Wynik wyszukiwania - "Deloitte" - Wiadomości

20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego

W maju mija 20 lat od dołączenia Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. W ramach obchodów, pod patronatem Komisji Europejskiej zorganizowano Wirtualny Rajd Rowerowy, w którym mogą brać udział drużyny z firm w całej Europie.
13.05.2024

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.
11.04.2024

System kaucyjny będzie kosztował ok. 3 mld zł rocznie

Roczny koszt funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce może wynieść ok. 3 mld zł - ocenił członek Polskiej Izby Gospodarki Odpadami Krzysztof Gruszczyński. Zarówno w jego opinii jak i korporacji samorządowych, system kaucyjny w Polsce powinien zostać odsunięty w czasie.
10.04.2024

Większość nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych krytycznie ocenia działania rządów i instytucji w obszarze klimatu

Nauczyciele i uczniowie czują się odpowiedzialni za kształtowanie ekologicznej przyszłości. Tak wynika z Badania Świadomości Ekologicznej przeprowadzonego przez Fundację Digital University oraz Fundację Deloitte w ramach programu Be.Eco. Co więcej społeczności szkolne wierzą, że każdy ma wpływ na otaczający nas świat, ale jego skuteczną ochronę zapewnią jedynie wspólne wysiłki. Już 23 kwietnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej.
07.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

Deloitte: w Polsce nie jesteśmy gotowi na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r.

Polscy producenci, handel, a także konsumenci, nie są przygotowani na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r. – podkreśliła Joanna Leoniewska-Gogola z Deloitte podczas debaty „Czy jesteśmy gotowi na wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce?”. Dodała, że jest to przedsięwzięcie, którego wielomiliardowe koszty poniosą wszyscy, nie tylko biznes.
15.03.2024

Powoli, ale do przodu. Perspektywy globalnego sektora wodorowego

Sektor wodorowy w ostatnich latach doświadczył znaczącego wzrostu z racji inwestycji wywołanych postępującą transformacją energetyczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są liczne analizy, które pozwalają z optymizmem patrzyć na dalszą ekspansję wodoru.
13.02.2024

Delloite: dla 60 proc. Polaków przy zakupie auta elektrycznego najważniejszy jest koszt ładowania

Według opublikowanego w poniedziałek badania Delloite, dla 60 proc. Polaków najważniejszym argumentem za zakupem samochodu elektrycznego jest niższa cena ładowania niż zakupu paliwa. Podkreślono, że troska o środowisko schodzi na dalszy plan.
05.02.2024

Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów

Sprzedaż specjalistycznego oprogramowania do monitorowania ESG prawdopodobnie przekroczy w tym roku 1 mld dolarów - wynika z opublikowanego w czwartek przez Deloitte raportu "Technology Media & Telecommunications Predictions 2024”.
18.01.2024

Allegro przyspiesza dekarbonizację i zabezpiecza cenę zielonej energii na dekadę dzięki umowie z R.Power

Allegro, największy marketplace pochodzący z Europy, podpisało długoterminową umowę z R.Power, jednym z największych niezależnych producentów energii w Polsce. Umowa zabezpiecza cenę ponad 200 GWh zielonej energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy fotowoltaiczne R.Power między 2025 a 2035 rokiem, pozwalając w tym czasie Allegro na ograniczenie emisji CO2e aż o blisko 150 tys. ton.
13.01.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Klimatyczne TOP-3 od Światowego Forum Ekonomicznego

2023 rok obfitował w szereg wydarzeń mających niebagatelny wpływ na kształtowanie globalnej polityki klimatycznej. Za nami grudniowy szczyt COP28, zaś również w mijającym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne dokonało wyboru przedstawienia najważniejszych tegorocznych inicjatyw promujących nowe technologie klimatyczne.
03.01.2024

Raport: transformacja energetyczna światowej gospodarki to koszt 5-7 bilionów dol. rocznie

Osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, wymaga inwestowania w transformację światowej energetyki od 5 do 7 bilionów dol. rocznie - wynika z opublikowanego w piątek raportu Deloitte. Dodano, że większe zaangażowanie banków w finansowanie zielonych inwestycji, przyniosłoby globalnej gospodarce ok. 50 bln dol. oszczędności.
16.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

Dzień Ziemi to początek. Edukacja ekologiczna w szkołach z programem Be.Eco

Woda, elektroodpady i odpowiedzialna moda - to tylko wybrane zagadnienia, które każdy nauczyciel i nauczycielka mogą zgłębić w ramach bezpłatnego programu Be.Eco przygotowanego przez Fundację Digital University na rok szkolny 2023/24. Szkolenia odbywają się online i prowadzone są przez ekspertów z poszczególnych obszarów. W planie są też konkursy dla uczniów i granty dla szkół za udział w turnieju.
27.11.2023

