Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

zk

27.04.2023 15:33 Źródło: PAP MediaRoom
Strona główna Energetyka, OZE Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.

Minister klimatu i środowiska, wraz z ambasadorem RP w Danii, Antonim Fałkowskim,wzięła udział w oficjalnym otwarciu polskiej wystawy, zorganizowanej w ramach konferencji WindEurope. Jest to pierwsze polskie stoisko na konferencji WindEurope, które prezentuje potencjał polskich firm, zaangażowanych m.in. w rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych. Wystawa jest efektem współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Podczas cyklu WindEurope szefowa resortu klimatu i środowiska otworzyła także międzynarodowe seminarium pod hasłem „Potential for cooperation in the offshore wind supply chain” z udziałem przedstawicieli biznesu oraz administracji z Polski, Danii i Norwegii.

– Polska wraz z takimi partnerami, jak Dania i Norwegia podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój offshore w naszym regionie, przyspieszając jednocześnie transformację energetyczną. Morze Bałtyckie stwarza znakomite warunki do takiego rozwoju offshore i Polska, wraz z naszymi duńskimi i norweskimi partnerami systematycznie stara się zwiększać inwestycje w tym zakresie – powiedziała minister Anna Moskwa.

Tego samego dnia szefowa resortu klimatu i środowiska spotkała się również ze swoim duńskim odpowiednikiem z Ministerstwa Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej, Lars’em Aagaard. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim obecnej i przyszłej współpracy pomiędzy krajami, a szczególną uwagę poświęcono współpracy w obszarze ciepłownictwa, biogazu i offshore.

– Dania jest dla Polski kluczowym partnerem we współpracy energetycznej, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i regionalnym. Co odzwierciedlają nie tylko liczne inwestycje, ale współpraca w obszarze ciepłownictwa, biomasy i offshore. Dodatkowo widzimy także potencjał do dalszej współpracy dwustronnej w zakresie magazynowania energii czy wykorzystania wodoru – wskazała minister.

Szefowa resortu przypomniała, że jednym z najnowszych przykładów owocnej współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego jest Deklaracja Ministrów Energii z Marienborga, na podstawie której Polska i Dania wraz z innymi państwami nadbałtyckimi zadeklarowały sprawną rozbudowę morskich elektrowni wiatrowych. Ambicją jest posiadanie 19,6 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Minister Anna Moskwa podkreśliła także, że Dania jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.