Wynik wyszukiwania - " kampanie" - Wiadomości

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

Prawie 30 proc. mniej emisji CO2 vs. 2020 r. i certyfikat Top Employer. Eurocash publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2023 r.

W 2023 r. Eurocash nie tylko istotnie zmniejszył emisje CO2 - już o 30 proc. w stosunku do bazowego roku 2020; ale też zwiększył deklarację ich redukcji z 42 do 47,7 proc. do 2030 r. Poza tym usystematyzował oczekiwania wobec dostawców, wspierał w transformacji energetycznej franczyzobiorców, a za strategię i praktyki związane z polityką pracowniczą został doceniony prestiżowym certyfikatem Top Employer. Te i inne działania w obszarze zrównoważonego rozwoju Grupa podsumowała w opublikowanym właśnie raporcie za 2023 rok, który zos
08.05.2024

System kaucyjny w Polsce: Przygotowanie, wyzwania i perspektywy

Wraz z nadchodzącym rokiem 2025 Polska staje przed wyzwaniem wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma być kluczowym elementem realizacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Cel jest jasny: zmniejszyć produkcję odpadów i poprawić stan środowiska naturalnego. Jednakże droga do skutecznego wdrożenia tego systemu wydaje się być wyboista, pełna wyzwań logistycznych i finansowych oraz wymaga starannego przygotowania społecznego.
29.04.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

Polski Alarm Smogowy podsumował kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

Polski Alarm Smogowy podsumował tegoroczną kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W jej ramach po kraju jeździły instalacje mobilnych płuc. Odwiedziły 56 miejscowości w ośmiu województwach. Pokazywały mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają.
26.03.2024

ZNIKA zapowiada kampanię #Wysylkabezplastiku. Czas na redukcję zużycia plastiku w e-commerce!

ZNIKA, startup specjalizujący się w ekologicznych opakowaniach z naturalnych składników, zapowiada swoją najnowszą inicjatywę o nazwie #wysylkabezplastiku.
01.03.2024

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna kampanię edukacyjną

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Enea będzie inwestować w zeroemisyjne, stabilne i nowoczesne moce wytwórcze, zapewniając klientom bezpieczeństwo energetyczne. Poszukując możliwości rozwojowych nowych linii biznesowych, Grupa Enea wskazuje również na technologię SMR – małych reaktorów jądrowych, których komercjalizacja przyczyni się do szybszej dekarbonizacji polskiej gospodarki.
02.02.2024

VII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

W erze globalnej konkurencji i rosnącej presji związanej z ochroną środowiska, umiejętność prowadzenia biznesu zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego przestaje być jedynie atutem, stając się wręcz niezbędnym elementem dla przedsiębiorstw. Również konsumenci odgrywają kluczową rolę w tym kontekście.
08.01.2024

COP28. Szef OPEC wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy skierowanej przeciw paliwom kopalnym

Sekretarz generalny OPEC Haitham al.-Ghais wezwał członków organizacji do odrzucenia każdej umowy szczytu klimatycznego COP28, która skierowana byłaby przeciw paliwom kopalnym zamiast emisji – wynika z listu z 6 grudnia, który agencja Reutera ujawniła w piątek.
09.12.2023

Ponad 240 mln zł m.in korytarze ekologiczne i edukację przyrodniczą w Polsce Wschodniej

Ponad 240 mln zł z funduszy UE zostanie przeznaczonych na projekty środowiskowe w Polsce Wschodniej - przekazał PAP resort funduszy i polityki regionalnej. Pieniądze trafią m.in. na tworzenie korytarzy ekologicznych dla zwierząt, edukację przyrodniczą oraz na łączenie rozdrobnionych kompleksów leśnych.
10.11.2023

Śląskie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakończyła kampanię "Chronimy rezerwaty"

Akcje informacyjne w rezerwatach przyrody, warsztaty dla uczniów z woj. śląskiego oraz setki rozmów, rozdanych ulotek i promocyjnych gadżetów złożyły się na kampanię edukacyjną "Chronimy rezerwaty", prowadzoną w minionych miesiącach przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach.
04.11.2023