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w firmach. Świadomość klimatyczna wciąż jednak jest niewystarczająca

W biznesie, wśród menedżerów i kadry zarządzającej, cały czas rośnie świadomość wyzwań klimatycznych i środowiskowych, do czego przyczyniają się m.in. globalne i unijne regulacje. – Ta świadomość cały czas jest jednak zbyt mała w stosunku do wyzwań – ocenia Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
02.11.2023

Czy ESG przyspieszy w Polsce dekarbonizację?

Rytm polskich przedsiębiorstw zaczynają determinować dwie wielkie polityki – zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Ich cele są zbieżne, ale czy w praktyce zbliżający się obowiązek raportowania ESG wpływa na szybsze odejście od węgla?
31.10.2023

Producenci tworzyw sztucznych jednoczą się wokół wspólnej wizji przemodelowania europejskiego systemu tworzyw sztucznych

Europejscy producenci tworzyw sztucznych inaugurują The Plastics Transition – mapę drogową, której celem jest przyspieszenie cyrkularnej transformacji tworzyw sztucznych, obniżenie do zera netto emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia oraz wspieranie zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych.
29.10.2023

Zrównoważony rozwój, a technologie: jak używane może zastąpić nowe

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.
13.10.2023

Połowa mieszkańców miast domaga się ekologicznego transportu

Połowa mieszkańców miast coraz częściej wymaga od władz wprowadzenia przyjaznego środowisku transportu - wynika z raportu Deloitte. 64 proc. miast zamierza pozyskać partnerów, którzy pomogą rozwinąć zrównoważone środowiskowo środki komunikacji miejskiej – dodano.
19.09.2023

LPP z planem dekarbonizacji zatwierdzonym przez SBTi

LPP jest pierwszą polską firmą odzieżową, której cele dekarbonizacyjne zostały naukowo zweryfikowane i zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Przyjęte przez spółkę zobowiązania obejmują plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w kategoriach, które w największym stopniu odpowiadają za jej ślad węglowy. Uzyskany przez LPP certyfikat potwierdza, że założenia spółki są zgodne z postanowieniami Porozumienia Paryskiego i wpisują się w dążenie do zatrzymania wzrostu globalnego ocieplenia n
20.07.2023

Coraz więcej osób cierpi na depresję klimatyczną [WIDEO]

Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gwałtowne zjawiska pogodowe, walka z dotkliwymi skutkami suszy czy rekordowe dodatnie temperatury w środku zimy powodują, że rośnie w nas uczucie lęku i przygnębienia, które może działać destrukcyjnie. Towarzyszą temu często obawy o przyszłość, zdrowie i los następnych pokoleń, a także o dobytek i o pracę. Aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak uważa,
19.07.2023

Cemex Polska ponownie doceniony w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Za nami XVII edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Autorzy tego prestiżowego zestawienia po raz kolejny docenili działania realizowane przez Cemex Polska. Firma zajęła 9. miejsce w klasyfikacji generalnej Rankingu i 3. pozycję w kategorii „Produkcja przemysłowa i chemiczna”.
01.07.2023

PSEW: Gdzie jest polski onshore?

Jednym z kluczowych paneli podczas pierwszego dnia konferencji PSEW w Serocku, była debata dotycząca onshore wind, która odbyła się po prezentacji raportu. Rozczarowanie miesza się mimo wszystko z nadzieją i wyzwaniami.
21.06.2023

Polska nadal nie traktuje odpadów jako surowca, a sektor recyklingu potrzebuje wsparcia [WIDEO]

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią w Polsce prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych i tylko 1/4 z nich jest zbierana w sposób selektywny – wynika z szacunków Conversio, przygotowanych na zlecenie Fundacji PlasticsEurope Polska. Poziom ich recyklingu też znacząco nie rośnie, a zarządzanie nimi pozostaje jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkularnej. Branża tworzyw sztucznych w coraz większym stopniu dąży jednak do modelu obiegu zamkniętego, choć – jak podkreślają eksperci – jego pełnoskalowe wdro
15.06.2023

Ørsted i Vestas wspólnie na rzecz zeroemisyjnych MFW

Ørsted i Vestas, światowi liderzy w sektorze energii odnawialnej, ogłosili zawarcie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ørsted będzie kupować od Vestas niskoemisyjne stalowe wieże turbin wiatrowych i łopaty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu dla wspólnych projektów offshore wind.
08.06.2023

