Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów

Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów - ZielonaGospodarka.pl
18.01.2024 13:41
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów

Partnerzy portalu

Sprzedaż oprogramowania do monitorowania ESG przekroczy w tym roku 1 mld dolarów - ZielonaGospodarka.pl

Sprzedaż specjalistycznego oprogramowania do monitorowania ESG prawdopodobnie przekroczy w tym roku 1 mld dolarów - wynika z opublikowanego w czwartek przez Deloitte raportu "Technology Media & Telecommunications Predictions 2024”.

Deloitte poinformował, że pod wpływem nacisków różnych grup interesariuszy, firmy angażują się w raportowanie wskaźników związanych z ekologią, odpowiedzialnością społeczną biznesu i ładem korporacyjnym (ESG). Autorzy raportu podkreślili, że w 2024 roku sprzedaż ustandaryzowanego oprogramowania do raportowania ESG prawdopodobnie przekroczy 1 mld dolarów. Ich zdaniem podstawowym wyzwaniem związanym z metodami raportowania ESG jest ich uspójnienie.

"Różne sposoby obliczania emisji CO2 doprowadzają do niemiarodajnych wyników, zwłaszcza, że od spółek oczekuje się uwzględnienia nie tylko emisji generowanej przez nie same, lecz także tej wytwarzanej przez podmioty w łańcuchach dostaw i wartości" - czytamy w raporcie.

Dodano, że nowe regulacje prawne staną się wkrótce wyznacznikiem standardów. Jako przykład podano unijną dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), znacznie zwiększającą liczbę spółek zobowiązanych do ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju.

W raporcie przebadano też wpływ nowych technologii na rolnictwo. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych przez Deloitte badań rozwiązania technologii rolniczych (AgTech) pomagają zrewolucjonizować produkcję rolną, zwłaszcza w kwestiach przygotowania pola, uprawy i ochrony upraw, zbiorów i zarządzania zwierzętami hodowlanymi. Jak wskazano w raporcie, obecnie co najmniej 10 dużych firm technologicznych i telekomunikacyjnych napędza branżę rolniczą dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Wymieniono, że zaliczają się do nich m. in.: metody uprawy oparte na sztucznej inteligencji, platformy zarządzania danymi dotyczącymi gospodarstw i zwierząt gospodarskich oraz inteligentne rolnictwo i rolnictwo wertykalne (wielopoziomowa uprawa roślin - PAP). Te rodzaje upraw wykorzystują technologię satelitarną, łączność szerokopasmową i internet rzeczy (IoT).

Zgodnie z analizami Deloitte, do końca 2024 r. liczba zainstalowanych urządzeń końcowych IoT do precyzyjnej uprawy roślin, zarządzania zwierzętami hodowlanymi i śledzenia sprzętu rolniczego wyniesie prawie 300 mln, co stanowi wzrost o 50 proc. w stosunku do 2022 r. Zwrócono uwagę, że ogólne przychody z technologii rolniczych w 2024 r. mają wynieść 18 mld dolarów na całym świecie.

W raporcie podkreślono, że zastosowanie technologii rolniczych może zmniejszyć emisję i obniżyć koszty nakładów ponoszone przez rolników. Deloitte przypomniał, że badanie z 2022 r. przewiduje, że same rozwiązania w zakresie technologii rolnictwa precyzyjnego mogą potencjalnie zmniejszyć emisję o 9,8 gigaton ekwiwalentu dwutlenku węgla w latach 2020–2050 r.

Deloitte Technology Media & Telecommunications Predictions 2024 to raport opracowany przez międzynarodowy zespół badaczy obejmujący 19 tematów w czterech kategoriach: generatywna sztuczna inteligencja; zrównoważony rozwój; media, rozrywka i sport oraz telekomunikacja i technologia.

Deloitte to firma świadcząca usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach.

bk/ huw/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.