Postawa komitetów wyborczych w sprawie recyklingu i ochrony środowiska

Tylko trzy komitety wyborcze są zainteresowane i posiadają wiedzę na temat recyklingu w Polsce. 27 września 2023 roku Stowarzyszenie „Polski Recykling” rozesłało do dziewięciu komitetów wyborczych prośbę o przedstawienie stanowiska w kwestiach dotyczących realnego wsparcia i planowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i recyklingu w Polsce. Odpowiedziały zaledwie trzy.
13.10.2023

W Paryżu ban na hulajnogi elektryczne. Cała reszta Europy planuje ich coraz więcej

Od 1 września wypożyczanie elektrycznych hulajnóg jest zakazane w stolicy Francji. David Belliard, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za przestrzeń publiczną, tłumaczy to panującą na ulicach anarchią. Tymczasem pozostałe miasta w Europie dostrzegają zalety jednośladów i wybierają mniej radykalne metody walki z nieodpowiedzialnymi użytkownikami. W którym z tych kierunków pójdzie Polska?
14.09.2023

Silne kobiety są fundamentem zielonej transformacji

Tylko wolne, świadome i posiadające równe prawa dziewczęta i kobiety mają siłę by walczyć o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Emancypację i równość kobiet od 17 lat wspiera Fundacja RAJA-Danièle Marcovici. Dzięki jej działaniom dziewczęta i kobiety na całym świecie otrzymują narzędzia do walki o równość i lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
05.09.2023

Kraków. Prezydent miasta zaapelował do sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową.
23.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Europoseł PiS pyta KE o "antyatomowy lobbing niemieckich fundacji we Francji i w Polsce"

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie "antyatomowego lobbingu niemieckich fundacji we Francji i w Polsce".
11.07.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Vestas testuje łopaty dla turbiny V236-15.0 MW

Niemiecki Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems (Fraunhofer IWES) uruchomił nowe stanowisko testowe, które umożliwia sprawdzanie łopat turbin wiatrowych o długości przekraczającej 115 m. Firma Vestas, producent najnowszego modelu turbiny wiatrowej wyposażonej w łopaty o długości 115,5 m, skorzysta z tego stanowiska do przeprowadzenia niezbędnych prób przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.
04.07.2023

200-letni buk z arboterum Wojsławice w Dolnośląskiem polskim „Drzewem Roku 2023”

Buk „Serce Ogrodu”, rosnący w arboretum Wojsławice – ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zwyciężył w 13. ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku – poinformowali w sobotę PAP organizatorzy plebiscytu ze stowarzyszenia kulturalno-ekologicznego Klub Gaja.
02.07.2023

Rosja finansowała grupy "proekologiczne" prowadzące kampanie przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach Europy

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.
30.05.2023

Duński Cadeler przeprowadzi kampanię instalacyjną morskiej farmy wiatrowej Aflandshage

Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
27.04.2023

Dow organizuje akcję sprzątania warszawskiego obszaru Natura 2000, aby wesprzeć globalną kampanię #PullingOurWeight

14 kwietnia br. Dow Polska, we współpracy z Fundacją „Ja Wisła” oraz Michałem Książkiem, ornitologiem, poetą i specjalistą w dziedzinie leśnictwa, zorganizowała na terenie Warszawy akcję sprzątania terenu w pobliżu Mostu Siekierkowskiego. Wydarzenie jest częścią globalnej kampanii firmy Dow #PullingOurWeight, mającej na celu edukację na temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami, a także zaangażowanie pracowników, klientów i lokalnych społeczności w rozwiązanie problemu zanieczyszczenia plastikiem.
24.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

Linie lotnicze oskarżone o greenwashing!

