Wynik wyszukiwania - " środowisko" - Wiadomości

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów.
22.04.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Navy-San zdobył nowe certyfikaty z zakresu zarządzania środowiskowego

Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości stanowi okazję do refleksji nad patriotyzmem i jego różnymi przejawami. W firmie Navy-San podejście do tej kwestii jest kompleksowe, łącząc symboliczne gesty z codzienną pracą opartą na najwyższych standardach.
10.11.2023

Na froncie z ociepleniem. Amerykański Korpus Klimatyczny wzywa!

Stany Zjednoczone rozpoczynają program mający na celu ochronę środowiska naturalnego oraz aktywizację młodzieży. Prace instalacyjne przy OZE, poprawa efektywności energetycznej czy też prace w terenie to wybrane przykłady wyzwań stojących przed Amerykańskim Korpusem Klimatycznym.
23.10.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
08.09.2023

Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Orlen i Horisont Energi: porozumienie o potencjalnej współpracy przy sekwestracji CO2

Orlen podpisał we wtorek z firmą Horisont Energi list intencyjny ws. objęcia do 50 proc. udziałów w koncesji na sekwestrację CO2 w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Zgodnie z planami Orlenu pod koniec dekady usługa sekwestracji mogłaby być komercyjnie dostępna.
05.09.2023

PSE: nowe funkcjonalności w aplikacji pokazującej stan systemu energetycznego

Aktualny udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej, godziny wyjątkowego obciążenia systemu i godziny, w których warto zwiększyć zużycie prądu to nowe funkcjonalności mobilnej aplikacji Energetyczny Kompas operatora systemu przesyłowego PSE.
01.09.2023

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny - mówiła PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
26.08.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
14.06.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
22.05.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
04.04.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
20.03.2023

Innowacyjny system chroni ptaki przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
22.10.2022

Parlament Europejski opóźnia decyzję o wprowadzeniu węglowego podatku granicznego - CBAM

W zaskakującym głosowaniu, członkowie Parlamentu Europejskiego odrzucili szereg propozycji ustaw w ramach pakietu Fit for 55, w tym stanowisko Zgromadzenia w sprawie negocjacji dotyczących wprowadzenia Carbon Border Adjustment Mechanism - podatku węglowego od importowanych towarów i energii elektrycznej.
20.06.2022

Czy retencja i recykling wody uchronią nas przed suszą?

Około 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a około 6 tys. dzieci dziennie umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody – wynika z danych WHO i UNICEF.
11.02.2022

Powstał polski hub zrzeszający firmy działające w sposób odpowiedzialny dla środowiska

Rośnie liczba firm, które swoją działalność skupiają wokół pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Z kolei pracownicy, coraz bardziej świadomi zagrożenia środowiska oraz wpływu złych nawyków na zdrowie, chcą żyć zdrowo i odpowiedzialnie.
28.12.2021

MFW: Gwałtowny wzrost cen metali może opóźnić światową transformację energetyczną

Przejście z paliw kopalnych na źródła niskoemisyjne pociąga za sobą ogromny skok popytu na metale i inne towary, oznajmia MFW, ostrzegając, że opóźnione inwestycje w produkcję powodują niedobory i gwałtowne wzrosty cen materiałów.
14.12.2021

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy.
08.12.2021

Pierwsza w Europie fabryka baterii LFP do elektryków powstanie w Serbii

Spółka ElevenEs opracowała własną technologię produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) do samochodów elektrycznych, autobusów, ciężarówek, wózków widłowych, innych pojazdów przemysłowych oraz systemów magazynowania energii. Przy wsparciu funduszy unijnych wybuduje w Suboticy w Serbii pierwszą w Europie fabrykę tego typu, której moc produkcyjna ma wynieść 16 GWh/rok.
14.11.2021

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.
14.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

WP Law Kancelaria Prawna Woźniccy & Partners sp.j.

Prawo ochrony środowiska i sprawy środowiskowe
ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,pomoc w uzyskaniu decyzji środowiskowych,przywrócenie stosunków wodnych,prawo,prawo ochrony środowiska,system kaucyjny,audyty karne,audyty cywilne,doradztwo prawne,doradztwo prawne dla osób prawnych,doradztwo prawne spółek,doradztwo prawne NGO,doradztwo prawne dla osób fizycznych,postępowania przedsądowe,negocjacje,likwidacja szkód,likwidacja szkód środowiskowych,obsługa postępowań administracyjnych,obsługa postępowań sądowo-administracyjnych,ocena oddziaływania postępowania na środowisko,audyty administracyjne

3Bird

automatyczny system radarowej detekcji lotów ptaków i nietoperzy, 3Gsc, Robin Radar B.V., śledzenie przelotów ptaków w czasie rzeczywistym, radarowe badanie awifauny, badanie awifauny, opracowania środowiskowe w sektorze energetycznym, opracowania środowiskowe w sektorze offshore, 3bird radar system, 3bird, 3 bird, przedinwestycyjne radarowe monitoringi ornitologiczne, przedinwestycyjny radarowy monitoring inwestycyjny, radarowe badania ornitologiczne

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.