznesu. Jest to zmarnowana szansa na nowe miejsca pracy, czy zagraniczne inwestycje.
14.05.2022

Czy kryzys zastopuje zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości?

Wysokie raty kredytów wynikające głównie z rosnących stóp procentowych oraz słabego złotego, ale także wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę i zaburzone łańcuchy dostaw to najczęściej wymieniane problemy rynku nieruchomości. Problemy przekładające się na dynamiczny wzrost cen, gdzie z dnia na dzień ustalana jest cena. Co to oznacza dla ambitnie nakreślonych celów klimatycznych?
05.05.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

Używane samochody elektryczne Tesla stały się droższe niż nowe

Portale branżowe donoszą, że w Stanach Zjednoczonych ceny popularnych samochodów elektrycznych marki Tesla znacznie wzrosły. Eksperci przeanalizowali oferty sprzedaży opublikowane na stronie internetowej firmy i odkryli, że wiele używanych samochodów jest droższych od nowych modeli. Wpłynęło na to kilka czynników.
04.05.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
02.05.2022

Leki z odpadów chemicznych? Innowacyjny sposób polskich naukowców na recykling

Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w “Nature” badacze z zespołu prof. Bartosza Grzybowskiego.
28.04.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
22.04.2022

Centra logistyczne: główne trendy to OZE, robotyzacja i ekologia

Mimo pandemii i wojny w Ukrainie na polskim rynku powierzchni magazynowych odnotowywany jest systematyczny wzrost popytu, a Polska oceniana jest jako bezpieczny kraj do inwestowania w logistykę. Coraz większą rolę w inwestycjach odgrywają globalne trendy, takie jak troska o środowisko i dobre warunki pracy oraz robotyzacja – wskazywali uczestnicy debaty, która odbyła się Centrum Prasowym PAP 12 kwietnia 2022 r.
14.04.2022

Całe turbiny wiatrowe wytwarzane pod jednym dachem. Siemens Gamesa otwiera zintegrowaną fabrykę

Siemens Gamesa otwiera pierwszą na świecie zintegrowaną fabrykę turbin wiatrowych. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii wszystkie komponenty turbin dla morskich farm wiatrowych będą powstawały pod jednym dachem.
04.04.2022

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.
24.03.2022

Mercedes-Benz inwestuje w zeroemisyjną fabrykę w Jaworze

Budowę nowej bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze (Dolnośląskie) przewiduje umowa podpisana przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Koszt inwestycji to kilkadziesiąt mln zł.
17.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.