Australijski urząd nadzoru skrytykował ostatnie reklamy linii lotniczych dotyczące działań na rzecz ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne.
27.03.2023

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki
23.03.2023

2 mln złotych na kampanię edukacyjno -informacyjną poświęconą biogazowi i biometanowi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal w całości sfinansuje kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą wykorzystywania biogazu i biometanu w Polsce. Wsparcie w wysokości 1 918 320,00 zł otrzyma Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który zrealizuje inicjatywę we współpracy z partnerami – Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie. Dofinansowanie zostało przekazane w ramach programu Edukacja ekologiczna.
07.03.2023

Rośnie liczba nowych przyłączeń do sieci ciepłowniczych. Poprawi to jakość powietrza w polskich miastach

W ubiegłym roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. Spółka podkreśla, że to najlepszy sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi, które bezpośrednio przyczyniają się do tzw. niskiej emisji i smogu. Dlatego też PGE Energia Ciepła od wielu lat promuje ciepło systemowe i jego efektywne wykorzys
10.02.2023

Coraz więcej żywności na śmietniku - potrzebne poprawki ustawy [WIDEO]

Marnowanie żywności to problem ekologiczny, etyczny i ekonomiczny. Według danych Federacji Polskich Banków Żywności jeszcze przed okresem galopujących cen żywności przeciętna czteroosobowa rodzina wyrzucała do śmietnika produkty warte nawet 2,5 tys. zł rocznie, a teraz ta wartość będzie jeszcze wyższa. Jak ocenia Marta Grzybowska z WWF Polska, skalę problemu mogą ograniczyć odpowiednie przepisy, ale według NIK obowiązująca w Polsce od 2019 roku ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności wymaga poprawek, ponieważ obecnie nie sp
09.02.2023

60 proc. Polaków zaczęło już oszczędzać ciepło. Drobna zmiana nawyków może znacząco obniżyć wysokość rachunków

Ponad połowa Polaków korzystających z ciepła systemowego zmieniła w tym sezonie swoje nawyki w celu oszczędzania ciepła. Większość uważa, że optymalna temperatura w sypialni czy salonie powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza, a 2/3 deklaruje, że woli raczej ubrać się cieplej, niż odkręcać w domu kaloryfer. Większość badanych czuje się jednak niedoinformowana na temat oszczędzania ciepła i szuka porad tego dotyczących – wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego dla Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. Stą
09.12.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Nowe oszczędności energii w Europie: Dania i Węgry zmniejszają ogrzewanie pomieszczeń zimą, Włochy skracają sezon grzewczy

Kolejne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Dania i Węgry ograniczają ogrzewanie pomieszczeń zimą, a Włochy dodatkowo skracają sezon grzewczy. W wielu krajach wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą i podświetlania reklam.
18.09.2022

Zieloni: obniżyć temperaturę w budynkach publicznych do 20 stopni

Wprowadzenie dodatkowego podatku od przedsiębiorstw wzbogacających się na wzroście cen energii oraz ograniczenie temperatury w budynkach użyteczności publicznej do 20 stopni Celsjusza - to niektóre propozycje Zielonych w związku z kryzysem energetycznym.
11.09.2022

Kąpiel góra 5 minut, 19 stopni Celsjusza w pracy i ciemne witryny w sklepach - tak Europa będzie oszczędzać energię

Poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Niemcy, Francja i Hiszpania uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. Wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą, wzywa się obywateli do krótszych kąpieli. Finowie namawiają zaś ludzi do rezygnacji z sauny i ograniczenia czasu spędzonego z telefonem komórkowym.
29.08.2022

Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję - branże energochłonne muszą się przygotować na przerwy w dostawach

Rekordowy wzrost cen gazu skłonił Grupę Azoty i Anwil do czasowego wstrzymania produkcji m.in. nawozów azotowych. Jak podają spółki, tylko w ciągu ostatniego tygodnia gaz podrożał o 40 proc., a od wybuchu wojny – już kilkukrotnie. Ceny to jeden problem, ale drugim mogą być przerwy w dostawach surowca.
25.08.2022

Smog pod lupą naukowców z AGH

Jakie czynniki meteorologiczne decydują o napływie i zatrzymaniu smogu w Krakowie? Jak wpływa na to rzeźba terenu? Czy zanieczyszczenia w sezonie grzewczym pochodzą w głównej mierze z Krakowa czy spoza miasta? To kluczowe pytania jakie postawili sobie naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Odpowiedzi przynoszą ich badania przeprowadzone w trakcie pandemii COVID-19. Wyniki zostały opublikowane w jednym z najczęściej cytowanych czasopism na świecie Scientific Reports.
11.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
07.08.2022

Jadłodzielnie sposobem na niemarnowanie żywności?