Biznes przestawia się na obieg zamknięty. Nawet niewielkie zmiany w łańcuchu dostaw mogą przynieść firmom wielomilionowe oszczędności [WIDEO]

Polskie firmy są dopiero na początku drogi do zrównoważonego rozwoju, ale przykładają do niego coraz większą wagę, co wymusza m.in. presja regulacyjna oraz rosnące oczekiwania ze strony klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. – Aby model produkcji był zrównoważony, trzeba jednak wprowadzić zmiany w całym łańcuchu dostaw. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zarówno producenci, dostawcy, operatorzy logistyczni, jak i klienci – czyli wszyscy uczestnicy tego łańcucha – poszukają odpowiednich rozwiązań już na etapie jego projekto
24.05.2023

Do 2030 roku globalny popyt na wodór będzie trzykrotnie większy niż planowana produkcja

Technologie wodorowe mogą przyspieszyć transformację tych sektorów, dla których zielona elektryfikacja stanowi duże wyzwanie.
28.04.2023

Wyjazdy służbowe stanowią 15–20 proc. wszystkich podróży lotniczych. Zdecydowana większość firm nie uwzględnia ich wpływu na klimat

Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze – pokazuje badanie Travel Smart 2023. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych, a jedynie cztery raportują emisje związane ze służbowymi lotami i zobowiązały się do ich redukcji. Nie ma wśród nich żadnej z badanych firm z Polski.
19.04.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
03.02.2023

Raport: przyszłość branży luksusowej to ekologia i inkluzywność

Przyszłość sektora dóbr luksusowych to ekologia i inkluzywność. Firmy odnoszące sukcesy będą podejmować działania w duchu zrównoważonego rozwoju, mocno akcentując gospodarkę obiegu zamkniętego – wynika z raportu firmy Deloitte "Global Powers of Luxury Goods 2022".
24.01.2023

Raport: 89 proc. badanych firm utworzyło stanowiska dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju

Chociaż 89 proc. badanych firm utworzyło stanowiska dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju, to w Polsce zmiany dopiero następują. Działy podatkowe, finansowe i ESG mają na siebie ogromny wpływ – stwierdziła Anna Wibig, liderka ESG w Deloitte.
06.12.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

Wybory konsumenckie kluczowym elementem rewolucji klimatycznej

Za niecały miesiąc politycy, naukowcy oraz biznesmeni spotkają się w Egipcie, gdzie w ramach 27. edycji szczytu klimatycznego COP będą dyskutować na temat największych wyzwań związanych z walką ze zmianami klimatu. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte - uczestników konferencji PRECOP, poprzedzającej światowy szczyt klimatyczny, wojna w Ukrainie stanie się akceleratorem zmian w obszarze podejścia do kwestii energetycznych, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki obiegu zamkniętego.
24.10.2022

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
03.10.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Ubrania zalewają wysypiska!

Według London Sustainability Exchange – brytyjskiej organizacji non-profit, każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 80 mld sztuk ubrań, co oznacza 11 nowych ubrań w szafie każdego mieszkańca Ziemi rocznie. Jednocześnie na wysypiskach ląduje połowa z nich. Większość w ciągu zaledwie roku od chwili zakupu. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, w zależności od materiału, z którego powstały. Jak przerwać to błędne koło? Znamy co najmniej 3 sposoby!
26.08.2022

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.
13.07.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Selena FM w gronie najlepiej zarządzanych spółek prywatnych w Polsce

Firma Selena FM, kierująca Grupą Selena, została wyróżniona w pierwszej polskiej edycji programu Best Managed Companies. Docenione zostały praktyki zarządcze stosowane w przedsiębiorstwie. Plebiscyt jest międzynarodowym, autorskim projektem firmy doradczej Deloitte.
05.07.2022

Konferencja Re - Source Poland [WIDEO]

Już 9 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń sektora OZE - Konferencja Re - Source Poland - spotkanie wiodących krajowych i międzynarodowych korporacji oraz dostawców energii odnawialnej.
03.05.2022

Polacy chcą zakazu produkcji materiałów, których nie można recyklingować

Gospodarka obiegu zamkniętego w firmach to już nie tylko wymóg polityki UE, lecz również oczekiwań konsumenckich. Z badania zleconego przez Stena Recycling wynika, że ośmiu na 10 Polaków chce korzystać z produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zrezygnowało z zakupu produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
19.04.2022

Dlaczego aż 57 proc. Polaków preferuje auta z silnikiem tradycyjnym?

