Rusza Akademia Alarmów Smogowych

Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Rusza Akademia Alarmów Smogowych
Rusza Akademia Alarmów Smogowych - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

zk

10.06.2021 Źródło: PAP

Warsztaty, kampanie społeczne i happeningi, a także prowadzenie poradni antysmogowej i prawnej planuje Polski Alarm Smogowy w ramach uruchamianej Akademii Alarmów Smogowych.

Założenia projektu przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) przedstawili w czwartek na konferencji prasowej w Krakowie.

– Polski Alarm Smogowy powstał w 2015 roku, w jego sieci działa już ok. 50 lokalnych grup. Celem Akademii Alarmów Smogowych jest zaangażowanie jeszcze większe liczby społeczności, osób, w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Chcielibyśmy jeszcze bardziej wspierać powstawanie podobnych inicjatyw (m.in. kolejnych lokalnych Alarmów Smogowych - PAP) w całej Polsce – powiedziała Anna Dworakowska.

– Powietrze w Polsce nie będzie czyste, jeżeli nie zaangażują się w to lokalne społeczności. Jasno pokazują to miejsca, takie jak np. Kraków, Skawina i Rybnik, w których udało się zrobić dużo – dodała Ewa Lutomska.

W ramach Akademii Alarmów Smogowych PAS będzie organizował szkolenia online i warsztaty, kampanie społeczne i happeningi, poszerzające wiedzę nt. ekologii, poprawy jakości powietrza.

Zgodnie z zapowiedziami, Akademia ma być miejscem, w którym osoby chcące działać w sprawie czystego powietrza znajdą wszystkie narzędzia, które są do tego potrzebne.

–  Trafia do nas wiele osób, które mają mnóstwo energii i inicjatywy do działania, ale potrzebują nieco wiedzy i +know how+. Do tej pory odpowiadaliśmy na te potrzeby +ad hoc+. Akademia pozwoli nam robić to o wiele sprawniej – podkreśliła Lutomska.

W ramach Akademii PAS planuje uruchomić dwie poradnie – antysmogową i prawną. Porady prawne zapewni Fundacja Frank Bold, która specjalizuje się w sprawach środowiskowych.

Akademia jest otwarta dla członków lokalnych alarmów smogowych, ale też osób, które dopiero chcą zadbać o czyste powietrze - takie osoby mogą pisać na adres akademia@polskialarmsmogowy.pl, a szczegóły znaleźć na stronie Polskiego Alarmu Smogowego https://polskialarmsmogowy.pl/akademia-alarmow/.

–  Dla mnie najcenniejszą rzeczą w byciu częścią sieci alarmów smogowych jest to, że w razie wątpliwości i sytuacji kryzysowych zawsze mogę zadzwonić do kogoś, skonsultować się, znaleźć pomoc. W działania, których celem jest czyste powietrze, jest zaangażowana cała masa ludzi. Połączył nas cel, ale teraz to już są przyjaciele. To daje mnóstwo kontaktów z osobami, które pomogą w każdym momencie. Takie rzeczy są bezcenne. My zyskaliśmy na przykład wiele rozwiązań i pomysłów na działania, których sami byśmy nie wymyślili – powiedziała Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Wśród partnerów Akademii jest województwo małopolskie. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.