Jadłodzielnie to po prostu ogólnodostępne lodówki. Służą do wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Jedni mogą zostawić a inni wziąć produkty spożywcze. Taka idea ma pomóc w budowaniu świadomości oraz być edukacją dla nas wszystkich. Marnowanie żywności wpływa bardzo negatywnie na środowisko naturalne, a jadłodzielnie mają być sposobem na zapobieganie powstawaniu odpadów.
05.08.2022

Rynek pomp ciepła będzie wart 77,5 mld dolarów do 2030 roku

Do 2030 roku rynek pomp ciepła do budynków mieszkalnych będzie wart 77,5 mld dolarów.
16.07.2022

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.
06.07.2022

[WIDEO] Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.
03.07.2022

„Mapa drogowa” elektromobilności - Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku? [RAPORT]

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby Polska spełniła wymagania programu „Fit for 55” nie doprowadzając przy tym, do załamania w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2035 r. mamy wstrzymać rejestracje nowych aut z tradycyjnym napędem.
23.06.2022

Liczy się energia – 34 % badanych zauważyło kampanię edukacyjną PKEE

Od stycznia do marca Polski Komitet Energii Elektrycznej realizował kampanię „Liczy się energia”, której głównym celem było zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii. Jak wynika z badania przeprowadzonego po jej zakończeniu, Kampania została zauważona przez 34% Polaków.
22.06.2022

ENGWE uruchamia kampanię crowdfundingową dla modelu X26 All-Terrain eBike: potężnego elektrycznego roweru wyczynowego z silnikiem o mocy 1000 W

Mając na celu opracowanie najbardziej wydajnego produktu z serii ENGWE dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Europy, firma ENGWE połączyła takie elementy, jak silnik o mocy 1000 W, system podwójnej baterii i system potrójnego zawieszenia, aby stworzyć potężny model X26, który zostanie objęty crowdfundingiem. Kampanię uruchomiono w serwisie Indiegogo.
19.06.2022

Ruszyła kampania edukacyjna promująca certyfikowaną żywność ekologiczną [WIDEO]

Ruszyła kampania Polskiej Izby Żywności Ekologicznej „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” – ma ona promować naturalną żywność certyfikowaną unijnym symbolem zielonego listka. Jak powiedziała PAP Krystyna Radkowska, prezes PIŻE, szansą na dalszy rozwój krajowego rynku żywności eko może być tzw. generacja Z, czyli pokolenie osób urodzonych po 1995 r., z których 39 proc. co najmniej raz w tygodniu sięga po żywność ekologiczną.
14.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? GrECo Polska: Ubezpieczamy przyszłość offshore wind w Polsce

Jedną z kluczowych firm specjalizujących się w ubezpieczeniowych aspektach morskiej energetyki wiatrowej jest GrECo Polska. Jest to broker ubezpieczeniowy, który świadczy usługi wsparcia dla klientów z sektora energetycznego, w tym w zakresie ubezpieczania projektów morskich farm wiatrowych. W kolejnym tekście z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore" pytamy Pawła Paluszyńskiego, prezesa GrECo Polska oraz Michała Olszewskiego, dyrektora sektora energetyki GrECo Polska, o rolę firmy w rozwoju sektora oraz zaangażowanie na rynku en
02.06.2022

Mapa Drogowa Polskiego Paktu Plastikowego jest już dostępna!

Polski Pakt Plastikowy opublikował Mapę Drogową – strategiczny dokument, który pokazuje, jakie zadania należy wykonać, aby zamknąć obieg opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce do 2025 roku.
18.05.2022

Podlaskie. 200 kg śmieci zebrano podczas sprzątania dna i brzegów Biebrzy

200 kg śmieci udało się sprzątnąć z brzegów i dna Biebrzy, podczas sobotniej akcji z udziałem m.in. nurków. Obejmowała ona około 10-kilometrowy odcinek tej rzeki. Jak oceniają uczestnicy akcji, śmieci było mniej, niż choćby przed rokiem, ale wciąż jest co sprzątać.
14.05.2022

Columbus rozpoczął kampanię “Energii masz pod dostatkiem”