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 proc. Polaków, 22 proc. stawa na hybrydy, a 9 proc. hybrydy z możliwością ładowania - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 proc. respondentów.
21.02.2022

Floating solar - szansa dla wszystkich

Producenci i operatorzy energii słonecznej i wodnej, deweloperzy systemów fotowoltaicznych, przedsiębiorstwa, konsumenci indywidualni, firmy zajmujące się czystą energią oraz dostawcy rozwiązań technologicznych – wszyscy mają szansę wykorzystać rosnącą wartość ekonomiczną pływającej fotowoltaiki. Tak wynika z raportu Deloitte.
29.01.2022

Deloitte: 60 proc. komitetów ds. audytu nie omawia regularnie tematów dot. zmian klimatu

60 proc. członków komitetów ds. audytu nie omawia regularnie kwestii związanych ze zmianami klimatu; przy tym 87 proc. uważa edukację za niezbędną dla osiągnięcia postępów w zakresie zmian środowiskowych - wynika z raportu firmy Deloitte.
29.11.2021

Deloitte: ROP może zmniejszyć obciążenie gmin kosztami recyklingu, ale pozostaną one wysokie

Wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta może zmniejszyć obciążenia poszczególnych gmin związane z całkowitymi kosztami zagospodarowania odpadów opakowaniowych, jednak pozostaną one bardzo wysokie - szacuje firma doradcza Deloitte.
17.09.2021

Badanie: 81 proc. Polaków obawia się zmian klimatu

Aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw - wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Dodano, że ponad jedna trzecia ankietowanych skłonna jest płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu.
28.07.2021

W wyniku zmian klimatycznych polskie firmy coraz chętniej będą się ubezpieczać

Około 60 proc. całego majątku zgromadzonego przez polskie firmy jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Wraz z rozwojem gospodarczym i zmianami klimatu rośnie jednak zarówno ryzyko szkód, jak i wartość majątku, który trzeba ubezpieczać.
27.07.2021

Zmiany klimatu zbierają żniwa - gwałtowne zjawiska pogodowe powodują coraz więcej szkód.

Aż 83 proc. Polaków uważa, że ubezpieczenie przydaje się w czarnej godzinie, a w czasie pandemii ten odsetek wzrósł o 5 p.p. Oprócz ciężkiej choroby czy wypadku komunikacyjnego Polacy coraz bardziej obawiają się też zmian klimatu, gwałtownych zjawisk pogodowych i ich następstw. Dotyczy to już 64 proc. badanych – wynika z lipcowego raportu PIU i firmy doradczej Deloitte „Mapa ryzyka Polaków”.
23.07.2021

Czy unijna strategia bioróżnorodności uderzy w polski przemysł drzewny?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych.
23.06.2021

Elektryczną przyszłość miast "poprowadzą" rowery

Rowery już dziś są domeną dużych aglomeracji miejskich w Europie np. w Holandii. W Polsce w większych miejscowościach na dobre zadomowiły się publiczne systemy rowerów miejskich. O ile urbanizacja będzie postępować, to będzie kurczyć się infrastruktura przystosowana dla samochodów. W miastach przyszłości istotną rolę odegrają rowery, zwłaszcza w wersji elektrycznej.
22.06.2021

Na Śląsku ruszyło Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. To szansa dla małych i średnich firm na sprawdzenie nowych rozwiązań zanim w nie zainwestują

– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes APA Group. Gliwicka spółka uruchomiła właśnie Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Pozwoli ono w praktyce sprawdzić, jak wygląda proces produkcji opartej o nowe technologie, jak np. IoT, big data czy machine learningu, na których opiera się koncep
15.06.2021

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja. Nowe zasady dla konsumentów, samorządów i producentów

Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są z
16.04.2021

Deloitte: trzy czwarte banków chce zwiększyć nakłady na inicjatywy ws. klimatu

Banki i instytucje finansowe mają do odegrania kluczową rolę we wsparciu celów UE, m.in. łagodzeniu ryzyka klimatycznego - uważają eksperci Deloitte. Trzy czwarte banków chce zwiększyć nakłady na inicjatywy dot. klimatu - wynika z badania firmy.
04.03.2021

Droga do globalnej dekarbonizacji

Deklaracje kolejnych państw dotyczące neutralności klimatycznej pomagają w rozwoju niskoemisyjnych technologii we wszystkich sektorach gospodarki. I nieuchronnie, choć powoli, prowadzą do tego, że paliwa kopalne tracą na znaczeniu.
15.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.