Energii masz pod dostatkiem - pod takim hasłem ruszyła kampania wizerunkowa Columbusa, największego krajowego dostawcy rozwiązań ekoenergetycznych dla domu i biznesu. Twarzami kampani zostali Mariusz Kałamaga i Dziadek Henryk, znani z wcześniejszych reklam firmy.
10.05.2022

Miliony Polaków bez wody? To nie science fiction, ale perspektywa tej dekady

ONZ alarmuje, że do 2050 r. co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie cierpieć z powodu stałego lub okresowego deficytu wody pitnej. Zagraża to też państwom europejskim, wśród których Polska jest w szczególnie złej sytuacji. „W zawrotnym tempie zużywamy i marnujemy nasze, i tak skromne, zasoby wody, w związku z czym możemy niebawem dołączyć do rosnącej rzeszy migrantów klimatycznych” - ostrzegał Rafał Bonter, prezes zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska, podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
20.04.2022

Świąteczne less waste

Z wyliczeń Najwyższej Izby Kontroli wynika, że rocznie w Polsce marnowanych jest niemal 5 mln ton żywności. Z tego 60 proc. trafia do śmieci nie z handlu i gastronomii, jak mogłoby się wydawać, ale prosto z naszych domów. Szczególnym okresem, kiedy marnuje się nawet dwa–trzy razy więcej żywności, są święta. Eksperci podkreślają, że szybująca inflacja może mieć na ten aspekt pozytywny wpływ. Będziemy baczniej się przyglądać ilości kupowanego jedzenia, bo nie stać nas na jego marnowanie.
15.04.2022

Produkujemy coraz więcej elektrośmieci - blisko 20 mln sztuk zalega w polskich domach

W badaniu GFK Polonia zrealizowanym dla ElektroEko co piąty Polak przyznał, że zdarzyło mu się wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do śmietnika. Tymczasem elektrośmieci to grupa odpadów, która – zaraz po plastiku – stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska.
31.03.2022

Magazynowanie energii przy jej odnawialnych źródłach – zwiększenie udziału OZE, alternatywne nośniki energii.

Europa postawiła sobie bardzo ambitne cele dekarbonizacji gospodarki i od wielu lat przestawia się systematycznie na odnawialne źródła energii (OZE). Należy jednak przypuszczać, że dynamika tej zmiany się zwiększy z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Udział OZE w zasilaniu sieci elektroenergetycznych wszystkich krajów Europy będzie wzrastał. Nieuchronnie wraz ze zwiększonym udziałem OZE pojawią się nowe wyzwania i problemy, a zarazem szanse dla inwestorów z branży energetycznej.
18.03.2022

KO: oczekujemy, że PiS sfinansuje kampanię w sprawie cen energii

Oczekujemy, że to PiS z własnej subwencji sfinansuje polityczną kampanię na temat cen energii, a z jej finansowania wycofają się spółki Skarbu Państwa - mówili w poniedziałek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
15.02.2022

Rybnik korzysta z dronów PAS, by sprawdzić przestrzeganie uchwały antysmogowej

Samorząd Rybnika od początku br. sprawdza dymy nad kominami prywatnych domów za pomocą dronów, korzystając z oferty Polskiego Alarmu Smogowego. W woj. śląskim uchwała antysmogowa zakazała z początkiem 2022 r. używania pieców na paliwa stałe wyprodukowanych przed 2012 r.
06.01.2022

Powstał polski hub zrzeszający firmy działające w sposób odpowiedzialny dla środowiska

Rośnie liczba firm, które swoją działalność skupiają wokół pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Z kolei pracownicy, coraz bardziej świadomi zagrożenia środowiska oraz wpływu złych nawyków na zdrowie, chcą żyć zdrowo i odpowiedzialnie.
28.12.2021

Immergas finalizuje kampanię #RazemdlaCzystegoPowietrza

Jedna z wiodących marek z branży grzewczej podsumowuje kolejną odsłonę swojej proekologicznej kampanii. Poprzez działania medialne i zaangażowanie znanych osób chce podkreślać, że każdy z nas ma wpływ na stan powietrza i tempo zmian klimatu.
24.12.2021

PGE rozpoczęła kampanię "Prowadzimy w zielonej zmianie"

Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła kampanię wizerunkową „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie” - poinformowała w piątek spółka. Podkreśliła, że nowe hasło wskazuje na pozycję lidera zielonej zmiany na rynku elektroenergetycznym w Polsce.
01.10.2021

Rusza kampania #razemdlaczystegopowietrza

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne” pokazuje wyraźnie, że zbliżamy się do nieuchronnej katastrofy. Jak mówią eksperci, jeszcze bardziej niż poprzednie podkreśla on wpływ działalności człowieka na ocieplenie klimatu. Znane osoby coraz częściej angażują się w kampanie społeczne, zachęcające do przejścia na ekologiczne źródła ciepła. Jeśli to ostatni dzwonek na zmiany, to co można zrobić we własnym zakresie?
26.08.2021

Dole Sunshine Company realizuje globalne zobowiązanie z myślą o roku 2025

Rok po rozpoczęciu działalności Dole informuje o stanie realizacji swojego zobowiązania „Sunshine for All” - obejmującego wprowadzanie zmian dla ludzi, planety i dobrobytu.
12.08.2021

Polska stawia na zieloną produkcję i rozwój segmentu piw bezalkoholowych

Jednym z najważniejszych celów Kompanii Piwowarskiej jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w browarach i współpraca z partnerami w zmniejszaniu śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw – do 2030 roku o 30 proc. Firma chce zmniejszać zużycie wody w swoich trzech browarach, używać wyłącznie opakowań realizujących założenia gospodarki obiegu zamkniętego i pozyskiwać surowce wykorzystywane do warzenia piwa w sposób zrównoważony.
10.08.2021

12 lipca rusza program „Mój elektryk”. Na dopłaty przeznaczono 500 mln zł.

Wyższe dofinansowanie dla uprawnionych posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz wsparcie dla firm i organizacji, dopłaty do leasingu pojazdu, a także rozszerzenie katalogu pojazdów, na które można otrzymać wsparcie – oto cechy nowej odsłony programu dopłat do pojazdów zeroemisyjnych, w tym elektrycznych oraz wodorowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada start programu „Mój elektryk”. Na dopłaty przeznaczył 500 mln zł.
05.07.2021

Rusza Akademia Alarmów Smogowych

Warsztaty, kampanie społeczne i happeningi, a także prowadzenie poradni antysmogowej i prawnej planuje Polski Alarm Smogowy w ramach uruchamianej Akademii Alarmów Smogowych.
10.06.2021

Kaczyński: fuzja Orlenu i Lotosu umożliwi stworzenie koncernu na poziomie europejskim

Fuzja Orlenu i Lotosu umożliwi stworzenie koncernu na poziomie europejskim. To bardzo duża szansa umacniania jedności Międzymorza – otwarcie się na Rumunię, Litwę, ale i na Niemcy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii.
21.05.2021

Światowy Dzień Ziemii

22 kwietnia odbędą się kolejne obchody światowego Dnia Ziemi - aby zwiększyć i wzmocnić świadomość ekologiczną, zostaną poprowadzone liczne panele dyskusyjne z udziałem specjalistów, które będą transmitowane online. Podczas tegorocznych obchodów szczególny nacisk będzie kładziony na wspieranie lokalnych społeczności, w szczególności koncentrując się na obszarach, na które w nieproporcjonalny sposób wpływają kwestie środowiskowe.
21.04.2021

KE: uprawy ekologiczne mają objąć 25% użytków rolnych do 2030 roku

Komisja Europejska opublikowała w czwartek plan działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.
25.03.2021

„Czyste Powietrze - zdrowy wybór. Twój wybór!”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: konieczność poprawy jakości powietrza to dziś wyzwanie cywilizacyjne. Wszyscy, niezależnie od wieku czy poglądów, oddychamy tym samym powietrzem i każdy z nas powinien dbać o to by spełniało ono określone normy. Nowa kampania informacyjno-edukacyjna „Czyste Powietrze - zdrowy wybór. Twój wybór!” zachęcając Polaków do korzystania z dotacyjnego programu Czyste Powietrze odpowiada na to wyzwanie.
24.03.2021

Swiss Re: chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych

Do 2030 roku chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych w krajach OECD - poinformowało we wtorek jedno z największych na świecie towarzystw reasekuracyjnych Swiss Re.
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.